HONDA: CIVIC TYPE R OTRZYMAŁ NOWY REJESTRATOR DANYCH

Rejestrator danych, który zapewnia prowadzącemu możliwości śledzenia osiągów podczas jazdy wprowadziła właśnie Honda do modelu Civic Type R z roku modelowego 2020.

Nowy, efektywne urządzenie komunikuje smartfon kierowcy z komputerem pokładowym i czujnikami samochodu przez dostępną w App Store aplikację Honda LogR.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

SPORT


 

Prowadzący pojazd otrzymuje dane do analizy swojego stylu jazdy. Ma to go zachęcić to do bardziej płynnego i efektywnego prowadzenia auta zarówno po torze, jak i po drogach.

Rejestrator Honda LogR, zastosowany w Civicu Type R w wersji GT i Sport Line, posiada trzy główne funkcje: monitor osiągów, tryb rejestracji parametrów oraz tryb automatycznej oceny. Po skomunikowaniu systemu ze smartfonem, na ekranie dotykowym samochodu wyświetlane są dane monitora wydajności. Pozwalają one kierowcy obserwować – w czasie rzeczywistym – parametry pojazdu, które następnie rejestrowane są celem późniejszych analiz osiągów.

Informacje z monitora wydajności obejmują wskazanie biegu, temperaturę płynu chłodzącego i oleju, ciśnienie oleju, ciśnienie atmosferyczne i temperaturę powietrza pobieranego do układu dolotowego silnika oraz aktualny tryb jazdy (Comfort, Sport lub + R).

Kierowcy mogą również wybierać pomiędzy widokiem G-Meter, który wskazuje przyspieszanie, hamowanie i pokonywanie zakrętów na wykresie kołowym lub widokiem 3D, zapewniającym bieżący podgląd samochodu w ruchu i jego zachowań, takich jak nurkowanie, przechyły nadwozia czy podatność na schodzenie z kursu.

Tryb rejestracji parametrów (Log Mode) wykorzystuje 15 rodzajów danych, które przechwytywane są przez wewnętrzne czujniki samochodu, aby pomóc kierowcy w osiągnięciu najlepszego możliwego czasu okrążenia na torze. Gromadzone parametry obejmują przyspieszenie, hamowanie i siły przeciążenia na zakrętach, które – w połączeniu z danymi lokalizacji GPS – zapewniają kompleksowy przegląd okrążeń.

Oznaczony kolorami plan okrążenia pokazuje gdzie można poprawić prowadzenie pojazdu, aby uzyskać płynną, kontrolowaną jazdę i skrócić czasy przejazdów o kilka sekund. Lokalizator GPS może również zapisywać punkty linii startu i mety mierzonego okrążenia toru, co pozwoli użytkownikom porównać zapisane wyniki z późniejszymi danymi.

Funkcja automatycznej oceny (Auto Score) działa za każdym razem, gdy aplikacja Honda LogR jest w użyciu. Monitoruje ona sygnały wejściowe dla czterech kluczowych parametrów: przyspieszania, zwalniania, skręcania i jazdy po linii prostej. Dla każdego z sygnałów wejściowych jest generowany wynik, który wykorzystywany jest do porównania stylu jazdy użytkownika z wbudowanym w aplikację algorytmem korzystającym z bazy danych działu badawczo- rozwojowego Hondy.

Pomaga to określić gdzie można usprawnić prowadzenie samochodu. Kierowcy mogą również prześledzić wcześniejsze podróże, aby oceniać postępy w stylu jazdy. Ten tryb zachęca do płynnego prowadzenia samochodu podczas rutynowej, codziennej jazdy, a nie do poprawiania najlepszych czasów okrążenia. Dzięki dostępowi do komputera pokładowego Civica Type R, Honda LogR może dostarczyć o wiele więcej szczegółów niż inne dostępne aplikacje rejestrujące tylko osiągi.

Podczas jazdy, cała interakcja z rejestratorem odbywa się poprzez centralny wyświetlacz dotykowy. Ze względów bezpieczeństwa, zarówno tryb Log, jak i Auto Score oferują bardziej dogłębną analizę – z wykorzystaniem danych z poprzednich jazd, osiągami i odtworzeniami przejazdów z map Google – tylko poprzez aplikację na smartfon, gdy samochód nie znajduje się w ruchu.

Honda podniosła atrakcyjność oferty modelu, wprowadzając do niego nowe udoskonalenia oraz dodając dwie nowe wersje na rok 2020 – Limited Edition i Sport Line. Każda z nich bazuje na dynamicznych możliwościach standardowego Type R GT, oferując jednak inny styl i charakterystykę osiągów.