Ford przedstawił wyjątkowego Forda Capri, w którym w pełni elektryczny SUV-a spotkał się legendą kultury popularnej – piłkarzem i celebrytą Ericem Cantona.
Ford nawiązał współpracę z Cantoną na potrzeby kampanii wprowadzającej nowy model Capri. W ramach tego projektu promocyjnego legendarny piłkarz stworzył we współpracy ze studiem Ford Design niepowtarzalny egzemplarz Capri.
Zobacz także:

Wiele detali i unikatowych cech nawiązuje do ekscentrycznego stylu i poczucia humoru byłego francuskiego piłkarza, który zrobił międzynarodową karierę. Nic dziwnego, że ten wyjątkowy egzemplarz Capri może być prowadzony tylko przez jednego mężczyznę.
Egzemplarz w bogatej specyfikacji wyposażono w elementy wykonane na zamówienie. Jedyny w swoim rodzaju Capri został zaprezentowany Cantonie w siedzibie Forda we Francji przez Louisa-Carla Vignona, prezesa Forda France, Thomasa Morela, kierownika działu projektowania zewnętrznego w Ford Europe, z udziałem pracowników francuskiego oddziału Forda.
Projektowanie legendy
Wybrana grupa z zespołu Ford Design, w składzie której znalazł się Thomas Morel, kierownik działu projektowania zewnętrznego, spotkała się z Ericiem Cantoną, aby omówić pomysły i koncepcje przed rozpoczęciem prac nad stworzeniem wyjątkowego egzemplarza Capri. Zespół stworzył kilka koncepcji, nawiązujących do kariery Cantony, ale także do jego niepokornego charakteru i kreatywności.
Bazą była wersja Capri z napędem na tylną oś i akumulatorem o zwiększonym zasięgu, której nadwozie pokryto przyciągającym wzrok lakierem Signal Orange, historycznym kolorem stosowanym przez Forda w wielu pojazdach w latach 70-tych, w tym w modelu Capri Mark III.
Wzdłuż każdego boku znajduje się rastrowany, błyszczący czarny pas, biegnący za cyfrą siedem, numerem noszonym przez Cantonę na koszulce przez pięć sezonów gry w Anglii. Dopełnieniem malowania jest para błyszczących czarnych pasów sportowych, biegnących od frontu przez maskę i dach, aż na klapę bagażnika. Przednie błotniki otrzymały autograf Erica Cantony oraz logo Ford Design również w błyszczącej czerni.
Dla uzyskania perfekcyjnego wykończenia cały pojazd został rozebrany do gołej karoserii przed malowaniem, a pasy, autograf i logo zostały naniesione przed nałożeniem powłok lakieru bezbarwnego, co pozwoliło uzyskać precyzyjny kontur i połysk.
Sport to atrybuty Capri i Cantony, w błyszczącej, sportowej czerni wykończono więc także dolną część przedniego zderzaka i napis “CAPRI” na górnym zderzaku. Dwudziestojednocalowe felgi aluminiowe są wykończone czarnym lakierem z ciemnosrebrnymi krawędziami zewnętrznymi, które podkreślają wielowarstwowy desing.
Kolejne subtelne odniesienie do legendy Cantony pojawia się na tylnym słupku, na którym umieszczono dyskretną plakietkę 3D w kształcie korony – to ukłon w stronę przydomka Cantony „King Eric”.
Wygląd zewnętrzny nawiązuje do kariery Cantony, natomiast wnętrze ma odzwierciedlać jego ekscentryczną osobowość. W centralnej konsoli «MegaConsole» zaprojektowano zdejmowaną pokrywę, która znajduje się nad uchwytami na kubki. Wydrukowana w 3D i wykończona polerowanym transparentnym tworzywem, została opatrzona cytatem wygłoszonym przez Cantonę podczas przygotowań do premiery Capri: „Kiedy kozioł podąża samochodem za swoim bohaterem, oznacza to, że władca powraca na tor wyścigowy. Legenda powróciła”. To nawiązanie do słynnego zdania: „Kiedy mewy podążają za kutrem, znaczy to, że myślą, że sardynki zostaną wyrzucone do morza”, wypowiedzianego przez Cantonę na konferencji prasowej w 1995 roku, które przeszło do annałów sportu i świadczy o jego poczuciu humoru. Napis w kolorze Signal Orange jest podświetlany i załącza się wraz z oświetleniem kabiny.
Przednie zagłówki ozdobiono w sposób żartobliwy, nawiązaniem do niechlubnego momentu kariery Cantony – wyszytym w skórze konturem, przedstawiającym „kopnięcie kung fu”, które zadał jednemu ze stadionowych hooligans podczas meczu ligowego w Anglii.
Fotele są pokryte tapicerką Feeltek Luxury Grain z pomarańczowymi przeszyciami i podwójnymi pasami Signal Orange, nawiązującymi do pasów na nadwoziu. Niestandardowe dywaniki podłogowe są obszyte nubukiem z pomarańczowymi przeszyciami, kierownica została pokryta skórą, a jej środkowe ramię wykończono lakierem Signal Orange.
Pasuje jak ulał
Cantona jest idealnym ambasadorem kampanii nowego modelu Capri. Pojawi się w serii viralowych filmów, postów w mediach społecznościowych i będzie uczestniczyć w wydarzeniach medialnych. Legenda przedstawi powrót innej legendy.
Nasz w pełni elektryczny Capri charakteryzuje się wyjątkowym stylem i zuchwałym charakterem – podobnie jak Eric na boisku piłkarskim. Była to więc idealna okazja, aby stworzyć jedyną w swoim rodzaju wersję, dopasowaną perfekcyjnie do wizerunku Cantony – powiedział Amko Leenarts, dyrektor działu projektowego Ford Europe. Capri wręcz kipi buntowniczą energią. Dlatego idealnie pasuje do „króla”.
Prawdziwa radość pochodzi z ekspresji, czy to na boisku piłkarskim, na płótnie, czy na scenie – powiedziała Cantona, który dał się poznać także jako reżyser, aktor i społecznik. Ten egzemplarz Capri oddaje wiele wymiarów osobowości Cantony – zasługuje na miano «legendy».
Współpraca z Erikiem w okresie poprzedzającym premierę Capri była przyjemnością, wydawało się więc właściwe, abyśmy uczcili to partnerstwo, tworząc specjalną wersję, która odzwierciedla jego niebanalny wizerunek, oryginalność i przekorne usposobienie – powiedział Morel.









![TOYOTA: NOWA RAV4 WCHODZI DO SALONÓW. CZTERY WERSJE I NAPĘD AWD-i Ruszyła przedsprzedaż nowej Toyoty RAV4, szóstej generacji jednego z globalnych bestsellerów marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Toyota-RAV4-65x65.jpg)
![MITSUBISHI: KOMPAKTOWY SUV XFORCE WCHODZI NA RYNEK TAJWAŃSKI Mitsubishi Motors wprowadza na rynek tajwański nowego, lokalnie produkowanego SUV-a Xforce. Model […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Mitsubishi-Xforce-65x65.jpg)
![BRUKSELA 2026: ŚWIATOWY DEBIUT ELEKTRYCZNEJ MAZDY CX-6e Nowa Mazda CX-6e zadebiutowała publicznie podczas Salonu Samochodowego w Brukseli, prezentując kierunek […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Mazda-CX-6e-65x65.jpg)
![TOKYO 2026: NISSAN AURA NISMO RS JAKO TECHNOLOGICZNE LABORATORIUM MARKI Nissan prezentuje koncepcyjny model Aura NISMO RS podczas Tokyo Auto Salon 2026. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Tokyo-2026-Nissan-Aura-NISMO-RS-65x65.jpg)
![RAJD BARBÓRKA 2025: MIKO MARCZYK WYGRAŁ RAJD, KAROWA DLA ADAMA SROKI! Emocjonujący finał na legendarnym Kryterium Karowa zakończył rywalizację w 63. Rajdzie Barbórka […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Rajd-Barbórka-2025-meta-65x65.jpg)
![RAJD BARBÓRKA 2025: MARCZYK KONTROLUJE RAJD PO OS4 NA BEMOWIE Po emocjonujących zmaganiach na OS 4 Autodrom Bemowo klasyfikację generalną 63. Rajdu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Rajd-Barbórka-2025-po-OS4-65x65.jpg)
![DACIA: AL-ATTIYAH W POLSCE I PLANY ZESPOŁU DACIA SANDRIDERS NA DAKAR 2026 Wizyta pięciokrotnego zwycięzcy Rajdu Dakar, Nassera Al-Attiyaha, w Polsce stała się okazją […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/W2RC-Dacia-Sandriders-65x65.jpg)
![FORD: WŁASNY ZESPÓŁ HYPERCAR “AMERICA’S RACE TEAM” JUŻ ZA DWA LATA Rywalizacja płynie w żyłach Ford Racing, a jako America’s Race Team firma […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Ford-Racing-Hypercar-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![SEAT: MODEL 800 – HISZPAŃSKA ODPOWIEDŹ NA FIATA 600 SEAT 800 – pierwszy samodzielny projekt hiszpańskiej marki Model SEAT 800 zadebiutował […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/SEAT-800-65x65.jpg)
![LEXUS: HS – PIERWSZY WYŁĄCZNIE HYBRYDOWY MODEL MARKI Lexus HS był pierwszym wyłącznie hybrydowym modelem marki Wprowadzony do sprzedaży w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Lexus-HS-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![MAZDA: „MIEJSCA MOCY“ – JESIENNA PODRÓŻ W RYTMIE SLOW PO POLSCE Jesień to świetny czas, by zwolnić i ruszyć w drogę w poszukiwaniu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-slow-road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![HYUNDAI: DLACZEGO STARE MITY O AUTACH ELEKTRYCZNYCH NIE MAJĄ JUŻ SENSU Rozwój elektromobilności w ostatnich latach sprawił, że wiele obiegowych opinii na temat […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Hyundai-mity-aut-elektrycznych-65x65.jpg)
![E.ON: ROZWÓJ SYSTEMÓW ŁADOWANIA W MIEJSCACH PRACY Rosnąca popularność pojazdów elektrycznych sprawia, że biura muszą dostosować się do nowych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/E.ON-Cushman-Wakefield-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![EURO NCAP: WODOROWY HYUNDAI NEXO Z MAKSYMALNĄ OCENĄ Nowy Hyundai NEXO potwierdził najwyższy poziom bezpieczeństwa, zdobywając maksymalną ocenę pięciu gwiazdek […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Euro-NCAP-Hyundai-NEXO-65x65.jpg)
![MAXUS: T60 MAX Z MOCNYM STARTEM SPRZEDAŻY W POLSCE Nowy Maxus T60 MAX zanotował bardzo mocny debiut na polskim rynku. Od […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Maxus-T60-MAX-65x65.jpg)
![ISUZU: D-MAX KOLEJNY RAZ TRAFIA DO POLICJI – NOWE PICK-UPY DLA LUBLINA Flota Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie została wzmocniona o kolejną partię pick-upów […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/ISUZU-D-Max-dla-Policji-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: JAK NISKIE OPORY TOCZENIA WPŁYWAJĄ NA ZASIĘG I EMISJĘ Opór toczenia i przyczepność to dwa kluczowe parametry opon, które w bezpośredni […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Continental-opory-toczenia-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: SPORTOWE I ZIMOWE OPONY W SUV-IE PORSCHE MACAN Opony Continental w standardowym wyposażeniu Porsche Macan zapewniają wydajność i bezpieczeństwo w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Continental-Porsche-Macan-65x65.jpg)
![FORD: ROZSZERZENIE SYSTEMU BLUECRUISE NA PUMĘ, KUGĘ I RANGERA Ford rozszerza dostępność systemu BlueCruise, czyli jazdy w trybie „hands-off, eyes-on”, na […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ford-BlueCruise-65x65.jpg)
![EXLANTIX: INTELIGENTNA TARCZA DLA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH Marka Exlantix wkracza na rynek samochodów elektrycznych z nowym podejściem do bezpieczeństwa, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Exlantix-bezpieczenstwo-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
