KIA: PRESTIŻOWA NAGRODA DLA GŁÓWNEGO STYLISTY

Peter Schreyer - 2

Główny Stylista Hyundai Motor Group, Peter Schreyer uhonorowany został nagrodą „Złota Kierownica 2013” (Golden Steering Wheel 2013) przez redakcje Bild AM Sonntag i AutoBild za wyjątkowy wkład w rozwój przemysłu motoryzacyjnego.

Jest on jednym z dwóch designerów motoryzacji nagrodzonych w historii konkursu prestiżowym wyróżnieniem branżowym. Jeszcze nigdy przedtem design nie odgrywał tak ważnej roli w przemyśle motoryzacyjnym, a znaczącą podbudowę tego stwierdzenia stanowi werdykt jury dorocznej nagrody.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Peter Schreyer jest Prezydentem ds. designu i Głównym Stylistą (CDO) i Hyundai Motor Group. Pracuje na stanowisku Głównego Stylisty Kia Motors Corporation od roku 2006, a od początku 2013 jest szefem i koordynatorem wszystkich ośrodków projektowych Hyundai- Kia.

Odpowiedzialny za całość przedsięwzięć stylistyczno- designerskich piątego w skali światowej producenta samochodów, został drugim dopiero stylistą- projektantem samochodowym, który dzierży laur nagrody Golden Steering Wheel podczas jej 31-letniej historii. Pierwszym był Giorgetto Giugiaro w roku 1995.

Wyróżnienie to otrzymali ostatnio – Ferdinand Piëch, przewodniczący rady nadzorczej Volkswagen AG (rok 2012), Alan Mulally, dyrektor wykonawczy (CEO) Ford Motor Company (2011) i Norbert Reithofer, CEO koncernu BMW (2010). Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 listopada br. w Berlinie.

– Jestem niezmiernie dumny z tej nagrody, ponieważ to nie tylko wielki zaszczyt dla mnie, ale i wyraz uznania dla osiągnięć naszych zespołów designerskich na całym świecie. Kia Motors Corporation dała mi niezwykłą szansę startu ‘od zera’ aby wykreować nową i unikalną tożsamość dla marki Kia. Designerski nadzór nad całością Hyundai Motor Group był dla mnie kolejnym zawodowym wyzwaniem, które pozwoliło zróżnicować strategie projektowe obu marek.” – wyjaśnia Peter Schreyer, 60-letni stylista Hyundai Motor Group.

Peter Schreyer ukończył Uniwersytet Nauk Stosowanych w Monachium a następnie Królewską Szkołę Sztuk Pięknych w Londynie, od której otrzymał w roku 2007 doktorat honorowy. Zanim dołączył do zespołu Kia, Peter Schreyer był odpowiedzialny za design tak pionierskich samochodów jak Audi TT, VW New Beetle czy VW Passat.

Pracując dla Kia, Peter Schreyer przeforsował filozofię prostoty i klarowności, która wywarła znaczny wpływ na światowy sukces marki Kia w ciągu ostatnich pięciu lat, wyrażający się podwojeniem sprzedaży do poziomu przekraczającego 2,7 mln samochodów w roku 2012. Silny trend wzrostowy dotyczył w tym czasie także i marki Hyundai, której sprzedaż globalna w ubiegłym roku sięgnęła 7,1 mln sztuk, w tym ponad 155 000 na rynku niemieckim – gdzie grupa Hyundai-Kia jest obecnie największym importerem samochodów.

Nadzorowane przez Petera Schreyera studia projektowe Kia w Korei, Stanach Zjednoczonych i we Frankfurcie „wypuściły” cały szereg zaskakujących (stylistycznie samochodów: Kia Soul, Sportage, Optima, koncepcyjny samochód o napędzie elektrycznym Kia POP, studium projektowe Kia GT oraz ‘usportowiony’ kompaktowy koncept 4WD Kia provo. Najnowszym modelem przeprojektowanym przez niego w całości jest wnosząca nową wizualną dynamikę do segmentu rodzinnych MPV Kia Carens, której sprzedaż w Europie trwa od maja 2013 roku.