INFINITI: ZA DWA LATA RUSZY PRODUKCJA W EUROPIE

Infiniti, luksusowa marka firmy Nissan Motor Co. Ltd., potwierdziła, że zgodnie ze swoimi planami ekspansji globalnej, uruchomi produkcję samochodów w Europie, w wielokrotnie nagradzanej fabryce Nissana w Wielkiej Brytanii.

Wartość inwestycji jest znaczna, bo wynosi około 250 mln funtów. Oczekuje się, że dzięki niej w Sunderland i w innych miejscach Wielkiej Brytanii powstanie tysiąc nowych miejsc pracy.

– Jest to prawdziwy kamień milowy w dziejach firmy. Produkcja w Sunderland naszego pierwszego samochodu klasy premium jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania w brytyjski przemysł, a także potwierdzeniem długotrwałego sukcesu fabryki, która jest coraz wyżej ceniona. Co równie ważne, nowy model Infiniti, który będzie eksportowany na cały świat, jest właśnie opracowywany w naszym londyńskim centrum wzornictwa i naszym Europejskim Centrum Technicznym w Cranfield – powiedział Colin Dodge, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji Nissan Motor Co. Ltd.

– Sunderland będzie jedynym miejscem na świecie, w którym będzie produkowany ten nowy samochód kompaktowy klasy premium. Konsorcjum Nissana w Wielkiej Brytanii rośnie w siłę nie tylko dlatego, że ten nowy model będzie tu produkowany, a następnie eksportowany na cały świat. Także dlatego, że Wielka Brytania wiele wniosła w jego opracowanie i rozwój. Wiadomość o produkcji dobitnie świadczy o jakości brytyjskiego przemysłu samochodowego, który tworzy nowe miejsca pracy oraz daje możliwość rozwoju zawodowego, czym przyczynia się do wzmacniania gospodarki. Branża motoryzacyjna spełnia pokładane w niej nadzieje i jest jednym z elementów wielkiego sukcesu naszej strategii przemysłowej oraz przykładem doskonałej i bliskiej współpracy między rządem, a sektorem prywatnym – stwierdził Vince Cable, brytyjski minister ds. biznesu podczas uroczystości w Sunderland.

– Ta inwestycja jest doskonałą wiadomością dla północno-wschodniej Anglii i kolejnym głosem zaufania dla brytyjskiego przemysłu. Pasmo sukcesów Nissana w Wielkiej Brytanii świadczy o sile tutejszego przemysłu samochodowego oraz o jego wkładzie w odbudowę i rozwój gospodarki. Zapowiedź inwestycji pokazuje, w jaki sposób przemysł samochodowy we współpracy z rządem nieustannie zdobywa ważne długoterminowe projekty rozwojowe, w trudnym i konkurencyjnym sektorze, pomagając przy tym Wielkiej Brytanii w objęciu pozycji lidera w globalnym wyścigu – komentował premier David Cameron.

Produkcja ekscytującego, całkiem nowego, luksusowego samochodu kompaktowego tzw. entry level ma się rozpocząć w 2015 r. Po raz pierwszy w historii pozwoli ona Infiniti konkurować w samym sercu segmentu premium, co nie może nie pozostać bez wpływu na realizację jej planów znaczącego zwiększenia udziału w rynku globalnym.

Po rozpoczęciu produkcji w Sunderland Infiniti będzie pierwszą od 23 lat nową marką samochodową, której produkcja będzie się odbywać w Wielkiej Brytanii na taką skalę.

Ulokowanie produkcji Infiniti na Wyspach ma przynieść 1 000 nowych miejsc pracy w całym kraju, w tym 280 nowych etatów w zakładach w Sunderland, które docelowo mają produkować 60 tysięcy egzemplarzy Infiniti rocznie.

Zapowiedź inwestycji zbiega się z wiadomością, że w tym roku, po raz pierwszy w historii firmy, zakład Nissana w Sunderland wyprodukuje łącznie ponad pół miliona samochodów. W ten sposób stanie się też pierwszym producentem w Wielkiej Brytanii, który przekroczył tę granicę. W 2012 roku − także po raz pierwszy w historii − zatrudnienie w zakładzie przekroczyło 6 tysięcy osób. Ze wszystkich samochodów wyprodukowanych w Sunderland na eksport trafiło już ponad pięć milionów sztuk.

Ze względu na istniejące moce produkcyjne fabryki w Sunderland, produkcja nowego modelu Infiniti oznacza, że hatchback klasy C Nissana, który według zapowiedzi z kwietnia miał powstawać właśnie w Sunderland, będzie produkowany gdzie indziej. Decyzja o miejscu jego produkcji zostanie podjęta i ogłoszona w późniejszym terminie.