GEICO ENDUROCROSS 2013: BŁAŻUSIAK MISTRZEM ŚWIATA

Blazusiak_07

Tadek Błażusiak sięgnął po piąty z rzędu tytuł mistrza GEICO AMA EnduroCross. W finałowym wyścigu ostatniej – rozegranej w Las Vegas – rundy motocyklista Orlen Team zajął piąte miejsce.

Uplasował się jednak o trzy pozycje wyżej niż jego najgroźniejszy rywal w drodze o tytuł – Mike Brown. Tadek zakwalifikował się do finału z drugiego miejsca – 3 sekundy za Codym Webbem i aż 19 sekund przed Davidem Knightem.


Zobacz także:
SPORT
GEICO ENDUROCROSS 2013


W wyścigu Hot Laps decydującym o ustawieniu w bramkach startowych Błażusiak pokonał Browna o 5 setnych sekundy. Kolejne miejsca zajęli Webb, Robert, Graffunder, Aaron, Haaker i Abbott.

Zaraz po starcie wyścigu głównego doszło do kontaktu pomiędzy Błażusiakiem i Brownem. Na przeszkodzie z bali zawodnicy się zderzyli i z trudem utrzymali równowagę na motocyklach. Z tej potyczki zwycięski jednak wyszedł zawodnik ORLEN Team, który objął prowadzenie. Brown zbyt szeroko zaatakował kolejny zakręt, wyjechał poza tor i spadł na dziewiątą pozycję. Jednak Błażusiak przewrócił się na drugim okrążeniu, a dodatkowo wjechał w niego Knight. Na tej sytuacji skorzystał Brown, który wysunął się przed Polaka. Prowadzenie w wyścigu objął Geoff Aaron. Brown i Błażusiak jechali koło w koło.

Na przeszkodzie ułożonej z desek obaj pretendenci do tytułu upadli i zaklinowali się. Pierwszemu udało się podnieść motocykl Amerykaninowi, jednak Polak szybko odzyskał pozycję i wyprzedził rywala. Decydujący okazał się błąd Browna na przeszkodzie z wodą. Po wywrotce spadł on na ósme miejsce. Błażusiak skończył wyścig jako piąty. Na czoło stawki wysunął się Cody Webb, który osiągnął swoje trzecie w tym sezonie zwycięstwo i tym samym zapewnił sobie trzecie miejsce w całym cyklu.

Błażusiak: Próbowaliśmy zachować spokój przed startem, ale kiedy tylko otworzyły się bramki startowe emocje wzięły górę. Od razu na początku miałem kontakt z Brownem, a podczas całego wyścigu zderzyliśmy się kilkakrotnie. Kiedy przewróciłem się po raz pierwszy myślałem, że już wszystko przepadło. David Knight wjechał na mnie, ale później wspaniale się zachował. Wiedział, że walczę o wszystko i podniósł mój motocykl. To był szalony wyścig, miałem o połowę wolniejsze tempo niż zwykle, jednak udało mi się wyprzedzić Browna. W zasadzie liczyła się tylko rozgrywka pomiędzy nami. Mam nadzieję, że już nigdy więcej się coś takiego nie powtórzy. Przez cały sezon mój motocykl sprawował się rewelacyjnie. Wprowadziliśmy wiele zmian w ustawieniach, ale finalnie okazały się one dobre. Kończę na najwyższym stopniu podium i jestem gotowy wrócić tu w przyszłym roku by walczyć o kolejny tytuł. Dziękuję moim sponsorom oraz wszystkim, którzy mnie wspierali i przyczynili się do tego sukcesu.

Tadek Błażusiak dominuje w cyklu EnduroCross od pięciu lat. W 36 wyścigach rozegranych pomiędzy 2009 a 2013 r. zwyciężył aż 26 razy!

Wyniki VII eliminacji EnduroCross 2013
1. Cody Webb (Beta);
2. Cory Graffunder (Husqvarna) – strata 5,638 sek.;
3. Kyle Redmond (KTM) – 19,724 sek.;
4. Colton Haaker (Honda) – 24,248 sek.;
5. Tadeusz Błażusiak (KTM) – 31,525 sek.;
6. Geoff Aaron (KTM) – 35,891 sek.;
7. Taylor Robert (Kawasaki) – 46,32 sek.;
8. Gary Sutherlin (KTM) – 1 okr.;
9. Mike Brown (KTM) – 1 okr.;
10. Destry Abbott (Kawasaki) – 1 okr.;
11. David Knight (Sherco) – 1 okr.;
12. Eric Rhoten (Beta) – 2 okr.;
13. Jack Field (Gas Gas) – 3 okr.

Końcowa punktacja łączna Geico AMA EnduroCross 2013: 1. Błażusiak 146 pkt.; 2. Brown 142 pkt.; 3. Webb 135 pkt.; 4. Haaker 126 pkt.; 5. Robert 119 pkt.; 6. Redmond 106 pkt.; 7. Graffunder 105 pkt.; 8. Aaron 85 pkt.; 9. Sutherlin 79 pkt.; 10. Soule 78 pkt.