GOODYEAR: KULISY PROGRAMU TESTOWANIA OPON CIĘŻAROWYCH

Testowanie opon jest ważną częścią procesu rozwojowego w Goodyear. Producent intensywnie bada zachowanie opon do pojazdów ciężarowych w swoim Centrum Innowacji w Luksemburgu oraz w Mireval na południu Francji.

Oba ośrodki dysponują specjalnie przygotowanymi stanowiskami testowymi, w których można symulować różne warunki drogowe. Dzięki temu opony można testować na przykład na nawierzchniach o zmiennej przyczepności.


Zobacz relacje:

OPONY


 

Ponadto technicy Goodyear przeprowadzają testy opon zimowych w regionach polarnych, np. w Arktycznym Centrum Testowym w Finlandii. Jeżdżą także po autostradach w Europie i poza nią, aby sprawdzić, z jakimi ekstremalnymi warunkami firmy transportowe mają do czynienia na co dzień.

Goodyear korzysta także z usług niezależnych organizacji testowych, takich jak znany na całym świecie TUV SUD Automotive GmbH. Organizacje te często porównują opony różnych producentów, aby pokazać, jak dobrze zachowują się opony Goodyear i innych marek należących do koncernu.

Ważnym elementem procesu testowania opon Goodyear są także próby terenowe. Samochody ciężarowe, autobusy i autokary często jeżdżą na oponach Goodyear, a także na innych zwykłych oponach, co umożliwia porównanie ich osiągów w warunkach rzeczywistych.

Kiedy Goodyear tworzy nową oponę do pojazdów użytkowych, musi ona spełnić 50 różnych kryteriów, zanim trafi do produkcji. Każde kryterium dotyczy ważnej cechy eksploatacyjnej, takiej jak:

– Prowadzenie na mokrej nawierzchni
– Hamowanie na mokrej nawierzchni
– Prowadzenie na suchej nawierzchni
– Przyczepność w zakrętach
– Trwałość
– Hałas zewnętrzny
– Trakcja na mokrej nawierzchni
– Stabilność przy wysokich prędkościach
– Opory toczenia
– Przebieg
– Powierzchnia styku
– Zachowanie przy wysokiej prędkości
i wiele więcej…

Wszystkie zimowe opony do pojazdów ciężarowych testowane są pod kątem określonych osiągów, takich jak:

– Trakcja na lodzie
– Hamowanie na lodzie
– Przyczepność na śniegu (test przyspieszenia dla opon ciężarowych na śniegu)
– Trakcja na śniegu
– Hamowanie na śniegu
– Kierowalność na śniegu
– Jazda pod górę
i wiele innych …

Należy pamiętać, że poprawa jednej właściwości może prowadzić do pogorszenia innej. Widać to na przykładzie zależności między oporami toczenia a zużyciem. Opracowanie mieszanki bieżnika, która zmniejsza opory toczenia lub poprawia ekonomikę zużycia paliwa, zwykle powoduje skrócenie okresu eksploatacji opon, ponieważ zużywają się one szybciej. Goodyearowi od lat udaje się wprowadzać ulepszenia w tym obszarze bez kompromisów na innych parametrach opon.