FRANKFURT 2019: HYUNDAI POKAZUJE AUTO KONCEPCYJNE

hyundai-45-1

Podczas salonu samochodowego IAA we Frankfurcie Hyundai prezentuje samochód koncepcyjny o nazwie 45, który stanowi zapowiedź nowej ery projektowania.

Główną rolę odgrywają w niej elektryfikacja, autonomiczne technologie i inteligentny design.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

FRANKFURT 2019


 

Koncepcyjny pojazd jest nawiązaniem do Hyundaia Pony Coupe Concept, który zadebiutował 45 lat temu.

hyundai-45-3

Dynamiczna stylistyka nadwozia 45 wyraża się przez zwarte nadwozie oraz aerodynamiczny i lekki design inspirowany samolotami z lat dwudziestych. Nazwa samochodu częściowo nawiązuje też do kątów o nachyleniu 45 stopni, które definiują sylwetkę samochodu na kształt rombu. Możemy spodziewać się, że w takim kierunku będzie podążał design przyszłych modeli elektrycznych Hyundai.

Koncept 45 jest prosty w formie – to nawiązanie do koncepcyjnego Pony Coupe. Łącząc dziedzictwo z wizją przyszłości, 45 wciela w życie ewolucję języka designu marki Hyundai o nazwie Sensuous Sportiness. Sensuous ma nawiązywać do emocji, a Sportiness do innowacyjnych rozwiązań z obszaru mobilności.

hyundai-45-4

Wygląd zewnętrzny

Osłona chłodnicy jest zmienionym nawiązaniem do Pony Coupe Concept. Przód 45 wyglądem nawiązuje do przeszłości, ale został wykonany z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii cyfrowej. Przenosi także architekturę oświetlenia na nowy poziom i umożliwia rozpoznanie samochodu nawet z dużej odległości.

Nadwozie typu fastback jest jednocześnie stabilne i dynamiczne, a obie cechy podkreśla szerokość pojazdu i sylwetka skierowana do przodu. We wnętrzu, kabina została wykonana ze szklanej powierzchni, która kończy się pod ostro pochylonym słupkiem C. Dzięki temu pojazd sprawia wrażenie ruchu nawet podczas postoju.

hyundai-45-8

Nowoczesne technologie zastosowano także na zewnątrz pojazdu. W dolnej części przednich drzwi specjalna listwa wyświetla bieżący zasięg akumulatorów. Aktywne diody LED pokazują stan naładowania baterii, dzięki czemu kierowca wie, jaki dystans może przejechać zanim jeszcze wsiądzie do samochodu. Elementy zostały przygotowane dla użytkownika, który po raz pierwszy doświadcza jazdy pojazdem elektrycznym.

45 jest także wyrazem osiągnięć technologicznych, którą mogą znaleźć zastosowanie w innych samochodach Hyundai w przyszłości. Został wyposażony w ukryty system monitorowania za pomocą kamer (Camera Monitoring System), dzięki któremu może być dostosowany do jazdy autonomicznej. System wykorzystuje kamery boczne zamiast tradycyjnych lusterek, na których często gromadzi się brud, ograniczając widoczność.

hyundai-45-5

Wnętrze

Style Set Free to koncepcja przyświecająca projektantom wnętrza Hyundaia 45, którzy stworzyli je w taki sposób, jakby samochód miał być dostosowany do jazdy autonomicznej. Minimalistyczne, inspirowane wzornictwem mebli i przestronne wnętrze to przyjemne połączenie drewna, tkaniny i skóry. Światło dzienne wpadające do samochodu uznano za ważny element aranżacji naturalności kabiny.

Samochód zapewnia pasażerom wygodę i możliwość interakcji. Tylne siedzenia zostały zaprojektowane w stylu fotela wypoczynkowego, a przednie można obracać tak, aby pasażerowie siedzieli naprzeciwko siebie. Kierowca i pasażer z przodu mogą również obsługiwać system audio- nawigacyjny za pomocą wiązki projekcyjnej. Technologia ta zastępuje pojedynczy centralny ekran dotykowy serią ekranów i funkcji wbudowanych bezpośrednio w deskę rozdzielczą.

hyundai-45-6

Miejsce umieszczenia w pełni elektrycznego układu napędowego zapewnia całkowicie nową możliwość zaaranżowania przestrzeni w samochodzie. Akumulatory i silniki zostały zamontowane na zewnątrz lub poniżej kabiny pasażerskiej. Użytkowa przestrzeń wewnątrz pojazdu jest dzięki temu większa, niż wydaje się to z zewnątrz.

Podłoga pokazywanego na targach motoryzacyjnych Frankfurt Motor Show modelu została wyłożona miękką wykładziną, co dodatkowo wzmacnia poczucie przyjaznej przestrzeni życiowej, a także zmniejsza hałas dobiegający z drogi. Siedzenia obracają się w kierunku pasażerów, otwierając drzwi w celu wygodnego wejścia i wyjścia.

Czyste linie, ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących i wysokiej klasy elektronika nadają dodatkowej nowoczesności. Ponadto w koncepcie 45 półki na drzwiach zostały zaprojektowane w oryginalny sposób i pomieszczą także książki lub tablety oraz zostały wykonane z przezroczystego materiału, dzięki czemu łatwo można podejrzeć ich zawartość.

hyundai-45-7