JAZDA ZIMĄ: WIDOCZNOŚĆ TO PODSTAWA (PORADY)

webasto_o4i9

Mgliste wieczory ze słabą widocznością, śliskie drogi i gołoledź – okres wytężonych opadów śniegu i deszczu zawsze niesie ze sobą tego rodzaju niebezpieczne niespodzianki dla wszystkich zmotoryzowanych.

W niekorzystnych warunkach pogodowych szczególnie wymagana jest dobra umiejętność przewidywania zdarzeń na drodze. Przydatna okazuje się wtedy umiejętność tzw. jazdy defensywnej, która zwiększa szansę na bezpieczne dojechanie do celu podróży pomimo oblodzonych i zasypanych dróg.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
WEBASTO


Niezbędne jest także zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt do odśnieżenia i oczyszczenia samochodu w zimowej aurze.

Oto 10 praktycznych wskazówek jak przygotować siebie i samochód do zimowych podróży:

1. Zwolnij i bądź gotowy rozpocząć hamowanie w każdej chwili.
2. Zwiększ dystans pomiędzy Twoim samochodem, a samochodem przed Tobą. Pamiętaj, że droga hamowania zdecydowanie rośnie podczas deszczu, mrozu i śniegu.
3. Uniknij porywczych manewrów, zbyt szybkie kręcenie kierownicą lub przyspieszanie z gazem wciśniętym do podłogi może spowodować wpadnięcie w poślizg.
4. Zwracaj szczególną uwagę na skrzyżowania i wyjazdy z bocznych ulic, ponieważ ich pobliżu mogą tworzyć się śliskie powierzchnie powstałe w wyniku dużej ilości hamowań i przyspieszeń innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj kiedy powierzchnia drogi się błyszczy oznacza
to niebezpieczeństwo.

webast_low

5. Używaj na autostradach tylko tego pasa, który jest odśnieżony – nawet jeśli ma to znacząco wydłużyć czas podróży. Jazda po nieodśnieżonych odcinkach drogi znacząco zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg.
6. Bądź szczególnie ostrożny po zjeździe z autostrady – możesz napotkać dużo gorzej odśnieżone drogi.
7. Zapewnij sobie dobrą widoczność przed rozpoczęciem podróży, nawet podczas krótkich tras. W tym celu usuń cały śnieg i lód zalegający na szybach pojazdu. Czynność tę łatwo wykonać używając ogrzewania postojowego Webasto, które z łatwością może być uruchomione z pomocą aplikacji Thermo Call dostępnej na smartfonach. Nie zapomnij także usunąć śniegu z dachu, lusterek zewnętrznych, świateł drogowych i halogenów.
8. Sprawdzaj swoje opony zimowe regularnie. Pamiętaj – ich bieżnik powinien mieć przynajmniej
4 milimetry.
9. Zmień płyn w spryskiwaczach na mrozoodporny – by uniknąć jego braku zaopatrz się w większą ilość już na początku zimy.
10. Korzystając z autostrad pamiętaj o korkach tworzących się na nich podczas złych warunków atmosferycznych. Wyruszając w dłuższą podróż po autostradach zawsze pamiętaj żeby zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, koce i termos z ciepłą herbatą.

W wielu krajach Europy jazda samochodem z niewystarczająco odśnieżonymi szybami może zakończyć się mandatem, a nawet poważniejszymi konsekwencjami jeśli kierowca prowadzący nieodśnieżony pojazd doprowadzi do wypadku.

Postaw na Webasto

Jeśli spieszysz się rano i nie masz czasu odśnieżać samochodu niemiecka firma Webasto przychodzi ze sprawdzonym rozwiązaniem w postaci ogrzewania postojowego. Łatwy do obsługi, zdalnie zarządzany system lub aplikacja na Twojego smartfona pozwoli Ci rozgrzać samochód na czas, stopić zalegający na nim śnieg oraz zapobiec parowaniu szyb.

Urządzenia Webasto są przeznaczone do każdego rodzaju aut – zarówno do samochodów osobowych, dostawczych jak i ciężarowych.