FRANKFURT 2013: WSPÓŁPRACA DAIMLER – RENAULT – NISSAN

smart fortwo cityflame

Podczas Salonu samochodowego IAA we Frankfurcie, prezesi Aliansu Renault-Nissan i Daimler AG oświadczyli, że partnerska współpraca pomiędzy kierowanymi przez nich firmami postępuje w szybkim tempie, a jej zakres staje się coraz bardziej ogólnoświatowy.

Francusko- japońsko- niemiecka współpraca trwa od kwietnia 2010 roku, wraz z trzema, skupionymi głównie na rynku europejskim, wiodącymi projektami. Od tego czasu liczba dużych projektów wzrosła do dziesięciu i objęła znaczące inicjatywy, od Ameryki Północnej po Japonię.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE
SALON FRANKFURT 2013


Oprócz tego odpowiadające sobie komórki biznesowe obu firm współpracują ze sobą, wymieniając się między innymi najlepszymi praktykami.

– O ile początkowo nasza współpraca była silnie skupiona na przedsięwzięciach europejskich, obecnie koncentrujemy się na synergii na wszystkich kluczowych rynkach. Największy efekt skali zawsze uzyskuje się na płaszczyźnie globalnej.– powiedział Carlos Ghosn, prezes zarządu Renault- Nissan.

– Będziemy nadal poszukiwać wspólnie nowych przedsięwzięć, uzasadnionych z punktu widzenia wszystkich partnerów, a co najważniejsze, naszych klientów – stwierdził Dieter Zetsche, Prezes spółki Daimler i szef Mercedes Benz Cars.

Prezesi wspomnieli o wspólnej produkcji czterocylindrowych silników benzynowych Mercedes-Benz w Decherd (stan Tennessee, Stany Zjednoczone), jako dobrym przykładzie tego, jak partnerzy korzystają na współpracy. Zaledwie półtora roku po rozpoczęciu budowy, w maju 2012 roku, budynek wspólnej fabryki czterocylindrowych silników benzynowych Mercedes-Benz jest już ukończony. Obecnie montowane są urządzenia produkcyjne, zaś rozpoczęcie produkcji planowane jest na połowę 2014 roku. Silniki produkowane w Decherd będą potem wykorzystywane w samochodach Mercedes-Benz C-klasse, montowanych w zakładach Daimlera w Tuscaloosa (stan Alabama, Stany Zjednoczone), a także w nowych modelach Infiniti.

Renault_33373

Zgodnie z przyjętym harmonogramem postępują także wspólne prace rozwojowe nad nową gamą wspólnie wykorzystywanych przez obie firmy turbodoładowanych, trójcylindrowych i czterocylindrowych silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Innym przykładem udanej współpracy w zakresie silników jest nowy Infiniti Q50, zaprezentowany wiosną tego roku w Genewie, który znajdzie się w sprzedaży jesienią. Jest to pierwszy samochód Infiniti, wyposażony w zespół napędowy, złożony z silnika wysokoprężnego i automatycznej przekładni, pochodzący od Daimlera.

Od 2015 roku Infiniti oferować będzie samochód wykorzystujący elementy konstrukcyjne aut kompaktowych Daimlera, użyte w charakterystyczny sposób tylko dla tej marki. Model koncepcyjny Q30 po raz pierwszy będzie można obejrzeć właśnie na targach motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie.

Współpraca kontynuowana jest również w segmencie pojazdów użytkowych. Planuje się, że oddział Daimler Trucks Asia, Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC), otrzyma furgony dostawcze Nissan NV350 Urvan, które na wybranych rynkach eksportowych sprzedawane będą jako Mitsubishi Fuso.

Tego rodzaju dostawy strategiczne z powodzeniem realizowane są od początku 2013 roku, również w zakresie lekkich samochodów ciężarowych.

Umożliwia to rozszerzenie tego asortymentu na nowe segmenty: samochód ciężarowy FUSO Canter Guts (maks. ładowność 2,0 t) dostarczany jest Nissanowi, zaś lekka ciężarówka Nissan Atlas F24 (maks. ładowność 1,5 t) trafia do asortymentu Mitsubishi Fuso. Początkowa wymiana dostaw obejmuje ok. 1300 pojazdów na rynek japoński.

Zgodnie z planami postępuje także projekt Smart/Twingo. Wkrótce rozpocznie się produkcja nowego samochodu dwumiejscowego w zakładach Smarta w Hambach (Francja) oraz czteromiejscowego Smarta i następcy Renault Twingo – w zakładach Renault w Novo Mesto (Słowenia). Nowe modele mają pojawić się na rynku w drugiej połowie 2014 roku Nowe generacje Smarta i Renault Twingo mają wspólną konstrukcję, pozostaną jednak niezależnymi produktami o wyraźnie zróżnicowanym wyglądzie. Model pokazowy nowego czteromiejscowego Smarta („smart fourjoy”) zaprezentowany został na salonie motoryzacyjnym IAA we Frankfurcie.