GENEWA 2012: FORD TOURNEO CUSTOM CONCEPT

Dynamiczny, nowy Ford Tourneo Custom Concept będzie miał swoją światową premierę podczas salonu samochodowego Genewa 2012 w marcu bieżącego roku i wniesie nową jakość i styl do europejskiego segmentu samochodów użytkowych.

Będący zapowiedzią całkowicie nowej gamy pojazdów do przewozu ludzi, a w okresie późniejszym także pojazdów dostawczych, Ford Tourneo Custom Concept to dynamiczna stylistyka, która z pewnością przemówi do osób poszukujących stylu, funkcjonalności i przestrzeni.

– Wystarczy spojrzeć na Forda Tourneo Custom Concept, żeby wiedzieć, że będzie on stanowił nową jakość w segmencie pojazdów dostawczych – stwierdził podczas targów motoryzacyjnych Motor Show Stephen Odell, prezes i dyrektor wykonawczy Ford of Europe. Nadchodząca gama naszych nowych pojazdów daje nam możliwość zainteresowania nowych klientów świeżym kierunkiem rozwoju. W pełni wykorzystujemy tę okazję. Z radością przedstawiamy w Genewie ten ważny dla nas model koncepcyjny. Typowe dla samochodów osobowych właściwości Forda Tourneo Custom Concept z pewnością zostaną docenione przez szeroką rzeszę klientów biznesowych oraz takich, którzy wykorzystują pojazd w celach rekreacyjnych. Salon samochodowy w Genewie wydaje się idealnym miejscem na pierwszą prezentację tego samochodu.

Ford Tourneo Custom Concept zapowiada kilka nowych, ekscytujących rozwiązań, dzięki którym pojazd ten mocno kojarzy się z samochodem osobowym.

Rozwiązania te obejmują całkowicie nowy wygląd wnętrza – w tym skoncentrowaną na kierowcy deskę rozdzielczą czy luksusowe wykończenie kabiny, która atmosferą i wysokiej jakości materiałami nawiązuje do nowoczesnego, wielomiejscowego samochodu osobowego.

Ford Tourneo Custom Concept prezentuje również kilka inteligentnych innowacji, w tym regulowane w wielu płaszczyznach i wyjmowane tylne fotele, aktywowany głosem system komunikacji SYNC z funkcją Emergency Assistance czy najnowsze technologie Forda ECOnetic umożliwiające uzyskanie niskiej emisji CO2.

Dynamiczna stylistyka

Ford Tourneo Custom Concept w jasny sposób komunikuje kierunek nowej stylistyki, jaka obejmie pojazdy użytkowe Forda, które pojawią się na rynku w późniejszym okresie roku 2012.

Dzięki zaawansowanemu, opływowemu kształtowi, Ford Tourneo Custom Concept ma tak samo dynamiczny charakter – sprawiający wrażenie energii uchwyconej w ruchu – jak samochody osobowe Forda wykorzystujące stylistykę Kinetic Design.

Charakterystyczne cechy nadają Fordowi Tourneo Custom Concept jego unikalny charakter. Obejmują one między innymi trapezoidalną osłonę chłodnicy, silną i mocno zarysowaną dolną linię okien, wyraziste zakończenia błotników czy wznoszącą się ku tyłowi linię okien.

Ford Tourneo Custom Concept jest też wzbogacony o kilka stylistycznych detali, takich jak chromowana obwódka osłony chłodnicy, diodowe reflektory czy 18-calowe felgi aluminiowe, nadające pojazdowi dynamiki.

Luksusowe wnętrze jak w samochodzie osobowym

Ford Tourneo Custom Concept ma całkowicie nowy wygląd wnętrza i wyznacza w tym segmencie rynku nowy poziom stylu i jakości, przypominający samochód osobowy.

– Chcieliśmy zapewnić kierowcy i pasażerom podróżującym z tyłu wnętrze o takim samym standardzie wyglądu i jakości, jakiego doświadczyliby w nowoczesnym, wielomiejscowym luksusowym samochodzie osobowym, przy znacznie większej przestrzeni dla pasażerów i na bagażwyjaśniał Paul Campbell, główny konstruktor w Ford of Europe. Od nowoczesnej, skoncentrowanej na kierowcy deski rozdzielczej, po luksusowe wykończenie skórą tylnej części kabiny – Ford Tourneo Custom Concept pokazuje, że wnętrze pojazdu w tej klasie może być zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne.

Stylowy, wielopłaszczyznowy panel instrumentów otacza kierowcę i wykorzystuje rozwiązania blisko związane z tymi, jakie obecne są w samochodach osobowych Forda. Podobnie jak na zewnątrz, wewnątrz pojazdu dostrzec można elementy stylistyki Kinetic Design nawiązujące do najnowszych samochodów osobowych, np. dynamiczną, kształtem przypominającą skrzydło linię górnej części panelu instrumentów.

