FORD: NOWE CENTRUM W KOLONII BĘDZIE PRODUKOWAŁO ELEKTRYKI

Do połowy 2026 roku pełna europejska gama pojazdów osobowych Forda zostanie zelektryfikowana i będzie poruszała się po drogach w sposób ekologiczny.

Będą to samochody w pełni elektryczne lub hybrydowe typu plug-in, a do 2030 roku planowane jest stuprocentowe przejście na napędy w pełni elektryczne.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Analogicznie do 2024 r. cała gama pojazdów dostawczych Forda będzie w pełni elektryczna lub napędzana układami hybrydowymi typu plug-in, a do 2030 roku dwie trzecie sprzedawanych pojazdów dostawczych marki ma być w pełni zelektryfikowanych lub wyposażonych w napęd hybrydowy plug-in.

Firma zainwestuje globalnie do 2025 roku co najmniej 22 miliardy dolarów w elektryfikację, czyli prawie dwa razy tyle, ile firma przeznaczyła wcześniej w planach na pojazdy elektryczne.

– Przeprowadziliśmy z powodzeniem restrukturyzację Ford of Europe i powróciliśmy do rentowności w czwartym kwartale 2020 roku. Obecnie wkraczamy w Europie w przyszłość należącą do pełnej elektryfikacji z nowymi pojazdami i nowymi, wysokiej klasy usługami komunikacji – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.

Kluczowe znaczenie dla usprawnienia działalności Forda w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat miała poprawa kosztów strukturalnych o 1 miliard dolarów, zwrócenie większej uwagi na nierentowne rynki, stworzenie lepiej dostosowanej linii pojazdów w ramach trzech grup biznesowych skoncentrowanych na kliencie oraz partnerstwa mające na celu stymulowanie wzrostu i poprawę poziomu rentowności w całej firmie.

Przyspieszenie rozwoju działalności

Strategiczny sojusz Forda z Volkswagenem i spółką joint venture Ford Otosan zapewni efektywny kosztowo rozwój pojazdów i zaopatrzenie w komponenty. Motorem dalszego wzrostu w segmencie pojazdów dostawczych będzie ekosystem zbudowany wokół usług komunikacji opracowanych wspólnie z klientami. Obejmuje to usługi takie jak FordPass Pro, a także uruchomienie Ford Fleet Management, programu służącego maksymalizacji produktywności u klientów flotowych.

Głównym impulsem dla Forda w kierunku całkowicie elektrycznej przyszłości jest nowa inwestycja o wartości 1 miliarda dolarów, mająca na celu modernizację montowni pojazdów w Kolonii w Niemczech. Przekształci ona istniejące zakłady montażu pojazdów w Centrum Elektryfikacji Ford Cologne Electrification Center, ukierunkowane na produkcję pojazdów elektrycznych. Będzie to pierwszy taki zakład Forda w Europie.

Ford potwierdził również, że pierwszy seryjny, całkowicie elektryczny samochód osobowy przeznaczony dla europejskich klientów zjedzie z taśm zakładu w 2023 roku, przy czym rozważana jest możliwość produkowania tam drugiego w pełni elektrycznego pojazdu.