JAK WYBRAĆ AUTO DO FIRMY?

44 proc. polskich firm posiada przynajmniej jedno auto przeznaczone do użytku pracowników. Przy czym, w co dziesiątej z nich znajduje się od czterech do pięciu takich pojazdów.

Jak wybrać samochód do firmy, tak by spełniał oczekiwania pracodawcy i dobrze służył pracownikom?


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Badanie przeprowadzone przez Santander Consumer Multirent w III kwartale ubiegłego roku na potrzeby raportu „Auto w sieci” wskazuje, że co trzeci przedsiębiorca kupuje auto do prowadzonej przez siebie działalności co trzy lata lub częściej. Co należy przemyśleć, planując zakup auta do firmy?

Przede wszystkim budżet, jakim dysponujemy oraz sposób finansowania, z jakiego chcemy skorzystać. Obecnie coraz mniej firm decyduje się na zakup samochodu za gotówkę. Jest to spowodowane tym, że przedsiębiorstwa raczej nie posiadają tak wysokich budżetów operacyjnych, aby pozwolić sobie na zamrożenie kapitału przeznaczonego na samochód. Poza tym rozwiązanie to jest dla nich mniej opłacalne m.in. ze względu na fakt, że nie zapewnia korzyści podatkowych, tak bardzo przydatnych przy prowadzeniu własnej firmy.

Decydując się na finansowanie zewnętrzne, przedsiębiorcy mogą pozwolić sobie na zakup droższych i lepiej wyposażonych samochodów dostosowanych do wymagań stawianych przez prowadzoną przez nich działalność – mówi Marek Lewandowski, Starszy Menadżer ds. Produktów z Santander Consumer Multirent. Nie da się ukryć, że to właśnie leasing daje największe korzyści z punktu widzenia właścicieli firm, ze względu na zalety, takie jak możliwość zaliczenia rat leasingowych do kosztów działalności czy kompleksowe ubezpieczenia, dopasowane do potrzeb leasingobiorcy. W Santander Consumer Multirent ubezpieczenie przewiduje nawet możliwość zachorowania przedsiębiorcy na COVID-19 i chroni go przed wynikającymi stąd konsekwencjami – dodaje.

Poza kosztami związanymi z zakupem auta, ważne są również wydatki wynikające z jego eksploatacji. Warto sprawdzić np. jak często wymagane są przeglądy oraz wymiana: oleju, płynu hamulcowego, paska rozrządu, klimatyzacji czy filtrów: oleju i paliwa. Wiele z tych zabiegów serwisowych zależy od przejechanych kilometrów, więc przy dużych przebiegach takie wydatki mogą okazać się znaczącym argumentem za lub przeciw niektórym modelom aut.

Na dodatek, jeśli prowadzona przez nas działalność wymaga od pracowników udawania się w długie i częste trasy, musimy pamiętać o kosztach wynikających z zakupu nowych opon. W takiej sytuacji należy pozyskać informację, ile kilometrów można przejechać na fabrycznym komplecie ogumienia. Znając zakładany roczny przebieg, możemy przewidzieć, po jakim czasie będzie ono wymagać wymiany. Ceny uzależnione są przede wszystkim od rozmiaru kół i profilu opony, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nietypowe ogumienie wiąże się z większymi kosztami.

Na szczęście jest i dobra wiadomość: korzystając z usług leasingodawcy, można zminimalizować część wydatków związanych z eksploatacją auta. W tym celu warto skorzystać z produktów takich jak leasing TCM czy Full Service Leasing. Pierwsza usługa może spodobać się tym z nas, którzy zwyczajowo wymieniają samochód co 3-4 lata lub są przywiązani do konkretnej marki. Leasing TCM wiąże się z wysoką wartością rezydualną i niskimi ratami miesięcznymi, a po zakończeniu umowy oddajemy samochód, by zawrzeć umowę na nowszy model ulubionej firmy.

Z kolei Full Service Leasing pomoże tym, których martwią koszty przeglądów, wymiany opon i faktury za tankowanie. Decydując się na tę opcję leasingowania, w miesięcznej płatności mamy poza ratą zawarte również koszty przeglądów gwarancyjnych, wymianę opon i ich przechowywanie oraz kartę paliwową, która daje możliwość uzyskania jednej faktury za wszystkie tankowania każdego samochodu w firmie.

Bezpieczeństwo i wygląd również istotne

Poza kosztami wynikającymi z eksploatacji auta, istotną kwestię stanowi również wygląd samochodu, zwłaszcza jeżeli prowadzimy działalność wymagającą od nas reprezentacyjnego wizerunku np. przy okazji spotkań z partnerami biznesowymi. Warto zwrócić, więc uwagę także na walory estetyczne pojazdu i nie kierować się przy tym wyłącznie zasobnością naszego portfela.

Równie istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Przed nabyciem używanego auta zawsze powinniśmy upewnić się, że wszystkie jego elementy działają, jak należy i na drodze nie spotka nas żadna niespodzianka. Warto też dowiedzieć się, czy auto jest obowiązkowo wyposażone w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, czy będziemy musieli nabyć je samodzielnie.