LA AUTO SHOW 2012: MODNY SMART FORJEREMY

Elektryzujące spotkanie światowej sławy projektanta mody i samochodu elektrycznego wprost z nowej epoki mobilności – tak powstał smart forjeremy. Jak przystało na projekt Jeremy’ego Scotta, znakiem rozpoznawczym unikatowego modelu są skrzydła, które rozświetlają się niczym startujące rakiety.

Smart forjeremy jest gwiazdą Los Angeles Auto Show, a jego debiut w przeddzień rozpoczęcia targów uświetnił występ piosenkarki M.I.A.. W przyszłym roku w limitowanej serii auto trafi do sprzedaży.

– Byliśmy pod niesamowitym wrażeniem, gdy Jeremy pokazał nam pierwsze szkice – mówi Annette Winkler, szefowa smarta. „Skrzydlaty” smart daje odrobinę wolności na zatłoczonych ulicach wielkich miast. W swoich dziedzinach zarówno Jeremy Scott, jak i marka smart są trendsetterami, którzy nie boją się wyruszyć w nieznane i kwestionują utarte schematy.

Smart jako pierwszy producent umożliwił projektantowi zmiany w stylizacji karoserii. Skrzydła to jeden z ulubionych motywów Jeremy’ego Scotta, regularnie pojawiający się w jego kolekcjach – czy chodzi o bluzy, okulary, czy o trampki.

– Skrzydła są dla mnie oznaką wolności, poczucia nieważkości. I właśnie dlatego chciałem mieć je w smarcie electric drive, symbolizującym nową, lekką mobilność, wolną od szkodliwych spalin – wyjaśnia Scott, który poza własnym kolekcjami projektuje odzież dla takich gwiazd jak Lady Gaga, Madonna, Katy Perry czy Rihanna.

W ciągu 8 miesięcy Jeremy Scott zaprojektował smarta forjeremy wraz z designerami z zespołu “smart Design Divison” w studiu Mercedes-Benz Cars Advanced Design Studios w Kalifornii. Zaowocowało to futurystyczną formą, nad którą góruje skrzydlaty motyw. Nadwozie smarta forjeremy pokrywa lakier w kolorze jaskrawej bieli, kontrastujący z lśniącym niczym biżuteria tridionem. Obie strony auta wieńczą skrzydła wykonane z przeźroczystego włókna szklanego, rozbłyskające po włączeniu tylnych świateł niczym startujące rakiety.

Z chromowanymi “brwiami” nad przednimi lampami, smart budzi ciekawość. Jego dynamikę jeszcze na postoju podkreślają poszerzone tylne nadkola i szersze opony z obręczami w kształcie śmigieł samolotu – samochód wygląda, jakby miał lada chwila wystartować.

Ekskluzywne wnętrze

Połączenie bieli i błyszczących akcentów chromowanych ma swój ciąg dalszy po otwarciu drzwi. Wraz z projektantami z zespołu “smart Design Division” w Sindelfingen, do pokrycia deski rozdzielczej, foteli i paneli drzwi Jeremy Scott wybrał białą skórę nappa. Podczas gdy kokpit ma minimalistyczne obszycie, siedzenia i drzwi zdobi ekstrawagancki, diamentowy motyw. Lśniące powierzchnie na drzwiach i charakterystyczne dla smarta elementy, takie jak klamki i pierścienie wokół zegarów, tworzą elegancki kontrast z matową bielą. Wrażenie lekkości potęgują otwory wentylacyjne przypominające silniki odrzutowe oraz nietypowy wolant, również nawiązujący kształtem do świata lotnictwa.

Bezemisyjna przyjemność z jazdy

Smart forjeremy bazuje na obecnej wersji smarta fortwo electric drive. Z silnikiem elektrycznym o mocy 55 kW smart fortwo electric drive przyspiesza od 0 do 60 km/h w 4,8 s i osiąga maksymalną prędkość 125 km/h, co zapewnia radość z jazdy nawet na podmiejskich autostradach. Litowo- jonowa bateria o pojemności 17,6 kWh pozwala pokonać w ruchu miejskim około 145 kilometrów bez emisji żadnych szkodliwych substancji.