HUNGARIAN BAJA 2013: ŁASKAWIEC – TAK JAK PRZED ROKIEM?

Ba 1_7437

W piątek, 16 sierpnia na Węgrzech rozpocznie się Hungarian Baja – rajd rozgrywany w randze Pucharu Świata Cross-Country i Mistrzostw Europy UEM. W tej drugiej klasyfikacji rywalizować będzie Łukasz Łaskawiec – najbardziej utalentowany młody polski quadowiec. Rok temu to właśnie Łoker wygrał węgierską edycję Baji.

Hungarian Baja dla Łukasza Łaskawca stanowi trzecią rundę Mistrzostw Europy UEM. Podczas trzydniowej imprezy zawodnik będzie miał do przejechania ponad 600 kilometrów tras, w tym 443 km OS-owe. Łoker wystartuje Yamahą Raptor 900. Prolog zaplanowany jest na piątek, a właściwe ściganie na sobotę i niedzielę.


Zobacz także:
SPORT


Łukasz Łaskawiec: Hungarian Baja to jedna z moich ulubionych imprez w całym sezonie, bardzo lubię wracać na Węgry. Dwa razy udało mi się wygrać ten rajd, raz zająłem w nim drugie miejsce zaraz za Josefem Machaczkiem. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek na Hungarian Baja było chłodno, zawsze ścigałem się tam w bardzo wysokich temperaturach, które dają nieźle w kość zarówno sprzętowi jak i zawodnikom. Trasy są wymagające i dość długie – w sobotę mamy do przejechania 240 km OS-owych, w niedzielę prawie 190. Na pewno trzeba będzie uważać na zakrętach, są techniczne i stosunkowo łatwo popełnić na nich błąd. W Hungarian Baja pojadę tradycyjnie Yamahą Raptor 900, która przeszła gruntowny przegląd. W tym roku startuję w mniejszej ilości imprez, musiałem wykonać więc dość dużo kilometrów testowych. Po przygodach na rumuńskiej rundzie Mistrzostw Europy wyposażyliśmy quada w kamery Go Pro, które pozwolą na nagranie całej trasy. Nie chciałbym, aby powtórzyła się sytuacja z błędami popełnianymi przez osoby z zabezpieczenia imprezy.

Ba 2_9152

Łukasz Łaskawiec jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich quadowców. 23-letni zawodnik ma na swoim koncie trzy tytuły Mistrza Europy (2010, 2011, 2012) oraz Puchar Świata FIM i Mistrzostwo Polski wywalczone w sezonie 2012. Podczas swojego debiutu w Rajdzie Dakar w 2011 roku zajął doskonałe, trzecie miejsce. Dokonał tego jako drugi Polak w historii. W Rajdze Dakar 2013 Łoker wywalczył dwa zwycięstwa etapowe. W sezonie 2013 jest wiceliderem Mistrzostw Europy UEM.

Sponsorami zespołu Łaskawiec Rally Team są: Nika II, SKF, Łoker Trans, Go Pro.

Fot.: Marian Chytka