JAGUAR: WYRÓŻNIENIE DLA SZEFA DZIAŁU PROJEKTÓW

Ian Callum, Dyrektor Działu Projektowego marki Jaguar, został uznany przez Top Gear Człowiekiem Roku 2012. Wyróżnienie brytyjskiego magazynu jest jego kolejnym międzynarodowym sukcesem w tym roku.

Wcześniej – podczas Paris Motor Show 2012 – doceniony został najnowszy projekt jego autorstwa – Jaguar F-Type.

W uzasadnieniu werdyktu jury plebiscytu podało: “geniusz Dyrektora Działu Projektowego marki Jaguar Iana Calluma objawia się nie tylko w tym, że tworzy on piękne samochody, ale również dlatego, że każdy jego kolejny projekt jeszcze długo po swojej premierze intryguje i inspiruje innych”.

– To zaszczyt być wyróżnionym przez Top Gear. Ten brytyjski magazyn jest szanowany na całym świecie za swój wyjątkowy entuzjazm do motoryzacji. Jednocześnie chciałbym podziękować moim współpracownikom. Samochody i prototypy definiujące obecny styl Jaguara są dziełem całego zespołu projektowania, zatem oni również zasługują na uznanie – powiedział Ian Callum, Dyrektor Działu Projektowego marki Jaguar.

Ian Callum jest uznawany za jednego z czołowych światowych talentów projektowych od momentu wprowadzenia na rynek modelu jego autorstwa – Aston Martin DB7. Projektant dołączył do zespołu Jaguara w 1999 roku i jednocześnie zarządzał rozwojem Astona Martina DB9. Callum jest autorem aktualnej linii projektowej Jaguarów, zapoczątkowanej modelem XK, a kontynuowanej Jaguarem XF i Jaguarem XJ. Charakterystyczny styl Jaguara uwidoczniony został także w stworzonych pod jego kierownictwem samochodach koncepcyjnych, m.in.: R-Coupe, RD-6, C-X75 oraz C-X16.

Najnowszym dziełem Iana Calluma jest nowy, sportowy Jaguar F-Type.

Ian Callum przed przybyciem do Jaguara pracował dla takich firm jak Ford, TWR, Ghia oraz uczestniczył w projektach Forda RS200 i Escorta Cosworth, Astona Martina (DB7 i Vanquish), Forda (Puma), Volvo (C70), Nissana (R390 Le Mans) i ostatecznie Astona Martina DB9.

Otrzymał pięć honorowych doktoratów uniwersytetów na całym świecie, a także został odznaczony tytułem Royal Designer of Industry (RDI) przez Royal Society of Art (RSA).