FIAT: PANDA PONOWNIE SPRAWDZIŁA SIĘ W AFRYCE

F 1_Out_of_Africa_03

Dwaj kierowcy, Philip Young i Paul Brace, za kierownicą Fiata Pandy, pobili rekord jazdy non stop z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki do Londynu. Wyjazd miał na celu zebranie funduszy dla „Farm Africa”- organizacji dobroczynnej.

Wspiera ona rodziny z wiosek afrykańskich, pomagając im produkować żywność w sposób bardziej wydajny. Angielska załoga przejechała standardowo wyposażoną Pandą 10 300 mil (około 16 576 km), jadąc prawie bez przerwy, pokonując 13 krajów na dwóch kontynentach.


Zobacz także:
TURYSTYKA
ROZMAITOŚCI


Aby zakończyć podróż w czasie krótszym niż docelowe 11 dni, Philip i Paul musieli pokonać średnio tysiąc mil (1609,34 km) na dzień z prędkością 40 mil/godzinę (64,37 km/h). Korzystali z samochodu wyposażonego w silnik 0.9 TwinAir o mocy 85 KM. Panda posiadała kilka modyfikacji niezbędnych do tego przedsięwzięcia, takich jak dodatkowy zbiornik paliwa, dwa koła zapasowe, płyta ochraniająca podwozie, wzmocnione zawieszenie i wlot powietrza przesunięty nad komorę silnika.

F 2_Out_of_Africa_02

Podróżnicy zrezygnowali z większego samochodu z napędem 4×4, uznając że taki wyczyn był by „zbyt łatwy”. Wybrali Fiata Pandę z napędem na przednie koła, ze względu na jego lekkość, osiągi i ograniczone zużycie paliwa. Na kanapie tylnej znalazło się miejsce na łóżko dla pilota – profilowany materac piankowy.

Długa i kręta trasa do Wielkiej Brytanii obejmowała trudne, dziurawe, wyboiste drogi i zwodnicze bezdroża pustyni prowadzące przez Południową Afrykę, Botswanę, Zambię, Tanzanię, Kenię, Etiopię, Sudan, Egipt, Libię i Tunezję – zanim śmiałkowie przepłynęli Morze Śródziemne, aby pokonać końcowy etap prowadzący przez Włochy i Francję i dotrzeć do Hyde Parku w Londynie.

To już kolejna wyprawa Fiatem Panda po bezdrożach Afryki – w 2007 r. para polskich autopodróżników, Jolanta Czupik i Dominik Stokłosa przejechała dookoła Afrykę Fiatem Pandą w wersji 4×4. W sumie – drogami i bezdrożami trzech kontynentów – polscy podróżnicy przejechali ok. 70 000 km.

F 3_Out_of_Africa_05