KARTING: PIKC – MISTRZOWIE ŚWIATA W SZCZECINIE

K 2_pikc_4

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia na torze Silver Gokart Center w Szczecinie (Rondo Hermana Hakena 1), odbędą się jedyne w Polsce i tej części Europy eliminacje do Halowych Mistrzostw Świata w Kartingu. PIKC to eliminacje krajowe.

Dają one możliwość wyłonienia najlepszych kierowców do startu w KWC (Kart World Championship 4 stroke – w wolnym tłumaczeniu Kartingowe Mistrzostwa Świata Czterosuwów), czyli gokartów amatorskich. Zawodnikami mistrzostw są w 95 proc. amatorzy, których hobby jest karting halowy.


Zobacz także:
SPORT


Do Szczecina zjedzie się ponad 90 zawodników z Polski, Niemiec, Belgii oraz Węgier. Wśród zagranicznych kierowców będzie aż dwóch Mistrzów Świata. Poziom zawodów zapowiada się na bardzo wysoki, ponieważ na liście startowej znaleźli się mistrzowie prawie wszystkich polskich torów kartingowych. W tym roku organizatorzy zdecydowali się stworzyć dwie kategorie wiekowe. W kategorii Junior (do 17 lat) młodzi kartingowcy będą doważeni do 70 kg, natomiast w kategorii Seniora (powyżej 17 lat) limit wagi wynosi 90 kg, ma to wyrównać szansę oraz dać możliwość wyłonienia najszybszych kierowców halowego kartingu w Polsce.

SONY DSC

Zawodnicy będą mogli się poczuć jak kierowcy Formuły 1. Start wyścigów będzie się odbywać za Safety-Kartem. Kolejną atrakcją jako element strategii jest wprowadzenie pit-stopów. Podczas każdego wyścigu zawodnik musi przynajmniej raz zjechać do parku maszyn, aby odbyć tam 10 sekundowy postój.

Oto kilka słów o obiekcie, na którym odbędą się eliminacje:
“To zdecydowanie najlepszy tor tego typu w Polsce. Jest znakomicie wyprofilowany.” – wypowiedź Roberta Kubicy po zakończeniu wyścigu, który odbył się w Silver Gokart Center.

“Muszę przyznać, że obiekt zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie ma takiego drugiego toru kartingowego w Polsce i przyznam szczerze, że naprawdę rzadko spotyka się takie tory na świecie (…) Moje treningi wyglądają różnie. Najczęściej musimy wyjeżdżać do Włoch, ponieważ w Polsce poza tym szczecińskim torem nie ma takich możliwości (…) miałem okazję pojeździć tutaj w ramach treningu i przyznaję, że to czysta przyjemność.” – wypowiedź Karola Basza, najlepszego polskiego kartingowca, piątego zawodnika Mistrzostw Świata w kartingu w kategorii KF1.

SONY DSC

Takie rekomendacje o kompleksie Silver Hotel & Gokart Center, na którym odbędą się zawody, mówią chyba wszystko.

Organizatorzy zapraszają na tor kibiców. Eliminacje przewidziane są w niedzielę w godzinach 9.00 – 17.45, półfinały: 18.00 – 19.00, a finał: 19.15 – 20.45. Po nim nastąpi dekoracja zwycięzców.

Remigiusz Drzazga

Fot.: P. Małolepszy

K 3_pikc_1