KARTING: ROŚNIE KIEROWCA FORMUŁY 1?

Kierowca kartingowy Michał Grzyb został laureatem prestiżowej nagrody Rok Talent Award, organizowanej przez włoską firmę Vortex. Pochodzący z Wieliczki, zaledwie 15-letni zawodnik jest pierwszym Polakiem, który został uhonorowany tym wyróżnieniem.

W minionym sezonie odniósł on szereg sukcesów na krajowych i zagranicznych torach kartingowych, zdobywając m.in. pierwszą lokatę w klasie Rok 125 i zajmując bardzo wysokie, piąte miejsce w światowym finale Rok Cup International rozegranym w Lonato we Włoszech. Grzyb od kilku lat jest zaliczany do najlepszych polskich kartingowców. Mimo młodego wieku, związany jest z tym sportem już od ponad 10 lat. Od 2009 roku startuje w teamie WTR-Racing, w którego barwach triumfował m.in. w kategorii Easykart 100 (2009 rok), międzynarodowych mistrzostwach Polski kategorii KF3 (2011 rok) oraz kategorii Rok 125 (2012 rok).

– Michał jest bardzo dobrze przygotowany fizycznie do jazdy kartem. Jest również bardzo silny i odporny psychicznie, co pozwala mu podczas wielogodzinnych treningów skupić się na aspektach dotyczących toru jazdy, ustawień karta oraz pracy silnika. Połączenie obu tych zalet przynosi znakomite efekty – mówi Wiktor Turkiewicz, szef WTR Racing Team i były czołowy zawodnik kartingowy.

Przy okazji ceremonii zakończenia tegorocznego sezonu kartingowego w Polsce ogłoszono, że opiekę menedżerską nad Michałem Grzybem przejmuje Wierczuk Race Promotion. Fundacja została założona i jest prowadzona przez Emilię i Jarosława Wierczuka – byłego kierowcę wyścigowego, który po sukcesach w kartingu, startował m.in. w prestiżowych seriach Formuły 3 (w Europie), Formuły 3000 (Włochy) i Formuły Nippon (Japonia). Jarosław Wierczuk testował także bolid Formuły 1 kilka lat przed tym, zanim świat usłyszał o Robercie Kubicy…

Fundacja Wierczuk Race Promotion opracowała już szczegółowy program rozwoju kariery Michała Grzyba, który na odpowiednim etapie obejmuje także testy, oraz przenosiny do jednej z juniorskich serii w wyścigach samochodowych. Tuż po zawodach w Lonato, Fundacja zorganizowała spotkanie młodego zawodnika z szefem zespołu Formuły 1 Toro Rosso – Franzem Tostem. Tematem spotkania był możliwy zakres współpracy w najbliższej przyszłości, zważywszy na fakt, że bariery wiekowe w sporcie samochodowym ulegają ciągłemu obniżeniu.

Celem ambitnego nastolatka z Małopolski są starty w jednomiejscowych bolidach. Na razie jednak Michał Grzyb skupi się na rywalizacji z najlepszymi kierowcami kartingowymi z całego świata, co ma ugruntować jego pozycję w kartingowej „ekstraklasie”.

Zdjęcia: Łukasz Iwaniak