FIRMY Z BRANŻY MOTO WSPOMAGAJĄ SŁUŻBY MEDYCZNE

Firmy z branży motoryzacyjnej coraz częściej i chętniej włączają się do różnorodnej pomocy służbom medycznym: szpitalom, lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom w dobie epidemii koronawirusa.

Działania są różnorakie, ale wszystkie maja na celu wspomożenie grupy osób, które na “pierwszym froncie” wspaniale i z pełnym zaangażowaniem walczą z COVID-19.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

W ramach ogólnopolskiej akcji, którą Circle K zapoczątkowało 16 marca, już 30 tysięcy ratowników medycznych oraz pracowników służb mundurowych skorzystało z darmowej kawy na stacjach marki w całej Polsce. Dostrzegając ich wysiłek oraz potrzebę tego typu działań, firma podjęła decyzję o przedłużeniu akcji do 15 kwietnia.

Do ogólnopolskiej inicjatywy, zapoczątkowanej przez Circle K, dołączyły również inne sieci stacji paliw w Polsce. Akcja skierowana jest do pracowników służb – Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Straży Miejskiej i Straży Granicznej i obowiązuje na wszystkich stacjach marki w Polsce.

– Nasza akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem wśród ratowników medycznych oraz pracowników służb mundurowych, co uświadomiło nam jak bardzo jest potrzebna i pożyteczna. W tej trudnej sytuacji, często ciepły napój jest jedyną chwilą oddechu dla przedstawicieli tych służb, którzy codziennie podejmują bardzo ciężką pracę, w trosce o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Ich walka nadal trwa, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji naszej akcji. To tylko drobny gest, którym chcemy im podziękować za zaangażowanie i wysiłek. Bardzo cieszy nas, że do tej inicjatywy dołączyły również inne sieci stacji paliw. Wierzę, że w tej trudnej sytuacji, działając razem i wspierając się nawzajem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej – powiedział Michał Ciszek, Prezes Circle K Polska.

Toyota przekaże flotę samochodów szpitalom

Toyota Motor Poland wraz z autoryzowanymi dealerami marki użyczy szpitalom zakaźnym flotę samochodów. W pierwszej fazie akcji będzie to 40 aut rozdysponowanych wśród 20 jednostek szpitalnych. Zostaną one udostępnione szpitalom jednoimiennym, czyli przyjmującym wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Obok dostawczych vanów Proace floty szpitali wesprą także samochody osobowe.

Auta zostaną użyczone szpitalom bez żadnych kosztów na miesiąc z możliwością przedłużenia. Będą wykorzystywane do przewozu próbek, materiałów medycznych, personelu medycznego i pacjentów. W akcji #jedziemyzpomocą biorą udział dealerzy Toyoty w całej Polsce.

– Dziś szpitale zakaźne są na pierwszej linii frontu walki z pandemią, tocząc nieustanne zmagania o zdrowie i życie Polaków. Pomoc dla tych placówek to w naszej ocenie powinność każdego z nas. Dlatego wspólnie z dealerami Toyoty w całej Polsce ruszyliśmy z naszą akcją #jedziemyzpomocą i zaproponowaliśmy wszystkim szpitalom jednoimiennym flotę samochodów dostawczych z rodziny Proace na zasadach bezpłatnego użyczenia. Akcja będzie prowadzona lokalnie przez salony dealerskie Toyoty, które mają najlepszą wiedzę o potrzebach ich miejscowych placówek zdrowia. Wiele instytucji i firm zaangażowanych w walkę z pandemią nie może przerwać swojej aktywności, a naszym zadaniem jest zapewnienie im mobilności. Do tych podmiotów należą przede wszystkim szpitale. Wierzymy, że wspólnie przetrwamy ten trudny czas – powiedział Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland.

Dealerzy Toyoty włączają się w akcję także indywidualnie, dostosowując pomoc do lokalnych potrzeb. Obejmuje ona udostępnianie aut, dezynfekcję i ozonowanie samochodów używanych przez służby medyczne, w tym karetek, oraz dostarczanie środków ochrony osobistej.

Toyota Proace Verso to osobowy van, występujący w trzech wersjach długości nadwozia, mieszczący maksymalnie do 9 miejsc. Samochód może być napędzany jednym z czterech silników o pojemności 1,5 l lub 2,0 l. Moc tych jednostek zawiera się w przedziale od 100 KM do 177 KM. Są wersje Combi, Business, Family i luksusowa VIP.

Wcześniej auta szpitalowi w Warszawie – o czym pisaliśmy – przekazał Hyundai Motor Poland.

Mercedes-Benz oferuje wsparcie przy produkcji sprzętu medycznego

Mercedes- Benz ogłasza gotowość do pomocy. Grupa zaoferowała wsparcie przy produkcji sprzętu medycznego. Za pomocą drukarek 3D można wytwarzać pojedyncze elementy, pilnie potrzebne w technologii medycznej.

– Ponieważ dysponujemy niezwykle kompetentnym zespołem i wieloletnim doświadczeniem w technice druku 3D, jesteśmy gotowi, by wnieść swój wkład w produkcję urządzeń medycznych – powiedział Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes- Benz AG ds. produkcji i łańcucha dostaw.

Marka używa już drukarek 3D do produkcji nawet 150 000 plastikowych i metalowych elementów rocznie. Wolumen ten można teraz w całości wykorzystać do celów medycznych, korzystając ze wszystkich popularnych procesów drukowania 3D – od stereolitografii (SLA), selektywnego spiekania laserowego (SLS) i modelowania ciekłym termoplastem (FDM) aż po selektywne topienie laserowe (SLM).

W wytwarzaniu przyrostowym cyfrowo opracowywane elementy są produkowane warstwa po warstwie za pomocą specjalnej „drukarki”. Korzystając ze źródła energii (zwykle to jeden lub więcej laserów) stapia ona surowce takie jak proszki, plastikowe i metalowe, czy żywice. Po ukończeniu danej warstwy automatycznie nakładana jest kolejna, a proces krzepnięcia rozpoczyna się od nowa. Powtarza się on aż do chwili utworzenia trójwymiarowego komponentu.

Firma AC S.A. wspiera białostocki szpital

Białostocki producent instalacji autogaz STAG, włącza się w pomoc w walce z epidemią koronawirusa. Zapas maseczek ochronnych zakupionych przez Spółkę trafił do Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku. Placówka jest obecnie szpitalem jednoimiennym zakaźnym w województwie podlaskim.

– Akcjonariusze AC nie po raz pierwszy dowiedli, że biznes to nie tylko ich własny interes. Zadbaliśmy w firmie o bezpieczeństwo pracowników, ale chcieliśmy także wspomóc innych w tej trudniej sytuacji. To test naszej odpowiedzialności i solidarności – podkreśla Anatol Timoszuk, prezes AC S.A.

Spółka niezwłocznie po pojawieniu się koronawirusa w Polsce wprowadziła rygorystyczne procedury sanitarne. Obecnie część pracowników Spółki pracuje zdalnie, a w siedzibie firmy w Białymstoku obowiązują dodatkowe procedury związane z dezynfekcją, ograniczeniem kontaktów bezpośrednich i dostępem do firmy dla osób z zewnątrz.

Pracownicy wykonujący swe zadania w budynkach Spółki korzystają z maseczek ochronnych oraz płynów dezynfekujących. Są zobowiązani do zachowywania właściwych odległości, zarówno podczas pracy, jak i przerw.