FORD: LASEROWA WALKA O MILIMETRY

Ford of Europe we współpracy z oddziałem Ford North America rozpoczął prace nad wprowadzeniem technologii laserowej kontroli jakości montażu do 17 fabryk koncernu na całym świecie. Inwestycja warta około 100 milionów dolarów przyczyni się do zwiększenia precyzji spasowania elementów pojazdów Forda, co pozwoli na ograniczenie hałasów dobiegających z zewnątrz.

Ta technologia jest obecnie stosowana przy produkcji nowego Forda Focus w niemieckiej fabryce w Saarlouis, a także w amerykańskich zakładach w Michigan i Chicago. System precyzyjnej inspekcji produktu wykorzystuje zaawansowane czujniki laserowe oraz kamery do pomiaru odległości pomiędzy poszczególnymi elementami nadwozia, a każde najmniejsze odstępstwo od normy jest natychmiast wykrywane i zgłaszane operatorowi, który podejmuje odpowiednie kroki w celu zniwelowania błędu.

– Nasze roboty skanują blisko 500 kluczowych obszarów pojazdu z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra, dzięki czemu wszystkie elementy nadwozia idealnie do siebie pasują, a w kabinie panuje wyjątkowa cisza – mówi Ron Johnson, manager działu kontroli jakości produktu, Ford of Europe.

Kolejnym krokiem Forda w ramach strategii zwiększania jakości produktu, a tym samym zadowolenia klientów będzie wprowadzenie tej innowacyjnej technologii we wszystkich fabrykach koncernu.