FORMUŁA 1: HONDA OGŁOSIŁA POWRÓT NA TOR

H1_f1

Honda Motor Co., Ltd. ogłosiła, że w sezonie 2015 weźmie udział w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA, łącząc siły z firmą McLaren, która ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Honda będzie odpowiedzialna za opracowanie, produkcję i dostarczenie układu napędowego, łącznie z silnikiem oraz systemem odzysku energii, natomiast McLaren opracuje i wyprodukuje podwozie bolidu oraz pokieruje nowym zespołem o nazwie McLaren Honda.


Zobacz także:
FORMULA 1


W świetle nowych przepisów F1 obowiązujących od 2014 roku bolidy muszą być wyposażone w turbodoładowane silniki V6 1,6 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz systemy odzysku energii. Honda motywuje swoją decyzję dotyczącą powrotu do rywalizacji na torze możliwością rozwoju jednostek napędowych i sprawdzenia ich osiągów w bezpośredniej rywalizacji. W całej swojej historii Honda z ogromnym zaangażowaniem dążyła do zwiększania wydajności swoich silników spalinowych, natomiast w ostatnich latach rozwijała pionierskie układy napędowe, jak na przykład układy hybrydowe.

Udział Hondy w wyścigach Formuły 1 po wprowadzeniu nowych przepisów zaowocuje większymi osiągnięciami w tym zakresie. Dodatkowo, nowa generacja inżynierów japońskiej firmy doświadczy emocji związanych z uczestnictwem w wyścigach F1.

H2_GP

Takanobu Ito, prezydent i dyrektor zarządzający Honda Motor Co., Ltd.: Honda już od początku swojego istnienia podejmuje wyzwania związane z rywalizacją w sportach motorowych. Nasza firma może poszczycić się długą tradycją w opracowywaniu zaawansowanych technologii oraz pielęgnowaniu nowych talentów poprzez uczestnictwo w najbardziej prestiżowych na świecie seriach wyścigów samochodowych. Nowe przepisy F1 zwracające uwagę na parametry ekologiczne są bodźcem do opracowania nowych zaawansowanych rozwiązań technicznych, z którymi wiążemy ogromne nadzieje, biorąc udział w Mistrzostwach Świata. Szanujemy decyzję FIA odnośnie wprowadzenia nowych przepisów, które są niezwykle restrykcyjne, a jednocześnie atrakcyjne dla producentów, którzy pracują nad rozwiązaniami technicznymi przyjaznymi środowisku oraz dla Formula One Group, która przekształciła wyścigi F1 w sportowe widowisko motoryzacyjne najwyższych lotów wspierane przez entuzjastycznych fanów. Chcielibyśmy podziękować panu Jeanowi Todtowi, prezydentowi FIA, oraz panu Berniemu Ecclestone’owi, dyrektorowi zarządzającemu Formula One Group, którzy umożliwili nam udział w wyścigach Formuły 1. Hasło Hondy brzmi “The Power of Dreams” (potęga marzeń). Slogan ten reprezentuje nasze dążenie do spełnienia marzeń we współpracy z naszymi klientami i fanami. Wspólnie z McLarenem, jednym z najbardziej uznanych konstruktorów w F1, Honda rozpocznie nowy rozdział w swojej historii wyścigów F1.

H 3_GP

Martin Whitmarsh, dyrektor zarządzający McLaren Group Limited: McLaren i Honda to synonimy sukcesu w Formule 1, dlatego ciężar odpowiedzialności za przyszłe osiągnięcia obu firm spada na nasze barki. Jesteśmy jednak ambitni i chcemy udowodnić, że zespół McLaren Honda może wspiąć się na szczyt w wyścigach F1. Nasze firmy szczycą się bogatą tradycją, którą chcemy kultywować.

Jean Todt, prezydent FIA: Cieszę się, że Honda podjęła decyzję o powrocie do Formuły 1 w sezonie 2015. Wprowadzenie w przyszłym roku silnika V6 o pojemności 1,6 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa i systemem odzysku energii to ekscytujące wyzwanie, demonstrujące wizję przyszłości sportów motorowych. Jestem przekonany, że w najbliższych latach Honda będzie wymagającym przeciwnikiem.

Bernie Ecclestone, dyrektor zarządzający Formula One Group: Z radością witam Hondę w świecie Formuły 1. Silniki tworzone przez ekspertów Hondy oraz zamiłowanie firmy do sportów motorowych to najlepsze cechy, jakie powinien posiadać zespół rywalizujący w F1.

Historia udziału Hondy w wyścigach F1:
* 1964 – 1968: zespół Hondy tworzący zarówno silnik, jak i podwozie bolidu;
* 1983 – 1992: dostawca silników (zdobywca tytułów mistrzowskich w klasyfikacji kierowców i konstruktorów cztery lata z rzędu od 1988 do 1991 roku);
* 2000 – 2005: dostawca silników i współtwórca podwozia bolidu;
* 2006 – 2008: zespół Hondy tworzący zarówno silnik, jak i podwozie bolidu.

H 4_GP