LAND ROVER: DO SALONU W PEKINIE CORAZ BLIŻEJ

Zakończył się kolejny etap wyprawy milionowego Land Rovera Discovery, prowadzący przez równiny Uzbekistanu i kazachskie pustynie. To była najtrudniejsza część podróży, która zakończy się 23 kwietnia w stolicy Chin – Pekinie: na salonie samochodowym.

Celem wyprawy jest zebranie miliona funtów na wsparcie projektu Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca dotyczącego uzdatniania wody w Ugandzie.

W pokonywaniu azjatyckich bezdroży chwilami towarzyszyły załodze wielbłądy – jeden z popularniejszych, lokalnych środków transportu. Zwierzęta te są bardzo dobrze przygotowane do poruszania się na długich, pylistych dystansach i potrafią osiągać prędkość nawet do 42 km/h.

Trasa przez Uzbekistan wiodła m.in. wokół wyschniętych obszarów Jeziora Aralskiego, przez miejscowych nazywanego Morzem Aralskim. Ten nietypowy krajobraz powstał w efekcie budowy sieci kanałów irygacyjnych przecinających pustynię Kara-kum, które spowodowały odcięcie nawet do 70 proc. dopływu wody z okolicznych rzek. Woda wsiąkła w glebę użyźniając okoliczne pola bawełny, jednocześnie powodując regularny i bezpowrotny zanik jeziora. Pozostałością po czwartym co do wielkości morzu śródlądowym są obecnie zardzewiałe łodzie i statki na wyschniętym dnie.

Po off-roadowych przeprawach Wyprawa Discovery wjechała na utwardzone, asfaltowe drogi, kierując się ku najpiękniejszym miastom Uzbekistanu. Na początek odwiedziła kulturalny klejnot uzbeckiej pustyni czyli bogate zbiory sztuki współczesnej w Nukus. Kolejnym miastem na szlaku była Chiwa, miasto znane z orientalnej, starożytnej zabudowy: labiryntu bazarów, bogato zdobionych meczetów, wielkich murów obronnych i pałacu.

Następnie grupa Land Roverów wjechała na starożytny szlak łączący Europę i Bliski Wschód z orientalnym Dalekim Wschodem znany pod nazwą Jedwabnego i Korzennego Szlaku. Pierwszym miastem, do którego dotarła załoga Wyprawy Discovery, była Buchara czyli jeden z głównych i najstarszych ośrodków handlowych na szlaku. To także miasto posiadające jeden z najcenniejszych zespołów architektury islamskiej. Z tego historycznego miasta załoga Wyprawy wywiozła mieszankę lokalnych herbat, która ma zapewnić siłę i witalność do pokonania pozostałego dystansu do Pekinu.

Po Bucharze, Wyprawa Discovery dotarła do dwóch kolejnych urokliwych miast: Samarkandy i stolicy Uzbekistanu – Taszkentu. To punkt zwrotny na zaplanowanej trasie, bowiem krajobraz stał się dużo bardziej przyjazny, a drogi coraz lepiej przejezdne. Obywa dwa miasta to także perły architektury Uzbekistanu oraz wyjątkowe miejsca turystyczne. Samarkanda i jej stare miasto zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Taszkent to miasto handlowe i gwarne, jak na stolicę przystało. Po jego zakamarkach Wyprawę Discovery oprowadzał Karen Gafurdjanov – muzyk i lokalna gwiazda. Miłym akcentem była chwila wytchnienia w swojsko brzmiącej kawiarni Elvis.

Obecnie Wyprawa Discovery zbliża się do ostatniego etapu czyli granicy Kazachstanu i Chin, by 23 kwietnia zakończyć podróż w Pekinie, na międzynarodowych targach motoryzacyjnych.

Więcej informacji na temat podróży oraz programu charytatywnego można znaleźć na www.landrover.com/million.