KSIĄŻKA ANNY JACKOWSKIEJ WYRÓŻNIONA

Książka polskiej podróżniczki Anny Jackowskiej “Samotnie przez Bałkany” otrzymała wyróżnienie w czwartej edycji konkursu “Najlepsze publikacje turystyczne” 2010 roku, w kategorii “Książka podróżnicza”. Wyniki konkursu ogłoszono w czasie Warszawskich Targów Książki.

“Samotnie przez Bałkany” to druga – po „Kobiecie na motocyklu” – książka Anny Jackowskiej. W bogato ilustrowanym tytule autorka wraca z Bliskiego Wschodu do Europy, by odwiedzić dalekie i zarazem bliskie Bałkany.

“Motocyklowa podróż w poszukiwaniu bałkańskich historii i temperamentów – cygańskiej duszy, arabskiej magii, serbskiej dynamiki. Adventure w kobiecym wydaniu – zupełnie nieprzewidywalny. Slalom w tyglu narodów, kultur, tradycji i języków nastawiony na poznanie żyjących tam ludzi. (…) Że niby to wszystko tak blisko? Blisko. Szczerze mówiąc, tuż obok. (…) Tak naprawdę, to wychodzi się na chwilę i zaraz wraca, a w tym czasie można przenieść się w zupełnie inny świat, gdzie jest wszystko: trochę orientu, trochę dzikiego zachodu i szczypta świętości. Trzeba tylko odrobinę wysiłku, aby to wszystko odnaleźć” – tak Ania opisała tę wyprawę.

Podróż miała trwać 50 dni, a trwała ponad 70. To dowód, że piękno Bałkan wciąga, łatwo się w nim zatracić. Kraje odwiedzone podczas podróży to Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Macedonia, krótka, ale pełna przygód wizyta w Nadniestrzu, Albanii, Kosowie, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie. Nadal mam niedosyt i świadomość, że każdemu z miejsc warto poświęcić dużo więcej czasu i uwagi. Dobrze, że Bałkany są tak blisko…-powiedziała Anna Jackowska po powrocie do Polski.

Wyprawa – przez samą autorkę określona „bałkańskim hardkorem na motocyklu”, spotkała się z dużym zainteresowaniem oraz uznaniem mediów, czego dowodem jest przyznanie nagrody National Geographic Traveller 2010 za podróż roku, właśnie dla „Moto Balkan Coolture”.

Jeszcze w tym roku,na rynku wydawniczym pojawi się kolejna książka podróżniczki, będzie to relacja z podróży „Nie tylko route 66, czyli easy rider po USA”, która odbyła się latem 2011 roku.

Więcej o wyprawach Ani Jackowskiej na stronie www.aniajackowska.pl oraz na profilu FB „Kobieta na Motocyklu”.