FORD: FOCUS NAJLEPIEJ SPRZEDAJE SIĘ NA ŚWIECIE

Nowy Ford Focus jest najchętniej kupowanym samochodem na świecie w 2012 roku. W pierwszych sześciu miesiącach roku model ten sprzedawał się lepiej, niż jakikolwiek inne auto oferowane na rynku – podała agencja IHS Automotive.

W pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku firma Ford sprzedała 489 616 egzemplarzy tego modelu. Najbliższy konkurent – Toyota Corolla sprzedała się w 462 187 egzemplarzach.

Ford Focus odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu kolejnego sukcesu, jakim jest wyprodukowanie dziś 350 milionowego samochodu marki Ford w fabryce Rayong w Tajlandii.

– 50 milionów egzemplarzy to ogromna liczba – powiedział John Fleming, wiceprezes ds. produkcji Ford Motor Company. To tyle samochodów, ile należałoby produkować co dziesięć sekund przez 109 lat, a gdyby je wszystkie ustawić w linii sięgałyby do Księżyca i z powrotem – dwukrotnie.

Ford Focus po raz pierwszy pojawił się w Europie w 1998 roku i zdobył tytuł „Samochodu Roku” w 1999 roku. Obecna, trzecia generacja tego kompaktowego modelu – zaprezentowana w zeszłym roku – została zaprojektowana jako auto światowe, co pomogło rozpowszechnić wiele zaawansowanych technologii i elementów wyposażenia.

Kluczowe nowoczesne technologie zastosowane w Fordzie Focus to: system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach, system wspomagający parkowanie, system kontroli pasa ruchu, system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych, automatyczny przełącznik świateł drogowych, funkcja monitorowania koncentracji kierowcy oraz inteligentny tempomat.

W Europie nowy Ford Focus oferowany jest w wersjach: pięciodrzwiowej, czterodrzwiowej oraz kombi. W tym roku Ford zaprezentował wersję ST wyposażoną w silnik o mocy 250 KM – pierwszy globalny samochód sportowy firmy – natomiast w Europie ruszyła też sprzedaż Forda Focus wyposażonego w silnik benzynowy EcoBoost o pojemności 1 litra, który w czerwcu zdobył tytuł „Międzynarodowego Silnika Roku 2012”.

Ford Focus Electric o zerowej emisji, pierwszy w historii w pełni elektryczny samochód osobowy Forda, pojawi się na światowym rynku w 2013 roku.