GOŚĆ W DOM, BÓG W DOM: BĄDŹMY RACJONALNI – JUŻ CZAS

Rally-Poland a

Najważniejszą imprezą samochodową w Polsce w 2014 roku będzie Rajd Polski, który zostanie rozegrany w czerwcu z bazą w Mikołajkach. Do Polski przyjadą i przylecą kibice z całego świata.

Zawody stanowić bowiem będą – po raz drugi w historii – rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. A to oznacza, że zobaczymy podczas nich najlepszych akcji najlepszych kierowców. Emocji zapewne nie zabraknie!


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Część fanów sportu przybędzie pociągami bądź samolotami. Tak, jak to zrobili w ubiegłym roku moi znajomi z Londynu, którzy przelecieli, aby dopingować swojego idola – Craiga Breena. Irlandczyk wystartował w Polsce, choć były to „jedynie” Mistrzostwa Europy.

Nie powiem – przyjazd przyjaciół był dla mnie miły, choć oczywiście wywoływał niepokój. Chciałem ich jak najlepiej ugościć, ale jednocześnie obawiałem się uciążliwości związanych z ich pobytem. To ludzie dość wygodni, może nie ekscentrycy, ale bez wątpienia indywidualiści: posiadający własne zwyczaje i upodobania.

Problemy pojawiły się przy poszukiwaniu hotelu. Znajomi ogłosili swój przyjazd co prawda na dwa miesiące wcześniej, ale większość obiektów w pobliżu bazy rajdu była już zarezerwowana. Na szczęście przez te kilka lat przyjeżdżania na rajd do Mikołajek udało mi się wyrobić znajomości – dzięki nim wynajęta kwatera znajdowała się co prawda nie najbliżej bazy, ale za to w pobliżu jednego z odcinków specjalnych.

Początkowo zamierzałem wozić znajomych własnym samochodem – zazwyczaj na „oglądarkę” wybieraliśmy się w dwa – trzy auta. To jednak nie był dobry pomysł, właśnie ze względu na indywidualność gości. Na szczęście w Polsce nie ma problemów kłopotów z wypożyczeniem samochodu – Avis posiada pełną gamę. Wystarczyło jedynie określić wielkość pojazdu, czyli segment. Rajd Polski jest rozgrywany na szutrach, stąd najlepsza okazała się „terenówka”.

Craig Breen w swoim Peugeot 207 S2000 dojechał do mety na siódmym miejscu, choć oczekiwania znajomych były wyższe. Okazało się jednak, że kierowca z Irlandii startujący z powodzeniem w Mistrzostwach Świata nie dał rady pokonać polskich załóg, z Kajetanem Kajetanowiczem i Jarkiem Baranem (którzy wygrali zawody) na czele!

Znajomi zachwyceni byli rajdem i Polską. Terenówka z wypożyczalni samochodów Warszawa sprawdziła się znakomicie. Okazało się, że wybór był nad zwyczaj trafny, bowiem – jak wszyscy pamiętają – warunki pogodowe były fatalne, groziły nawet odwołaniem rajdu. Hotel się podobał, jedzenie było smaczne. Super!

Dlaczego to wszystko piszę? Bowiem w nas Polakach wciąż tkwi ogromne poczucie gościnności. „Gość w dom, Bóg w dom”. I w imię tej gościnności często nie potrafimy myśleć racjonalnie. Zwalamy sobie na głowę dodatkowe problemy, chcąc za wszelką cenę wszystko zorganizować jak najlepiej. Tymczasem zamiast nocować ich swoim domu – warto zapewnić im nocleg na zewnątrz. Zamiast wozić samemu – wynająć samochód. Zamiast gotować kilka posiłków dziennie – polecić restaurację. Można to zorganizować w sposób wygodny, ale też niedrogi. Trzeba tylko chcieć!

Rajd Polski w czerwcu. Znajomi znów przylecą. Noclegi już im zarezerwowałem. Samochodu nie muszę, bowiem w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie – tam gdzie wyląduje ich samolot – są przedstawicielstwa firm wypożyczających pojazdy…

Fot.: craigbreen.com