Pasażerów podróżujących z tyłu otacza przestrzeń i luksus dzięki wykończeniom, które wykorzystują stylistykę Kinetic Design optycznie połączoną z motywami obecnymi z przodu.

Same tylne fotele to całkowicie nowa konstrukcja – można je w prosty sposób ustawiać w wielu konfiguracjach lub nawet wyjąć. Umożliwia to proste dostosowanie wnętrza do potrzeb biznesowych lub rekreacyjnych.

Poczucie luksusu i przestrzeni pogłębia ekskluzywne, dwukolorowe wykończenie foteli z ręcznie szytej skóry z atrakcyjnymi wstawkami materiałowymi.

Inteligentne nowe funkcje

Ford Tourneo Custom Concept ma za zadanie podkreślić, że klienci korzystający z samochodów użytkowych mogą oczekiwać takiego samego poziomu technologii, jaki oferowany jest w samochodach osobowych Forda.

Inteligentne, innowacyjne funkcje obejmują:

• technologie ECOnetic – zaawansowane technologie Forda zmierzające do obniżenia emisji CO2, w tym system Auto-Start-Stop i system inteligentnego ładowania akumulatora;
• aktywowany głosem system komunikacji SYNC – umożliwia on podłączenie telefonu komórkowego i odtwarzacza muzyki oraz sterowanie komendami głosowymi;
• funkcję Emergency Assistance – nowa funkcja systemu SYNC, której celem jest automatyczna pomoc podróżnym w powiadomieniu odpowiednich służb ratunkowych w razie wypadku i przekazanie danych o lokalizacji pojazdu;
• zaawansowany system zabezpieczeń – w tym poduszki powietrzne kierowcy, pasażera i boczne oraz kurtyny powietrzne;
• kamerę cofania – zintegrowana ze wstecznym lusterkiem;
• system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i zmęczeniu kierowcy – najnowszy system wspomagania kierowcy alarmuje kierowcę po tym, jak system wykryje przypadkową zmianę pasa ruchu oraz gdy kierowca zacznie odczuwać zmęczenie jazdą.

Aby zapewnić, że tak bogatej liście wyposażenia towarzyszyć będą doskonałe osiągi i ekonomiczna jazda, model koncepcyjny napędzany jest udoskonaloną wersją wysokoprężnej jednostki 2.2 Duratorq TDCi o mocy 155 KM.

Ford Tourneo Custom Concept powstał na globalnie stosowanej płycie podłogowej Forda, której celem było zapewnienie dynamiki przypominającej samochód osobowy, w tym zwinności i jakości jazdy, wyższego komfortu i obniżonego poziomu hałasu.

Nowa generacja pojazdów użytkowych Forda

Debiut Forda Tourneo Custom Concept ma dodatkowy aspekt – jest zapowiedzą całkowicie nowej generacji pojazdów użytkowych Forda. Pełna gama modeli zostanie zaprezentowana w późniejszym okresie 2012 roku.

Rozpoczynający serię zmian Ford Tourneo Custom Concept podkreśla początek nowej rodziny jednotonowych pojazdów dostawczych do przewozu ludzi i bagażu, która pojawi się w Europie i na innych rynkach, choć nie będzie dostępna w Ameryce Północnej.

Nowa gama pojazdów napędzana będzie zaawansowanymi wersjami nowej jednostki wysokoprężnej 2.2 Duratorq TDCi, która zadebiutowała w 2011 toku. Dzięki standardowo oferowanemu systemowi Auto-Stop-Start Ford zamierza osiągnąć najniższe w tej klasie pojazdów zużycie paliwa.

Dostępne będą trzy wersje mocy: 100 KM, 125 KM i 155 KM. Wszystkie wersje współpracują z ręczną, sześciostopniową skrzynią biegów i napędzają przednią oś pojazdu.

Gama modeli obejmuje szeroki wybór wersji nadwozia i dwa rozstawy osi (krótki i długi), co umożliwia dobranie odpowiedniej wersji przez użytkownika.

Ford zaprezentuje większe modele Forda Transit o wyższej ładowności, także w wersji z napędem na tylną oś w późniejszym okresie 2012 roku. Będą one sprzedawane na całym świecie, w tym w Ameryce Północnej.

– 2012 to wyjątkowo ważny rok dla Forda, ponieważ na rynek wchodzi całkowicie nowa gama pojazdów użytkowych – stwierdził Odell. Nasze przodujące na rynku pojazdy użytkowe cieszą się doskonałą reputacją ze względu na ich wartość i trwałość, a nowa gama ma za zadanie poziom ten podnieść jeszcze wyżej.