JAK UNIKNĄĆ NAPADU NA DRODZE?

Każdy kierowca powinien znać zasady kontroli pojazdów, aby nie stać się ofiarą przestępców działających tak zwaną “metodą na policjanta”. Oto kilka rad, które na stałe powinny utkwić w pamięci, aby unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Ogólne zasady kontroli pojazdów:* w obszarze zabudowanym do rutynowej kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą – “lizakiem” (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) umundurowany lub nieumundurowany policjant

;

* w obszarze niezabudowanym do rutynowej kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą – “lizakiem” (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) wyłącznie umundurowany policjant. 

Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie.Inne ostrzeżenia:

Wątpliwości powinna wzbudzić próba zatrzymania do rutynowej kontroli poza obszarem zabudowanym przez osoby nieumundurowane poruszające się samochodem cywilnym wyposażonym jedynie w lampę błyskową lub przez osoby w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego. W takiej sytuacji należy kontynuować jazdę do najbliższej jednostki Policji albo do miejsca gdzie można spotkać inne osoby (stacja paliw, przydrożny bar lub zajazd itp.) i zadzwonić do najbliższego komisariatu (tel: 112 lub 997)Każdy kierowca nie powinien zatrzymywać się w odludnych miejscach i reagować na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z autem. W razie podejrzeń należy telefonicznie lub osobiście poinformować policję.

Źródło i zdjęcie: policja.pl