ŁÓDŹ NAJBARDZIEJ ZAKORKOWANYM MIASTEM W POLSCE

korek11aa

TomTom opublikował wyniki raportu TomTom Traffic Index opisującego sytuację drogową w 403 miastach z 56 krajów na całym świecie.

W tegorocznym zestawieniu miano najbardziej zakorkowanego miasta przypadło Bombajowi. Wśród polskich miast przoduje Łódź.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Kierowcy z największego miasta Indii spędzają w korkach średnio 65 proc. dodatkowego czasu, w porównaniu do standardowego natężenia drogowego. Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły stolica Kolumbii, Bogota (63 proc.), Lima w Peru (58 proc.), Nowe Delhi w Indiach (58 proc.) oraz stolica Rosji, Moskwa (56 proc.). Z polskich miast najwyżej w rankingu znalazła się Łódź, której mieszkańcy spędzają w korkach średnio 44 proc. dodatkowego czasu.

Zaraz za Łodzią w krajowym rankingu uplasował się Kraków (40 proc.), zaś następnie Poznań i Warszawa (39 proc.). Piąte miejsce zajął Wrocław z wynikiem 35 proc., a następnie Bydgoszcz (31 proc.). Dziesiątkę najbardziej zakorkowanych polskich miast uzupełniają Trójmiasto (30 proc.), Szczecin (27 proc.), Lublin oraz Białystok (25 proc.).

Globalne zakorkowanie wzrasta

W ciągu ostatniej dekady natężenie ruchu wzrosło na całym świecie, a niemal 75 proc. miast uwzględnionych w nowym raporcie TomTom Traffic Index zwiększyło lub ustabilizowało poziomy natężenia ruchu biorąc pod uwagę lata 2017-18. Tylko w 90 miastach odnotowano wymierne spadki.

korek12aa

Z zestawienia wynika, że istnieją znaczące różnice w poziomie zakorkowania miast w zależności od kontynentu. Dla przykładu spadki zostały odnotowane w Azji (np. Dżakarta o 8 proc.), podczas gdy prawie każde miasto w Ameryce Południowej odnotowało wzrost natężenia na drogach, z czego największe (8 proc.) miało miejsce w Limie.

– Ogólnie rzecz biorąc, zatłoczenie na drogach wzrasta. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, ponieważ świadczy o rozwoju światowej gospodarki, lecz druga strona jest tą gorszą, jeśli mówimy o marnowaniu czasu na stanie w korkach i negatywnym wpływie na środowisko. Pracujemy nad przyszłością mobilności, która ma opierać się na pojazdach elektrycznych i autonomicznych. Dysponujemy technologią umożliwiającą realizację przyszłości wolnej od spalin i zatorów, wymaga to jednak wspólnego wysiłku. Od zarządów dróg, przez rządy, producentów samochodów po kierowców, wszyscy mamy do odegrania pewną rolę – skomentował wyniki raportu Ralf- Peter Schaefer, TomTom VP Traffic information.

Firma TomTom od prawie dekady gromadzi informacje o ruchu drogowym i dostarcza dane trafficowe, umożliwiając kierowcom dokonywanie mądrzejszych wyborów w zakresie planowania tras i unikania zatorów komunikacyjnych. Specjalizuje się w technologiach geolokalizacyjnych i pracuje nad przyszłością ruchu drogowego – od map wysokiej rozdzielczości dla pojazdów autonomicznych po wydajne wyznaczanie tras i ładowanie pojazdów elektrycznych.

Oznacza to, że producenci samochodów, firmy technologiczne, zarządy dróg oraz administracja dysponują już narzędziami, dzięki którym drogi są mniej zatłoczone.

– Polscy eksperci odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu przyszłości. Programiści z oddziałów TomTom w Łodzi i Poznaniu codziennie pracują nad rozwiązaniami z zakresu pojazdów autonomicznych, mobilności w inteligentnych miastach i aplikacji opartych na chmurze danych. Współpracujemy także z lokalnymi władzami, tak aby wspólnie zadbać o przyszłość polskich miast –
komentuje Kris Kobyliński, Senior Product Manager, TomTom Łódź.

Więcej informacji dotyczących nowego raportu TomTom Traffic Index oraz szczegółowe zestawienia można znaleźć na stronie www.tomtom.com/traffic-index. Znajdują się tam również pomocne porady dotyczące pokonywania zatorów komunikacyjnych.