LAND ROVER: JUBILEUSZ MODELU DISCOVERY

W 1987 roku firma Land Rover podjęła decyzję, by stworzyć samochód, który zajmuje miejsce w ofercie firmy pomiędzy surowym Defenderem, a luksusowym Range Roverem. Już dwa lata później rozpoczęto produkcję nowego Land Rovera Discovery, a w 2012 roku stworzono jego milionowy egzemplarz.

Model Discovery został stworzony zarówno do brodzenia w wodzie, wdrapywania się i przemierzania bezdroży, jak również jako komfortowy samochód rodzinny.

W 2009 roku świat ujrzał nowy model Discovery 4 – samochód dopracowany w każdym calu, odmieniony, terenowy. Duże niemieckie SUV-y klasy premium kochają autostrady, ale w terenie to właśnie Land Rover Discovery 4 użyczy im opcjonalnej wyciągarki i własnego napędu, by umożliwić jak najszybsze znalezienie się znów na twardym asfalcie. Od czasu swojej premiery model Discovery zgromadził na koncie ponad 200 nagród motoryzacyjnych.

W roku modelowym 2012 nowość w Land Roverze Discovery 4 stanowi 8 biegowa skrzynia, dostępna na rynkach z wymaganą normą emisji spalin EU5. Mocniejsza wersja znanej trzylitrowej jednostki w połączeniu z nową skrzynią biegów generuje 256 KM, zamiast 245 KM, przy jednoczesnym obniżeniu emisji CO2 z 244 g/km na 230 g/km. Potrafi zmienić bieg w ciągu 200 ms. Jej prędkość działania przypomina raczej najszybciej działające skrzynie dwusprzęgłowe, przy jednoczesnym zachowaniu kultury pracy klasycznego automatu. 8HP70, bo taki symbol nosi nowa 8-biegowa skrzynia, dopasowuje prędkość obrotową silnika do obrotów turbiny w celu uzyskania nienagannie płynnej redukcji, która w razie potrzeby (np. podczas wyprzedzania) nastąpić może nawet o 6 przełożeń.

W gamie modelowej na 2012 rok nie zabrakło pięciolitrowej jednostki V8, która pracuje w połączniu z uaktualnioną 6-biegową skrzynią. Inżynierowie Land Rovera zadbali także o zmianę prędkości przekładni przez ograniczenie poślizgu sprzęgła. Zabieg ten nie tylko wpłynął pozytywnie na osiągi i przyjemność z jazdy tym modelem, ale również na zużycie paliwa i emisję spalin. Bardzo przydatnym dodatkiem jest system Hill Start Assist, dostępny bez ingerencji kierowcy, który pozwala podczas ruszania pod górę na spokojne przeniesienie nogi z pedału hamulca na pedał gazu.

Wyjątkowy jubileusz

Konsekwentne realizowanie od 1989 roku projekty Discovery, wraz z dużym zainteresowaniem najnowszą generację tego modelu, zostały zwieńczone wyprodukowaniem milionowego egzemplarza. Jubileuszowy model Land Rovera Discovery wyruszył na wyprawę z Birmingham do Pekinu, której celem było zebranie miliona funtów dla Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) na pomoc dla Ugandy.

Po drogach i bezdrożach, asfalcie, wodzie i śniegu, 50 dniowa podróż zaplanowana przez Wielką Brytanię, Francję, Szwajcarię, Włochy, Węgry, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan dotarła do stolicy Chin – Pekinu…