FORD: SYSTEM KOMUNIKACJI POPRAWI BEZPIECZEŃSTWO

Ford zademonstrował najnowocześniejsze technologie komunikacyjne w ramach projektu simTD (Safe Intelligent Mobility – Testfield Germany), czyli zakrojonego na szeroką skalę programu testów inteligentnego systemu komunikacji pomiędzy pojazdami oraz pomiędzy pojazdem i infrastrukturą.

SimTD to wspólny projekt badawczy niemieckich producentów aut, dostawców części, firm komunikacyjnych oraz instytutów badawczych, zapoczątkowany w 2008 roku. Jego celem jest opracowanie rozbudowanego systemu komunikacji, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a także usprawni płynność ruchu drogowego i obniży emisję CO2. Ford jest jednym z liderów projektu, dzięki czemu inżynierowie firmy z Europejskiego Ośrodka Badawczego w Aachen w Niemczech mogli uczestniczyć w opracowaniu platform testowych simTD, które pomogą sprawdzić działanie ponad 20 nowych funkcjonalności systemu w rzeczywistych warunkach eksploatacji.

Ford opracował systemy zdolne do przekazywania informacji z dużą szybkością pomiędzy samochodami lub pomiędzy pojazdami i infrastrukturą drogową z wykorzystaniem technologii komunikacji bezprzewodowej. W ten sposób kierowcy będą mogli otrzymywać ostrzeżenia o niebezpieczeństwie na drodze lub zmieniających się warunkach podróżowania dużo wcześniej, niż wykryją to czujniki, radary czy kamery umieszczone na pokładzie samochodu.

Jednym z przykładów technologii komunikacji jest system elektronicznego światła stopu (Electronic Brake Light), który przekazuje informacje o awaryjnym hamowaniu pojazdu jadącego z przodu kierowcy pojazdu jadącego z tyłu, co pozwala uniknąć wypadków, na przykład podczas jazdy przy ograniczonej widoczności. Z kolei system ostrzegania o przeszkodach (Obstacle Warning) pozwala wysłać do innych użytkowników drogi powiadomienie o potencjalnie niebezpiecznych przedmiotach znajdujących się na jezdni, podając przy tym ich dokładną lokalizację. W ramach projektu simTD Ford testuje także asystenta znaków drogowych (Traffic Sign Assistant). System wykorzystuje możliwości komunikacji samochodu z infrastrukturą, informując prowadzącego na bieżąco o wszelkich zmianach w oznaczeniach drogowych na trasie przejazdu.

Obecnie inżynierowie Forda pracują nad aplikacjami, które zaoferują kierowcy nie tylko ostrzeżenia w formie wizualnej, ale także przygotują do działania pokładowe systemy bezpieczeństwa w odpowiedzi na komunikaty o niebezpieczeństwie wysłane przez inne inteligentne pojazdy.