GALA FIA: PUCHARY DLA TEAMU SKODA MOTORSPORT

Škoda otrzymała dwa puchary podczas rozdania tegorocznych nagród FIA – za zdobycie tytułu Mistrza Europy oraz za triumf podczas Rajdowych Mistrzostw Azji i Pacyfiku.

– Jesteśmy bardzo dumni z wyróżnień przyznanych nam podczas tegorocznej ceremonii – mówi Michal Hrabánek, szef Škoda Motorsport. Zdobywając tytuły mistrzowskie zarówno w Europie, jak i Azji, pokazaliśmy się od najlepszej strony w regionach, które są bardzo istotne dla rozwoju marki. Cieszymy się, że mogliśmy zademonstrować umiejętności naszego zespołu i wysoką jakość modelu Fabia Super 2000.

Juho Hänninen i Mikko Markkula zostali uznani najlepszą załogą w historii motorsportu Škody. W przeciągu czterech lat zdobyli oni z zespołem Producenta Mistrzowski Tytuł IRC (2010), SWRC (2011), a także Mistrzostwo Europy (2012). To pierwsza ekipa na świecie, która odniosła zwycięstwo we wszystkich z tych trzech wydarzeń.

– Chcielibyśmy podziękować Škodzie za stworzenie nam wspaniałych warunków do pracy oraz za samochód, na którym zawsze mogliśmy polegać. Modelem Fabia Super 2000 wygraliśmy dużą liczbę rajdów, zdobyliśmy wiele wyróżnień i były to najlepsze cztery lata w naszych karierach – mówi Juho Hänninen, który oficjalnie odchodzi z zespołu Škoda Motorsport.

Juho ścigać się będzie w 2013 roku w zespole Volkswagena w rajdach WRC.

Chris Atkinson i Stephane Prevot zdobyli natomiast mistrzowskie tytuły w kategoriach Producentów i Kierowców podczas Rajdowych Mistrzostw Azji i Pacyfiku. Zawodnicy wygrali rajdy w Nowej Zelandii i Australii oraz zajęli drugie miejsce w każdym z pozostałych wydarzeń (z wyjątkiem Japonii, gdzie nie startowali).

– Mieliśmy najwyższej klasy samochód i doskonałą obsługę. Było to dla nas wielkie wyzwanie. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – powiedział Chris Atkinson.

Rok 2012 okazał się jednym z bardziej udanych sezonów rajdowych dla Producenta. Škoda stała się najbardziej utytułowaną marką w historii zawodów IRC, wygrywając je trzy razy z rzędu. Ponadto, Hänninen i Markkula wygrali tegoroczne Mistrzostwa Europy, a Jan Kopecký i Pavel Dresler triumfowali w Mistrzostwach Czech. Kierowcy Fabii Super 2000 zdobyli także mistrzowskie tytuły w Austrii, Niemczech, Słowenii, Turcji i Bułgarii.