KIA LOTOS RACE 2013: PO RAZ DRUGI W LAUSITZ

kia 1_lau

Trzecia odsłona tegorocznych zmagań tytuł serii Kia Lotos Race odbędzie się na niemieckim torze Eurospeedway Lausitz, leżącym nieopodal naszej granicy. Będzie to druga wizyta uczestników Mistrzostw Polski Kia Picanto na tym obiekcie.

Tak, jak poprzednio – i tym rzem cykl KLR towarzyszyć będzie najsłynniejszej, niemieckiej serii wyścigów samochodów turystycznych DTM.


Zobacz także:
SPORT


Wyścigowy weekend Kia Lotos Race na „Lausitzring”, będzie miał nieco inny format niż zwykle. Z przyczyn organizacyjnych i czasowych zmodyfikowana została sesja kwalifikacyjna i walka o pole position odbędzie się tylko w dwóch odsłonach, a nie jak zawsze w tym sezonie, w trzech. Wyścigi także odbędą się w innej formie. Pierwszy bieg III rundy zorganizowany będzie w sobotę (15.06) po południu. Picanto wyruszą na tor po kwalifikacjach DTM i poprzedzą pierwszy wyścig niemieckiego Porsche Carrera Cup. Drugi bieg rundy KLR odbędzie się w niedzielę (16.06) rano, otwierając wyścigowe zmagania na łużyckim torze.

kia 2_lau

Na starcie III rundy Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto stanie tym razem 25 kierowców, a w dwóch dodatkowych samochodach VIP zasiądą dziennikarze – Tomasz Szmandra z „Polska the Times” i Maciej Struk z tygodnika „Motor”.

Faworytem jest broniący tytułu Bartłomiej Mirecki, na razie dominujący w klasyfikacji sezonu, ale z pewnością kilku konkurentów będzie chciało przerwać dobrą passę mistrza i odebrać mu nieco cennych punktów. W tej chwili Mirecki zgromadził na swym koncie 270 pkt i o 30 pkt. wyprzedza Filipa Tokara oraz o 32 pkt. Konrada Wróbla.

Runda na niemieckim torze poprzedza wakacyjną przerwę w Kia Lotos Race, więc zawodnicy po niej będą mieli kilka tygodni, by zebrać siły i przygotować się do drugiej połowy sezonu. Następne spotkanie nastąpi już na doskonale znanym wszystkim uczestnikom KLR terenie – torze Poznań. Runda tam odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia.

Organizatorem Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto pod egidą PZM jest Kia Motors Polska wraz z Grupą Lotos, a wsparciem służą Santander Consumer Bank i Santander Multirent oraz PZU.

kia 3_lau

POWIEDZIELI

Wojciech Szyszko, dyrektor zarządzający Kia Motors Polska: Po ubiegłorocznych doświadczeniach bardzo chcieliśmy wrócić na „Lausitzring” i do współpracy z DTM. To ogromna impreza, bardzo profesjonalnie zorganizowana i mająca bardzo wysokie znaczenie w świecie sportów motorowych. Tym bardziej ucieszyliśmy się zaproszeniem, jakie organizatorzy DTM wystosowali do nas po debiucie który zaliczyliśmy z nimi rok temu. Dla nas z jednej strony istotne jest zaprezentowanie naszych wyścigów tamtejszym kibicom i promowanie serii, z drugiej nasi młodzi zawodnicy mają szansę, by „dotknąć” sportu motorowego w najlepszym, światowym wydaniu. W końcu nie każdy ma szansę na to, by spotkać podczas swych zawodów kierowców z tytułami mistrza świata czy jeżdżących w Formule 1, a tutaj tak właśnie będzie. Niektórym może wydawać się dziwne, że nasze małe Picanto będą gdzieś tam obok potężnych maszyn DTM ale pamiętajmy, że wszystkie te gwiazdy wyścigów też kiedyś zaczynały i stawiały swoje pierwsze kroki na torach. To pokazuje, że od startów w takich seriach jak nasz Kia Lotos Race można dojść na sam szczyt. Po to organizujemy przecież te zawody.

kia 4_stepien

Oskar Stępień (6. miejsce – 208 pkt.): Przed kolejnymi zawodami czuję się o wiele pewniej niż przed poprzednimi, ponieważ na Lausitz spędziłem testowy dzień. Co ciekawe, tor w stosunku do zeszłego roku ma nieco zmienioną konfigurację. Bardzo podoba mi się pierwsza partia, która jest jednocześnie szybka i techniczna. Pozostała część toru to same proste i nawroty. Podczas zbliżających się zawodów najważniejsze dla mnie będzie wywalczenie jak najlepszej pozycji w kwalifikacjach, bo Lausitzring to jednak tor, na którym wyprzedzanie nie należy do najłatwiejszych.

Kia 6_0013

Paweł Krężelok “KREYZOL” (Krężelok Racing Team Management – 8. miejsce, 192 pkt.): To będzie wspaniały weekend wyścigowy. Adrenalina, która pojawiła się już w momencie testów, które odbyłem na Eurospeedway Lausitz w zeszłym tygodniu, nie daje mi spokoju. Ja po prostu chcę wsiąść do wyścigówki i wykonać swoją pracę najlepiej jak potrafię. Testy, które odbyliśmy razem z zespołem to dodatkowy „kop” wiedzy, który zamierzam wykorzystać w 100%. Wiem, że wyścigi to nie tylko weekendy, ale głównie treningi, ponieważ w trakcie ścigania wykorzystuję, to czego się nauczyłem właśnie w czasie trenowania. Tak samo jest z kartami, z którymi jestem związany od najmłodszych lat…trening i jeszcze raz trening, potem należy oczekiwać dobrego rezultatu. Puchar KIA LOTOS RACE to dla mnie początek w wyścigach samochodowych, ale nie zamierzam do niego podchodzić jak początkujący, tylko walczyć z zawodnikami, wyprzedzać i dojechać do mety na jak najwyższej pozycji. Ten rok zapowiada się bardzo pracowicie, ponieważ planujemy starty jeszcze w jednym pucharze, jednak najważniejszy dla mnie jest pełny sezon w KLR, w którym ostateczny wynik będzie startem w realizacji planu, który sobie założyłem. Na bieżąco będziemy razem z moim managerem informować o przebiegu akcji na moim fanpage’u – www.facebook.com/PawelKrezelok. Trzymajcie kciuki! Jestem przygotowany na wszystko – pełna gotowość fizyczna i psychiczna. Bardzo dziękuję partnerom – całemu zespołowi, kochanym mechanikom, wszczecinie.pl, eXsports Management, Studio Reklamy Abart, którzy wierzą we mnie i dzięki, którym działamy jak profesjonalny team. Bez Was byłoby znacznie trudniej. Nie wiem, czy udałoby nam się to poskładać!