FORMUŁA 1: RB8, STR7 ORAZ C31 ODKRYTE

Tuż przed rozpoczęciem testów na torze w Jerez, kolejne zespoły zaprezentowały swoje nowe bolidy na sezon 2011: Red Bull, Toro Rosso i Sauber. Oczywiście największe zainteresowanie towarzyszyło ekipie Red Bulla – to przecież podwójni mistrzowie – zarówno wśród Kierowców jak i Konstruktorów.

Samochód nosi miano RB8. Czy pozwoli on utrzymać hegemonię teamu na świecie? Bolid oprócz obowiązkowego obniżenia nosa, a co za tym idzie charakterystycznego uskoku na wysokości jego połączenia z monokokiem.

Nowy samochód jest podobny do RB7, choć zgodnie z regulaminem technicznym ma obniżony nos i charakterystyczny uskok w miejscu jego połączenia z monokokiem.

Obok Sebastiana Vettela oraz Marka Webbera dołączył Sebastien Buemi. Zawodnik Toro Rosso z sezonu 2011 roku będzie pełni rolę trzeciego kierowcy.

– Patrząc na bolidy nie ma zbyt obecnie wiele miejsca dla projektantów i znalezienia czegoś ekstra. W ostatnich dwóch latach odebrano nam dwie ważne rzeczy: podwójne dyfuzory, a obecnie systemy dotyczące wydechu. Brakuje nam tego. Rzecz jasna liczymy, że nasz bolid będzie lepszy od pozostałych, ale będzie ciężko. Uważam, że bolidy będą dość podobne do siebie, a różnice między nimi będą jeszcze mniejsze. Uważam, ze ten rok będzie bardzo, bardzo zacięty i wyrównany, chyba, że dojdzie do niespodzianki – powiedział Sebastian Vettel, aktualny Mistrz Świata F1.

TORO ROSSO

Nowy bolid zespołu Toro Rosso nosi nazwę STR7 i jest napędzany z silnikiem Ferrari. Zmienił się zupełnie skład kierowców kierowców: Jaime Alguersuariego oraz Sebastiena Buemi zastąpili Daniel Ricciardo (który jutro jako pierwszy zasiądzi8e w nowym pojeździe) oraz Jean-Eric Vergne.

– Gdy w sobotę rano ładowaliśmy bolid, myślałem że nie uda nam się dowieźć go na czas – tyle było śniegu, ale udało się! STR7 jest trzecim bolidem zaprojektowanym, wyprodukowanym i złożonym całkowicie przez team Toro Rosso. Zainwestowaliśmy wiele pieniędzy w infrastrukturę i wierzymy, że wyniki będą w zbliżającym się sezonie dobre. Mamy na szczęście silnych sponsorów. Jutro czeka nas wyjątkowa chwila – wyjedziemy na tor po raz pierwszy nowym autem. Mamy dwóch nowych kierowców o dużych umiejętnościach i jestem przekonany, że obaj wykonają doskonałą pracę. Liczymy na siódme lub wyższe miejsce – powiedział na szef zespołu, Franz Tost.

SAUBER

Kamui Kobayashi oraz Sergio Perez odkryli na torze Jerez nowy bolid teamu Sauber – C31. Ma on na zmienione tylne zawieszenie na typ pull-rod, znane z samochodów Red Bulla. Kierowcami zespołu są Kamui Kobayashi i Sergio Perez, a rezerwowym – Esteban Gutierrez.

– Naszym celem jest regularne dojeżdżanie do mety na wyższych niż przed rokiem miejscach. Nie możemy doczekać się kolejnego sezonu w którym jeździć będą młodzi i utalentowani kierowcy. Obaj kierowcy mają duży potencjał i będą pracowali z tymi samymi inżynierami wyścigowymi co w 2011 roku, aby kontynuować obiecujący rozwój – powiedział Peter Sauber, szef zespołu.