HONDA: WSPARCIE DLA FABRYKI W SWINDON

W ramach wartego 267 mln funtów programu inwestycyjnego, Honda CR-V dołączyła do samochodów i jednostek napędowych produkowanych w Swindon. Program ten, to największa jednorazowa inwestycja Hondy w brytyjskich zakładach od ponad dekady.

W ramach inwestycji, dzięki której do produkcji weszły m.in.
• nowy Civic (grudzień 2011);
• nowy CR-V (wrzesień 2012);
• nowy diesel o pojemności 1,6 litra dla Hondy Civic (grudzień 2012).

Tylko w tym roku zatrudniono i przeszkolono 500 nowych pracowników, co przyniosło wzrost zatrudnienia w Swindon do poziomu 3 500.

Przewiduje się, że do końca tego roku produkcja w zakładach w Swindon wzrośnie dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając 183 000 pojazdów. W ciągu najbliższych trzech lat Honda planuje osiągnięcie rocznej produkcji na poziomie 250 000 pojazdów.

Jest to wiadomość dobra również w kontekście bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, wg którego 60 proc. produkcji przemysłowej przeznaczona jest na eksport. Produkcja zakładów Hondy w Swindon (tzn. pojazdy i jednostki napędowe) trafia do ponad 60 krajów ze wszystkich regionów świata, w tym Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Australii.

– Ta wielomilionowa inwestycja Hondy, w dwudziestym roku jej działalności w Zjednoczonym Królestwie, jest wspaniałą wiadomością dla Swindon i całego sektora samochodowego. Tworząc tak dużo nowych miejsc pracy, program wpisuje się w rządowe plany pobudzenia inwestycji i eksportu jako sposobu na przywrócenie wzrostu gospodarczego i bardziej zrównoważonej gospodarki – powiedział Vince Cable, Minister Biznesu, który odwiedził fabrykę.

– Ten program inwestycyjny wzmacnia zaangażowanie Hondy w Wielkiej Brytanii i jest dobrą wiadomością dla naszych pracowników – dodał Dave Hodgetts, Dyrektor Zarządzający Honda UK.

Potwierdził również pozycję fabryki w Swindon, jako inwestycji, która dała początek ponad 20-letniej europejskiej działalności Hondy.

W skrócie:
• Honda UK Manufacturing Ltd (HUM) jest w pełni zintegrowanym zakładem produkcji samochodów, produkującym modele CR-V, Civic i Jazz (odlewnia, montownia silników, tłocznia blach, spawalnia, lakiernia i montownia ram) w Swindon, w hrabstwie Wiltshire.;
• powierzchnia obiektu: 370 akrów (1,5 mln m2);
• Honda Motor Co. zainwestowała ponad 2 mld funtów w zakład w Swindon;
• roczna zdolność produkcyjna zakładu: 250 000 pojazdów.