HONDA: URZĄDZENIE WSPOMAGAJĄCE CHODZENIE

Honda Motor poinformowała, iż pod koniec sierpnia tego roku Krajowe Centrum Geriatrii i Gerontologii (NCGG) włączy do swojego programu pomocy osobom starszym przyrząd wspomagający chodzenie o nazwie Honda Stride Management Assist, czyli lekkie urządzenie noszone przez osoby mające problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Wyniki programu NCGG zależą również od projektu badań nad praktycznym zastosowaniem robotów użytkowych, który stanowi inicjatywę organizacji New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO). Jednym z podstawowych celów projektu NEDO jest wyznaczenie standardów bezpieczeństwa dla technologii z zakresu robotyki.

Program NCGG, który stworzono z myślą o osobach starszych mających z wiekiem coraz większe trudności z samodzielnym poruszaniem się, działał będzie przy Elder Heath Promotion and Disease Prevention Center, którego otwarcia dokonano dzisiaj w galerii handlowej Obu Shopping Terrace w położonym w Prefekturze Aichi mieście Obu. Firma Honda udostępni centrum NCGG czterdzieści egzemplarzy urządzenia Stride Management Assist, które użytkowane będą w centrum handlowym oraz na specjalnie wyznaczonych ścieżkach spacerowych. W oparciu o dane zgromadzone przez testowane urządzenia firma Honda przeprowadzi badania nad ich potencjałem w pomocy osobom starszym.

Krajowe Centrum Geriatrii i Gerontologii (NCGG) to ośrodek wyspecjalizowany w pomocy medycznej dla ludzi w podeszłym wieku, który mieści się w Obu, w Prefekturze Aichi. Prowadzone są tam badania nad chorobami wieku starczego oraz ich leczeniem, a także specjalistyczne szkolenia i wykłady.

NEDO to największa japońska organizacja publiczna zajmująca się rozwojem i testowaniem nowych technologii. Została ona utworzona aby zaradzić skutkom kryzysu naftowego jaki dotknął Japonię w latach 70 ubiegłego stulecia. Dziś NEDO współpracuje z korporacjami, uniwersytetami oraz publicznymi jednostkami badawczymi szukając rozwiązań globalnych problemów energetycznych i środowiskowych. Celem NEDO jest również umacnianie pozycji technologicznej japońskiego przemysłu.

Podstawowe dane techniczne urządzenia Stride Management Assist (prototyp z lipca 2012 roku)

– dostępne w trzech rozmiarach: S, M, L;
– odległości między siłownikami: S – 310 mm, M – 340 mm, L – 380 mm;
– masa własna: 2,4 kg (rozmiar M);
– napęd: bezszczotkowy silnik prądu stałego;
– akumulator (typ/pojemność); litowo – jonowy / 22,2 V-1 Ah;
– maksymalny czas działania: ponad 60 minut (przy prędkości 4,5 km/h).