GOODYEAR: DEFENSYWNI KIEROWCY 2012 ROKU

Tytuł Kierowcy Roku 2012 programu „defensywnikierowcy.pl – Bezpieczne Auto Firmowe” zdobył Krzysztof Żółtek z miejscowości Klikuszowa, z zawodu egzaminator.

Zaraz za nim, ze stratą zaledwie jednego punktu, uplasował się Łukasz Halkiewicz (na co dzień kierowca ambulansu), zaś trzecie miejsce zajął Rafał Pisarski (opiekun floty firmowej).

Piątą, jubileuszową edycję programu po raz kolejny jako partner strategiczny wspierał Goodyear, który aktywnie współpracuje z organizatorami od samego początku programu.

Aby otrzymać tytuł „Kierowcy Roku 2012” uczestnicy musieli przejść przez dwa etapy rywalizacji. Na początek niezbędne było ukończenie szkolenia e-learningowego. Szkolenie wymagało znajomości zasad jazdy defensywnej. Wszyscy, którzy ukończyli szkolenie, otrzymali certyfikat defensywnego kierowcy, a następnie rozwiązywali zadanie konkursowe. W tym roku było nim zaproponowanie zmian w przebiegu kursu na prawo jazdy lub w przepisach ruchu drogowego, które zwiększałyby bezpieczeństwo na naszych drogach – co jest główną ideą całego programu.

Dziesięciu autorów najciekawszych propozycji zostało zakwalifikowanych do udziału w drugim, finałowym etapie. Polegał on na szkoleniu z zasad bezpiecznej i defensywnej jazdy. Indywidualne i grupowe zmagania o tytuł „Kierowcy Roku 2012” zostały przeprowadzone przez instruktorów Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara, jako wydarzenie towarzyszące Kongresowi Flotowemu. Jury oceniało przede wszystkim znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętności kandydatów w zakresie płynnej, ekologicznej jazdy. Zwrócili baczną uwagę też na takie elementy, jak oględziny samochodu przed wyruszeniem w drogę oraz sprawdzenie, czy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowcy mieli za zadanie zmierzyć się z trasą o długości ok. 8 km wiodącą po ulicach stolicy.

– Zwycięzca popełnił tylko jeden błąd – nie skontrolował czy pasażer ma zapięte pasy, za co został mu odjęty jeden punkt, jednak za pozostałe próby dostał maksymalną liczbę punktów. Sprawdził przed wyjazdem samochód pod względem stanu technicznego, upewnił się, że są założone zimowe opony. Jechał płynnie, dobrze hamował silnikiem przed skrzyżowaniami. Zauważył, że trasa biegnie przez skrzyżowania równorzędne, na których trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie zdarzyło mu się przekroczyć dopuszczalnej prędkości. Krzysztof jest kierowcą przewidywalnym i przewidującym. Uważnie obserwował sytuację na drodze i komentował, co widzi i na co kierowca powinien zwracać uwagę, np. zachować ostrożność przy włączaniu się do ruchu czy zmianie pasa ruchu – podsumował oceniający kierowców Daniel Dymurski, doświadczony pilot rajdowy i instruktor Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara.

– Wziąłem udział w konkursie na Kierowcę Roku 2012, aby stać się kierowcą lepszym, bezpieczniejszym i przyjaznym dla uczestników ruchu drogowego. Konkurs stał na wysokim poziomie, oceniający sprawdzał każdy najdrobniejszy szczegół. Takie programy jak ‘defensywnikierowcy.pl – Bezpieczne Auto Firmowe’ nie tylko pozwalają przypomnieć sobie umiejętności z kursu na prawo jazdy, ale też zapoznać się z kolejnymi elementami przydatnymi w jeździe, przede wszystkim tej defensywnej – powiedział Krzysztof Żółtek po odebraniu statuetki dla Kierowcy Roku 2012.

Wcześniej, w ramach zadania konkursowego, Krzysztof Żółtek proponował, aby dokumentem uprawniającym do kierowania po drogach rowerem (dla kierujących nieposiadających żadnej kategorii prawa jazdy) była co najmniej karta rowerowa – na polskich drogach w okresie od zmierzchu do świtu giną nieoświetleni piesi, dlatego zdaniem laureata konkursu bezwzględnym obowiązkiem pieszych poruszających się po drogach w terenie niezabudowanym powinno być posiadanie na sobie kamizelki odblaskowej.

– Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i doceniamy pracę, jaką włożył w rozwiązanie zadań konkursowych. Goodyear jako partner strategiczny wspiera akcję ’defensywnikierowcy.pl – Bezpieczne Auto Firmowe’ od samego początku jej istnienia, czyli już od pięciu lat. Regularna edukacja kierowców jest naszym zdaniem niezbędna, by podnosić poziom bezpieczeństwa na drogach. Dla Goodyeara bezpieczeństwo ruchu drogowego jest priorytetem, stąd też zaangażowanie w wiele różnorodnych inicjatyw, mających na celu edukację zarówno nowych, jak i doświadczonych kierowców – powiedziała Marta Konopacka, Dyrektor Komunikacji Grupy Goodyear Polska.