FORD: RUSZYŁA PRODUKCJA NOWEGO SUV-A ECO SPORT W RUMUNII

ford-ekosp1

Ford Motor Company rozpoczął produkcję nowego małego SUV – Forda EcoSporta – w swoich zakładach Craiova w Rumunii. Jej podjęcie pozwoli precyzyjniej reagować na wzrost popytu na kontynencie europejskim.

Na uroczystość rozruchu taśmy przybył prezydent Klaus Iohannis, premier Mihai Tudose oraz wielu innych przedstawicieli władz krajowych i lokalnych, którzy wraz z czterema tysiącami pracowników Forda obserwowali pierwszy, gotowy model.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Dotychczas model był importowany z Indii, w zakładach marki w Chennai.

ford-ekosp2

W ubiegłym roku łączna sprzedaż samochodów SUV wszystkich marek na 20 tradycyjnych europejskich rynkach Forda wzrosła o 27 procent i stanowiła ponad jedną czwartą rejestracji nowych samochodów osobowych. Sprzedaż samochodów SUV Forda w Europie wzrosła w 2016 roku o ponad 30 procent, a w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2017 roku wzrosła o kolejne 27 procent.

Wzrost sprzedaży samochodów SUV oznacza również więcej miejsc pracy u Forda. Do końca bieżącego roku firma utworzy kolejne 1 700 etatów w zakładach Forda w Craiova, zwiększając łączne zatrudnienie przy produkcji pojazdów i silników do 3 900 osób. Całkowita wartość inwestycji marki w jego obecnie bardzo nowoczesnej rumuńskiej fabryce przekroczyła już 1 miliard euro od czasu przejęcia zakładów w marcu 2008 roku.

Craiova będzie jedyną fabryką produkującą model EcoSport dla Europy (z wyłączeniem Rosji), dostarczając te samochody łącznie na 56 rynków czterech kontynentów. Obejmuje to tak zróżnicowane rynki, jak Wielka Brytania, Nowa Kaledonia w Oceanii, Turkmenistan w Azji Centralnej i Afryka Południowa.

ford-ekosp3

Zakłady Ford Craiova będą kontynuowały produkcję silników Ford EcoBoost o pojemności 1 litra. Jest to jedyny silnik w historii, który przez 4 lata z rzędu zdobywał międzynarodową nagrodę Engine of the Year.

Nowy Ford EcoSport oferuje większą wszechstronność i funkcjonalność, nowocześniejszy styl wnętrza i nadwozia, a także szereg nowych rozwiązań technicznych, takich jak napęd na cztery koła (Ford Intelligent All Wheel Drive), co zapewnia lepszą przyczepność zarówno na asfalcie, jak i w czasie jazdy terenowej. Nowy, zaawansowany silnik wysokoprężny EcoBlue o pojemności 1,5 litra zapewnia moc do 125 KM i zoptymalizowaną emisję CO2.

Przeprojektowana kabina wyposażona jest w łatwiejsze w obsłudze elementy sterujące i w miękkie materiały, samochód otrzymał nową konsolę centralną i bardziej komfortowe siedzenia. EcoSport po raz pierwszy będzie również dostępny w usportowionej odmianie EcoSport ST-Line, dla której inspiracją były samochody tworzone przez Ford Performance.