FORD: ROZPOCZYNA SIĘ OFENSYWA MARKI W EUROPIE

Firma Ford Motor Company ogłosiła realizację planu agresywnej polityki produktowej w Europie, mającego na celu wzbogacenie globalnego portfolio firmy z zakresu strategii One Ford oraz rozwój w segmencie dużych samochodów, klasy SUV oraz samochodów użytkowych.

Podczas specjalnego spotkania Go Further zorganizowanego w Amsterdamie, w którym udział wzięło 2 500 dilerów Forda, pracowników firmy i przedstawicieli mediów, Ford zaprezentował serię nowych samochodów osobowych, samochodów użytkowych oraz nowych technologii. Firma potwierdziła również, iż w niedalekiej przyszłości na rynku europejskim pojawi się kilka dodatkowych pojazdów z globalnego portfolio – będzie to m.in. Ford Mustang, ikona amerykańskiej motoryzacji.

– Rynek europejski stwarza odpowiednie możliwości do rentownego rozwoju firmy, powiedział Alan Mulally, prezes i dyrektor generalny Ford Motor Company. Dziś, w ramach strategii One Ford, rozpoczynamy w Europie ofensywę produktową z naszymi nowymi modelami, oferującymi najwyższą jakość wykonania, niskie zużycie paliwa, wysoki poziom bezpieczeństwa, przemyślaną stylistykę oraz wysoką wartość. Podobne działania towarzyszyły zmianie wizerunku naszej firmy w Ameryce Północnej.

Ogłoszone założenia ofensywy produktowej firmy Ford of Europe:
• Nowy Ford Fiesta – najlepiej sprzedający się samochód miejski w Europie. Całkowicie przeprojektowany model, dostępny również w sportowej wersji ST. Nowy Ford Fiesta wejdzie do sprzedaży jeszcze w tym roku, natomiast odmiana ST pojawi się na rynku w roku 2013

• Nowy Ford Mondeo – nowa, imponująca wersja flagowej limuzyny Forda wyróżniająca się stylistyką nadwozia i wnętrza klasy premium oraz zaawansowanymi technologiami; po raz pierwszy w tej klasie samochód będzie oferowany z nagrodzonym silnikiem benzynowym EcoBoost o pojemności 1 litra, który pozwoli uzyskać najniższe w segmencie zużycie paliwa.

 

 

• Rozwój w zyskującym popularność europejskim segmencie SUV, poczynając od wprowadzenia na rynek pod koniec roku nowego Forda Kuga, poprzez prezentację w ciągu kolejnych 18 miesięcy nowość w klasie SUV – Forda EcoSport, a kończąc na zaoferowaniu klientom dużego, luksusowego Forda Edge, który doskonale sprawdził się na innych rynkach.

• Całkowite przeprojektowanie gamy samochodów użytkowych w ciągu kolejnych dwóch lat, obejmującej nowego Forda Transit, Forda Transit Custom, Forda Transit Connect oraz Forda Transit Courier, a także rodzinę nowych vanów osobowych Ford Tourneo.

Ford Mustang, kultowy amerykański samochód sportowy, przybywa do Europy.

• Przyspieszenie wprowadzenia do oferty nowych technologii, obejmujących silniki EcoBoost, system komunikacji SYNC, pompowane tylne pasy bezpieczeństwa, system MyKey oraz inne technologie wspomagające kierowcę.

– Europejski rynek ma duży potencjał do rentownego wzrostu, który w tym momencie został przyćmiony przez kryzys ekonomiczny – powiedział Stephen Odell, prezes i dyrektor generalny Ford of Europe. Europejski rynek samochodów osobowych i użytkowych, łącznie z rynkiem rosyjskim, wzrośnie według szacunków o 20 procent w ciągu kolejnych pięciu lat do 23 milionów pojazdów. Podczas, gdy inni się wycofują lub ograniczają inwestycje, my w Fordzie przyspieszamy wprowadzenie nowych produktów i umacniamy naszą globalną strategię One Ford.

 

 

Nowy Ford Fiesta

Firma Ford zaprezentowała nowego Forda Fiesta, najlepiej sprzedający się samochód miejski w Europie, charakteryzujący się nową, dynamiczną stylistyką nadwozia i wnętrza, niższym zużyciem paliwa oraz najnowocześniejszymi technologiami obejmującymi system komunikacji Ford SYNC oraz systemy MyKey i Active City Stop. Ford Fiesta będzie oferowany z silnikiem benzynowym EcoBoost o pojemności 1 litra, nagrodzonym tytułem „Międzynarodowego Silnika Roku 2012”. Szacuje się, że nowy Ford Fiesta wyposażony w tę jednostkę będzie odznaczał się najniższym w klasie zużyciem paliwa.

Nowy Ford Fiesta wejdzie do sprzedaży pod koniec tego roku. Samochód wyróżnia się wybrzuszoną maską silnika oraz trapezoidalną osłoną chłodnicy podkreśloną „wyciętymi laserowo” reflektorami ze światłami LED do jazdy dziennej.

Do nowych, trzy- i pięciodrzwiowych wersji Forda Fiesta dołączy sportowy Ford Fiesta ST wyposażony w 180-konny silnik 1,6 l EcoBoost, oferujący o 20% wyższą moc i o 20% niższą emisję CO2 w porównaniu z Fordem Fiesta ST poprzedniej generacji. Ford Fiesta ST wejdzie do sprzedaży w 2013 roku i będzie oferował najniższe w klasie zużycie paliwa.

Nowy Ford B-MAX

Kolejną nowością jest Ford B-MAX, kompaktowy samochód wielofunkcyjny, który jest już dostępny w sprzedaży. Ford B-MAX oferuje system panoramicznych drzwi Ford Easy Access Door zintegrowanych ze słupkiem B, pozwalający uzyskać nieograniczony, szeroki na 1,5 metra dostęp do wnętrza samochodu. W samochodzie będzie również stosowany system komunikacji SYNC oraz silnik EcoBoost o pojemności 1 litra, przy czym zarówno wersje z jednostkami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi charakteryzować się będą najniższym zużyciem paliwa w segmencie.

 

 

Nowy Ford Mondeo

Nowy, stylowy Ford Mondeo odznacza się imponującą stylistyką nadwozia oraz wyrafinowanym wnętrzem wysokiej jakości. Samochód będzie oferowany z silnikiem benzynowym EcoBoost o pojemności 1 litra, co jest rozwiązaniem niespotykanym w tej klasie aut. Wymiernym efektem tego połączenia będzie najniższe w segmencie zużycie paliwa.

Wyrafinowana, nowa wersja flagowego Forda, zbudowana na opracowanej przez Forda globalnej płycie podłogowej segmentu CD, będzie dostępna w odmianie czterodrzwiowej, pięciodrzwiowej, jako kombi oraz – po raz pierwszy w segmencie czterodrzwiową benzynowo-elektrycznych hybrydę. Nowością będzie też wersja wyposażona w silnik Diesel z napędem na cztery koła, oferujący doskonałą trakcję, rewelacyjne osiągi i niezrównane właściwości jezdne.

Nowy Ford Mondeo został wyposażony w pierwsze w segmencie adaptacyjne reflektory w całości wykonane w technologii LED, system komunikacji SYNC, system MyFord Touch z ośmiocalowym kolorowym wyświetlaczem dotykowym oraz pierwsze w segmencie tylne pompowane pasy bezpieczeństwa.

Samochody klasy SUV

Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat sprzedaż samochodów klasy SUV na rynku europejskim zwiększy się o 34%, w związku z czym Ford planuje rozszerzyć gamę modeli tego typu w Europie, aby powtórzyć sukces odniesiony na rynku północnoamerykańskim i w innych regionach. Ford planuje sprzedać ponad milion samochodów klasy SUV w Europie w ciągu kolejnych sześciu lat, przez co do roku 2016 samochody tej klasy będą stanowiły jeden na dziesięć samochodów sprzedanych przez Forda w tym regionie.

Pod koniec tego roku na rynku zadebiutuje nowy Ford Kuga. Samochód oferuje nowoczesną stylistykę, lepsze wyposażenie oraz zaawansowane technologie, łącznie z innowacyjnym systemem zdalnego otwierania pokrywy bagażnika poprzez wykonanie odpowiedniego ruchu stopą pod tylnym zderzakiem.

 

 

Ford ogłosił również, że nowy Ford EcoSport, niewielki globalny samochód klasy SUV, wejdzie do sprzedaży w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Nowoczesny i innowacyjny, nowy Ford EcoSport łączy w sobie wyróżniającą się w klasie stylistykę, inteligentne technologie, wysoką jakość, bezpieczeństwo oraz wysoką ogólną wartość, dzięki czemu będzie doskonałą propozycją dla nowego pokolenia nabywców, szukających kompaktowego i wszechstronnego samochodu tej klasy. Samochód będzie oferowany z nagrodzonym silnikiem EcoBoost o pojemności 1 litra.

Firma potwierdziła, że Ford Edge – większy i bardziej luksusowy crossover, który odniósł duży sukces w Ameryce Północnej i na innych rynkach – pojawi się w sprzedaży w Europie.

Samochody użytkowe

Sprzedaż samochodów użytkowych w Europie ma wzrosnąć o ponad 30 procent do blisko 4 milionów pojazdów do roku 2017, natomiast segment niewielkich samochodów użytkowych wzrośnie o ponad 70 procent.

W odpowiedzi na ten trend, Ford wykorzysta potencjał swojej globalnej płyty podłogowej w celu całkowitego przeprojektowania w ciągu najbliższych dwóch lat gamy samochodów użytkowych oferowanych na rynku europejskim.

Ford zaprezentował dziś pełną rodzinę Ford Transit, obejmującą:

• Nowego Forda Transit Custom, oferującego stylowe nadwozie, dobre właściwości jezdne, wiodącą w klasie ładowność, system komunikacji Ford SYNC oraz wiodące w klasie jednotonowych samochodów użytkowych zużycie paliwa. Wersje Ford Transit Custom i Ford Tourneo Custom wejdą do sprzedaży w tym roku.

• Nowego, globalnego, dwutonowego Forda Transit, czyli wsolidnego, funkcjonalnego i innowacyjnego następcę modelu obecnej generacji. Samochód wejdzie do sprzedaży w przyszłym roku i zastąpi również, wysłużonego vana serii E oferowanego w Ameryce Północnej.

 

 

• Nowego, globalnego, kompaktowego Forda Transit Connect, oferującego najniższe w klasie zużycie paliwa i najniższą emisję CO2, ograniczone koszty eksploatacji oraz wysoki poziom zabezpieczeń. Samochód zadebiutuje w przyszłym roku.

• Nowego Forda Transit Courier, który będzie rywalizował w zyskującym dużą popularność europejskim segmencie niewielkich samochodów użytkowych. Ten kompaktowy van powstał w oparciu o globalną płytę podłogową Forda typu B i będzie oferowany w sprzedaży od roku 2014.

Ford zaprezentował również nową generację przemyślanych i stylowych samochodów osobowych oferowanych pod nazwą Tourneo. Na czele nowej gamy vanów osobowych stoi nowy Ford Tourneo Custom – zaprezentowany po raz pierwszy – do którego dołączy Ford Tourneo Connect.

Ford przewiduje, że do roku 2016 będzie sprzedawał 500 000 samochodów użytkowych rocznie, co pozwoli zwiększyć udział w rynku europejskim z obecnych 9,3 do ponad 13 procent.

– Dzięki nowej gamie samochodów użytkowych stworzonych w ramach strategii One Ford, firma Ford będzie dysponowała najbardziej wszechstronną linią produktową w tym segmencie w Europie. Żaden inny producent nie będzie mógł się pochwalić tak kompleksową ofertą niewielkich i średniej wielkości samochodów użytkowych, co Ford. Wykorzystaliśmy nasze globalne doświadczenie, aby zaprojektować od podstaw nową rodzinę Forda Transit, wyróżniającego się ponadprzeciętnymi możliwościami, najniższymi w klasie kosztami eksploatacji oraz zachwycającymi nowymi elementami wyposażenia – powiedział Farley.

 

 

Ford Mustang w Europie

Ford ogłosił dziś, że legendarny Ford Mustang będzie oferowany w Europie.

– Wystarczy wspomnieć o gorącym przyjęciu zgotowanym Fordowi Mustang podczas tegorocznego Festiwalu Prędkości w Goodwood w Wielkiej Brytanii oraz Le Mans Classic we Francji, aby zrozumieć emocje, jakie wywołuje w Europie ta amerykańska legenda, powiedział Odell. Ford Mustang to wyjątkowe auto, które zgromadziło rzeszę fanów w Europie. Teraz te osoby mają na co czekać, a my podamy więcej szczegółów w niedalekiej przyszłości.

Ochrona środowiska i innowacyjne technologie

Ford zwiększy dostępność silników benzynowych EcoBoost, technologii ECOnetic obniżających emisję CO2, systemów elektryfikacji pojazdu oraz układów wspomagających kierowcę:

• Silnik benzynowy EcoBoost o pojemności 1 litra, pracujący już pod maskami Fordów Focus, B-MAX, C-MAX i Grand C-MAX, będzie oferowany jeszcze w tym roku w Fordzie Fiesta, a następnie w Fordzie EcoSport i Fordzie Mondeo.

• W roku 2013 dwie trzecie wszystkich samochodów firmy Ford sprzedawanych w Europie będzie liderami, lub znajdzie się w czołówce, pod względem zużycie paliwa.

• Ford Focus Electric, pierwszy zeroemisyjny samochód osobowy Forda przeznaczony na rynek europejski, wejdzie do sprzedaży na początku przyszłego roku.

• Ford Mondeo Hybrid – pierwszy w pełni hybrydowy samochód Forda stworzony dla rynku europejskiego.

• Ford C-MAX Energi – pierwszy hybrydowy samochód typu plug-in.

SYNC, czyli aktywowany głosem samochodowy system komunikacji opracowany przez Forda, jest wprowadzany do europejskich wersji Fordów B-MAX, Focus, C-MAX, Grand C-MAX, Fiesta oraz Ford Transit Custom. Do roku 2015 po europejskich drogach powinno się już poruszać ponad 3,5 miliona samochodów wyposażonych w SYNC.

• Funkcja SYNC z systemem MyFord Touch zadebiutuje w Fordzie Focus Electric i znajdzie się również w wyposażeniu Forda Mondeo; system rozpoznaje do 10 000 poleceń głosowych i zawiera ośmiocalowy kolorowy wyświetlacz dotykowy.

• Funkcja Emergency Assistance, która zaraz po wypadku umożliwia powiadomienie o zaistniałej sytuacji lokalnych operatorów służb ratowniczych, będzie dostępna w Fordach Fiesta, Mondeo oraz EcoSport, a obecnie jest już oferowana w Fordzie B-MAX.

• System Active City Stop, będący w wyposażeniu Forda Focus, będzie oferowany w Fordzie B-MAX i Fordzie Fiesta.