FLOTA: CORAZ MNIEJ CZASU NA PEŁNE ODLICZENIE VAT?

lider1

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż Komitet Stały Rady Ministrów rozpoczął już prace nad przepisami dotyczącymi odliczenia podatku VAT od kupna samochodów.

Co oznacza to dla rynku samochodów flotowych? Czy większość firm zdecyduje się na szybszy bądź zwiększony zakup floty? Prognozują eksperci sieci serwisów Vianor.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
MOTORYZACJA I PRAWO


Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje tzw. luka derogacyjna, która pozwala odliczać podatek VAT od zakupu samochodów służbowych. Wynika ona z faktu wygaśnięcia dotychczas obowiązujących przepisów przed wejściem w życie nowych. Na chwilę obecną nabywca samochodu ma możliwość odliczenia pełnego VAT od zakupu aut osobowych z homologacją zgodną z wymogami wskazanymi w aktualnie obowiązujących przepisach (samochody z tak zwaną kratką). Zgodnie z projektem, kiedy wejdą w życie nowe przepisy będzie możliwość odliczenia 50% VAT od samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i wykorzystywanych przez nabywcę do celów prywatnych.

Co to oznacza dla rynku CFM?

– W chwili obecnej mamy przez kilka miesięcy możliwość odliczenia 100 proc. VAT od zakupu aut posiadających określoną specyfikację. Można zakładać iż wpłynie to pozytywnie na wzrost sprzedaży aut. Jeśli jakaś firma planowała zakup floty w ciągu tego roku może go przyspieszyć, aby zdążyć w czasie stosowania luki derogacyjnej. Zakup w tym czasie może przynieść spore oszczędności. Możliwym jest więc, iż tacy przedsiębiorcy zdecydują się na zakup większej ilość aut, gdyż oszczędność z pełnego odliczenia VAT może na to pozwolić. Oczywiście na dane dotyczące sprzedaży musimy poczekać – komentuje Grzegorz Bieńkowski z Simple Rent, partnera Vianora przy obsłudze flot.

Co dla branży CFM zmienia się w kwestii serwisowania samochodów oraz tankowanego paliwa?

– Jeśli nowe przepisy wejdą w życie w obecnym brzmieniu procent VAT jaki będzie można doliczyć od zakupu auta służbowego, od kosztów serwisowania oraz paliwa będzie wynosić 50%. Jednak w przypadku paliwa Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie pewnych rozróżnień. Jeśli przedsiębiorca będzie prowadzić specjalną ewidencję przebiegu, trasy, a także celów podróży służbowym autem i udowodni tym samym, iż samochód był użytkowany tylko do celów służbowych będzie mógł odliczyć 100% VAT od paliwa. W przeciwnym razie, będzie to tylko 50% odliczenia od podatku. Dla firm posiadających dużą flotę samochodową ten zapis może okazać się istotny. W ich przypadku możliwość odliczenia pełnego podatku VAT od paliwa może powodować istotne oszczędności. W przypadku małych flot samochodowych może okazać się, że koszty paliwa nie są tak duże, aby opłacalne było prowadzenie specjalnej ewidencji – komentuje Michał Antoszkiewicz z sieci serwisów Vianor.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy na razie nie wiadomo. 17 grudnia Polska dostała z Brukseli wymaganą zgodę. Teraz decyzja będzie musiała przejść proces legislacyjny w Polsce. Oznacza to konieczność zatwierdzenia przez Sejm, Senat, a także przez Prezydenta RP. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów stosowane będą zasady zgodne z ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z zapowiedziami Centrum Informacyjnego Rządu już 28 stycznia projektem zajmie się rząd. Jeśli harmonogram prac legislacyjnych zostanie utrzymany, na zakup aut z pełnym odliczeniem VAT zostało tylko kilka tygodni.