FORD: B-MAX ZDOBYŁ PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ

Zaprezentowane w Fordzie B-MAX najnowsze techniczne rozwiązanie Forda umożliwiające kierowcy bezpośrednie połączenie ze służbami ratowniczymi w razie wypadku, zdobyło prestiżową nagrodę w dziedzinie technologii mobilnych.

Zaraz po wypadku, Emergency Assistance umożliwia powiadomienie lokalnych operatorów służb ratowniczych w odpowiednim języku, wybranym na podstawie współrzędnych GPS pojazdu. Jest to najbardziej zaawansowana funkcja tego typu i stanowi kluczowe ogniwo aktywowanego głosem samochodowego systemu komunikacji SYNC opracowanego przez inżynierów Forda. SYNC zadebiutuje w Europie w najnowszym Fordzie B-MAX.

Funkcja Emergency Assistance przyniosła Fordowi nagrodę Global Mobile Award 2012 w kategorii „Najlepsze innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie telefonii komórkowej dla samochodów osobowych, pozostałych środków transportu i urządzeń użyteczności publicznej.” Sukces ten był ukoronowaniem historycznego debiutu Forda na targach Mobile World Congress, gdyż Ford B-MAX był pierwszym w historii modelem zaprezentowanym na MWC, a Bill Ford, prezes wykonawczy Ford Motor Company, był pierwszym tej rangi przedstawicielem branży samochodowej, który wygłosił tam przemówienie programowe.

– Ford odczuwa ogromną satysfakcję z faktu, że potencjalny wkład systemu SYNC z funkcją Emergency Assistance w ratowanie życia ofiarom wypadków drogowych został doceniony przez międzynarodowych ekspertów w dziedzinie technologii komunikacyjnych. Emergency Assistance w pełni wykorzystuje technologie mobilne, świadcząc naszym klientom niezwykle cenne usługi za darmo, przez cały okres eksploatacji pojazdu – powiedział Stephen Odell, prezes i dyrektor generalny Ford of Europe.

Aktywacja poduszki powietrznej lub odcięcie pompy paliwowej inicjuje proces ustanawiania połączenia z numerem ratunkowym. Wstępna wiadomość głosowa przekazywana jest operatorowi za pośrednictwem systemu Bluetooth telefonu komórkowego kierowcy.

W oparciu o informacje pochodzące z pokładowego urządzenia GPS, mapę i telefon komórkowy, system określa również współrzędne miejsca wypadku, co pozwala zaoszczędzić bezcenne sekundy łącząc się od razu z odpowiednim operatorem służb ratowniczych (a nie ogólną centralą ratunkową).

Podczas opracowywania funkcji Emergency Assistance, Ford współpracował z Europejskim Stowarzyszeniem Numeru Alarmowego 112 (EENA), którego wkład w zaprojektowanie systemu okazał się niezwykle cenny. Celem EENA jest zapewnienie wysokiego poziomu reagowania na zgłoszenia pod numer 112 na terenie Europy.

– Miło nam, że podczas opracowywania funkcji Emergency Assistance Ford konsultował się z naszym stowarzyszeniem i europejskimi centralami numeru 112. Jesteśmy przekonani, że systemy zapewniające komunikację pojazdu z operatorami numeru 112 pozwolą uratować życie niejednego Europejczyka – stwierdził Gary Machado, dyrektor wykonawczy EENA.

Klienci będą mogli korzystać z funkcji Emergency Assistance bezpłatnie, w ramach uniwersalnej (modyfikowalnej) platformy SYNC ich pojazdu.

System SYNC, którego ogniwem jest Emergency Assistance, funkcjonuje już w ponad 4 mln samochodów poruszających się po drogach USA, zadebiutuje w Europie w Fordzie B-MAX.

SYNC odczytuje na głos SMS-y wpływające z kompatybilnych telefonów komórkowych. System współpracuje z odtwarzaczami cyfrowymi, w tym urządzeniami takimi jak iPod-y czy napędy USB typu flash. SYNC aktualizuje automatycznie dane telefoniczne, a pliki audio przegląda według gatunku muzyki, wykonawcy, albumu, utworu i listy nagrań, reagując na proste polecenia głosowe. Port USB pozwala również na wprowadzenie ulepszeń do oprogramowania umożliwiających udoskonalanie całego systemu.

Ford B-MAX zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w marcu podczas Salonu Samochodowego Palexpo w Genewie i jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży.