FORD: FIESTA Z SYSTEMEM MYKEY POD KONTROLĄ

Wraz z nowym Fordem Fiesta w Europie debiutuje system inteligentnego programowalnego kluczyka MyKey, który umożliwia poprawę bezpieczeństwa młodych kierowców poprzez wprowadzenie kontroli rodzicielskiej.

Dzięki technologii MyKey, która dostępna jest jedynie w pojazdach marki Ford, właściciel modelu Fiesta może zaprogramować kluczyk – zwykle z myślą o młodych użytkownikach pojazdu – ustalając ograniczenia prędkości maksymalnej i głośności zestawu audio, a nawet jego blokadę jeśli kierowca i pasażer nie zapną uprzednio pasów bezpieczeństwa. System uniemożliwia również młodemu kierowcy wyłączenie systemów bezpieczeństwa takich jak elektroniczny układ kontroli stabilności (Electronic Stability Control) oraz system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach (Active City Stop).

– Każdy rodzić wie, że nastolatki mają rzadki dar do pakowania się w kłopoty – wyjaśnia Peter Patzelt, twórca europejskiej wersji systemu MyKey. Nasz system pozwala właścicielowi Forda Fiesta wprowadzić sensowne ograniczenia dla młodych kierowców i tym samym zapewnia spokojniejszy sen ich rodzicom.

W Europie młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli 25 roku życia dwukrotnie częściej od pozostałych grup biorą udział w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym, a wyniki badań zleconych przez firmę Ford dowodzą, iż wśród rodziców młodych kierowców w wieku od 17 do 20 lat głównym powodem niepokoju jest nadmierna prędkość z jaką mogą jeździć ich pociechy.

System MyKey wchodzi w skład pakietu bezpieczeństwa nowego Forda Fiesta, który obejmuje również aktywowany głosem samochodowy system komunikacji SYNC oraz inteligentny system bezpieczeństwa z siedmioma poduszkami powietrznymi.

System MyKey zadebiutował w USA i obecnie stanowi element wyposażenia podstawowego większości sprzedawanych na tamtejszym rynku modeli marki Ford. Podobnie rzecz się ma z większością egzemplarzy nowej generacji Forda Fiesta przeznaczonych na rynek europejski, a do 2015 roku firma planuje rozpropagować technologię MyKey we wszystkich swoich europejskich modelach.

System MyKey rozpoznaje różne kluczyki przeznaczone do uruchomienia tego samego pojazdu i zgodnie z wytycznymi właściciela dostosowuje ustawienia samochodu. System pozwala również na zaprogramowanie dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych w przedziale prędkości od 70 do 140 km/h, zapobiega wyłączeniu funkcji przypominającej o niezapięciu pasów bezpieczeństwa oraz umożliwia wcześniejsze ostrzeganie o konieczności zatankowania pojazdu.

Badanie przeprowadzone na grupie ponad 6000 europejskich rodziców wykazało, iż 53 proc. z nich byłoby bardziej skłonnych udostępniać swym nastoletnim pociechom samochód jeśli zostałby on wyposażony w technologię MyKey.

– Rodzice uwielbiają system MyKey, ponieważ pozwala im zmniejszyć ryzyko wypadku ich nastoletnich dzieci – wyjaśnia Patzelt. Sama młodzież z początku odnosi się do tego rozwiązania sceptycznie, ale szybko przekonuje się, że system MyKey znacznie zwiększa ich szanse na pożyczenie samochodu od rodziców.