LE MANS 2015: POKAZOWY ALPINE CELEBRATION NA TORZE

al_lem1

Unikalny samochód pokazowy Alpine Célébration uświetnił rocznicę 60-lecia marki założonej przez Jeana Rédélégo. Odbyło się to w Le Mans. Samochód pokazał się przed wyścigiem na torze, po czym odbyła się jego oficjalna prezentacja.

Gromadzący ponad 250 tys. przybyłych z całego świata pasjonatów motoryzacji i amatorów sportowych emocji wyścig 24H Le Mans stanowi największą tego rodzaju imprezę w świecie sportów samochodowych.


Zobacz także:

SPORT


 

To wielkie święto, mające swój technologiczny, ludzki, jak i sportowy wymiar, jest organizowane przez Automobile Club de l’Ouest od 1923 roku. Dlatego właśnie przygotowana z tej okazji przez Alpine niespodzianka została pomyślana na miarę tego wydarzenia. Alpine Célébration to sportowe, kompaktowe auto, czerpiące inspiracje ze świata wyczynowych bolidów Alpine, prezentujące się pod postacią 2-miejscowego coupe o gładkich i czystych liniach, podkreślonych intensywnie niebieskim kolorem nadwozia.

al_lem2

Ten rozświetlony pomarańczowymi akcentami błękit jest od 2013 rolę oficjalną barwą, sygnującą zwycięski powrót Alpine do świata wyścigów wytrzymałościowych. Stanowi nawiązanie do czasów pierwszej przygody Alpine z wyścigami 24H Le Mans. Okres ten, obejmujący lata 1963- 1969, to czasy, w których modele M63, M64, M65, A210, A220, a nawet A110 z dużym powodzeniem broniły francuskich barw na torze.

W 2014 roku Bernard Ollivier, prezes spółki Alpine, zwrócił się do stylistów z prośbą o zaprojektowanie nowoczesnej interpretacji samochodu ucieleśniającego geny kultowych modeli Alpine. Kilkanaście osób pod kierownictwem Antony’ego Villaina pracowało nad projektem samochodu.

Alpine Célébration nawiązuje w nowoczesnym wydaniu do ponadczasowych atrybutów stylu marki. Niska sylwetka, opadająca ku przodowi, podkreślona przetłoczeniami maska, wklęsłe boki nadwozia i charakterystyczna tylna szyba – nie brakuje wyraźnych nawiązań do A110 i modeli, które odcisnęły swój ślad w historii Alpine. Utrzymanych w tym duchu ukłonów w stronę przeszłości i zinterpretowanych na nowo detali jest wiele.

Elegancka linia nadwozia, pomimo zamierzonej prostoty i rezygnacji z wielu elementów podyktowanej dążeniem do zwiększania osiągów, wiele mówi o rodowodzie marki. Zastosowane karbonowe akcenty eksponują najbardziej techniczne elementy nadwozia, takie jak spojler, spojlery progowe, dyfuzor, tylne wloty powietrza i boczne lusterka. Zakryte pokrywami miejsca po podwójnych reflektorach i centralne reflektory przekreślone czarnym krzyżem z pewnością wywołają wśród pasjonatów skojarzenia z samoprzylepnymi taśmami naklejanymi niegdyś na szkła reflektorów samochodów wyścigowych, który to sposób pozwalał utrzymać je w całości w razie pęknięcia.

al_lem3

Spojler obramowujący sugestywny przód auta sprawia optyczne złudzenie zawieszenia w powietrzu. W tym samym stylu podkreślono lekki i efektywny kształt spojlerów progowych prostą, ostrą linią. Natomiast lusterka boczne z niewielkim, jakby „zawieszonym” nad swoją oprawą szkłem kojarzą się z dynamiką, lekkością i skutecznością aerodynamiczną. Złożone z litery A i strzały logo Alpine widnieje na grillu, bokach, przednich błotnikach i na dachu auta.

Obręcze kół nawiązują swym rysunkiem do modnych w latach 70. obręczy montowanych w A110 i A310. Widać przez nie potężne tarcze hamulcowe i obejmujące je, polakierowane na pomarańczowy kolor zaciski. Widoczna w ich centralnej części aluminiowa piasta została zaprojektowana jako element odlewany, podkreślając ogólny design auta. Muskularny tył auta zaopatrzono we wloty powietrza w tylnych słupkach, zwiększające skuteczność chłodzenia silnika. Widoczna przez ażurową tylną szybę osłona silnika informuje o jego centralnym położeniu w aucie.

Umieszczone nad nadkolami wloty powietrza kierują strumienie powietrza do silnika w łatwo rozpoznawalny, typowy dla Alpine sposób. Tył auta wyróżnia się obszernym dyfuzorem z wbudowanym centralnym światłem stopu, umieszczonym między dwiema okrągłymi końcówkami wydechu ze szczotkowanej stali. Koncepcja polegająca na eksponowaniu elementów konstrukcji auta zamiast ich maskowania jest wszechobecna.

Ale nie to było istotą prezentacji Alpine Célébration. Jej celem było ukazanie pełnego zmysłowych krzywizn designu auta, ilustrującego uroki jazdy samochodem we francuskim stylu.

Przez cały rok Alpine Célébration będzie brał udział w uroczystościach związanych z 60-leciem marki. Zostanie między innymi zaprezentowany na Festiwalu Prędkości w Goodwood w dniach 25-28 czerwca i na zlocie w Dieppe „Saga Alpine”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Weteranów Alpine w dniach 11-13 września.