MAZDA: KONKURS DESIGN 2012 ROZPOCZĘTY

Już po raz trzeci Mazda Motor Poland organizuje prestiżowy konkurs dla designerów i architektów, jak również dla osób, które pasjonują się projektowaniem. W tym roku uczestnicy konkursu staną przed zadaniem zaprojektowania niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowego dedykowanego przełomowemu modelowi marki – Maździe CX-5.

Stwórz To Od Nowa – pod takim hasłem Mazda Motor Poland organizuje trzecią edycję konkursu Mazda Design adresowanego do projektantów, grafików i architektów oraz osób zainteresowanych projektowaniem.

Po projektach samochodów koncepcyjnych i elementów wyposażenia, będących kategorią konkursową w 2010 roku, oraz pomysłach na nowatorski flakon perfum, z którym uczestnicy mierzyli się rok temu, przyszedł czas na projekt niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowo – rekreacyjnego. Elementem łączącym obydwie kategorie jest nowy model marki – kompaktowy SUV Mazda CX-5, premierowo zaprezentowany w ostatni poniedziałek w Warszawie.

Tego dnia rozpoczął się również konkurs Mazda Design 2012 i potrwa do 10 czerwca. Konkurs prowadzony będzie na stronie internetowej www.mazdadesign.pl, gdzie uczestnicy będą mogli wgrywać swoje prace graficzne. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie 18 roku życia.

Zgłoszone prace będą oceniane pod kątem funkcjonalności, jak i oryginalności w podejściu do projektowania przestrzeni miejskiej, w tym przypadku parkingów, jak i sprzętu sportowego.

Prace konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury. W jego składzie znajdą się – Ikuo Maeda – główny projektant Mazdy, Janusz Kaniewski – niezależny car designer (Kaniewski Haute Design), Jan Maciej Kochański – laureat nagrody Grand Prix Mazda Design 2011 i Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa Łódź Design Festival, partnera konkursu. Skład jury uzupełni Krystian Herba – mistrz akrobacji rowerowych i zapalony sportowiec (trial rowerowy, snowboard, narty, windsurfing, wspinaczka).

– Konkurs adresowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i do osób, które w głowie mają dobre pomysły i chciałyby się nimi podzielić. Paradoksalnie bowiem dla projektanta ciekawsze może być zmierzenie się z tak nietypowym wyzwaniem jak niestandardowy, innowacyjny parking – a dla architekta zaprojektowanie czegoś bez wykorzystania tradycyjnych materiałów budowlanych – podkreśla przewodniczący jury – Janusz Kaniewski.

– Przed rozpoczęciem rysowania, uczestnicy powinni mieć pomysł, gotową ideę. Atrakcyjność pracy jest bowiem bardzo ważna, lecz w projektowaniu przemysłowym najważniejszy jest zamysł twórcy – dodaje dyrektor generalny działu projektowego marki – Ikuo Maeda .

Oprócz jurorów, na prace konkursowe swoje głosy będą mogli oddać również internauci. Autor najwyżej ocenionego projektu otrzyma nagrodę.

Oficjalne wręczenie nagród i ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi w lipcu br.

Tegoroczna edycja Mazda Design realizowana będzie przy współpracy z festiwalami: Gdynia Design Days i Łódź Design Festival.

Tematyka konkursu nawiązuje do głównego nurtu wystawowego gdyńskiego wydarzenia, którym będzie ekspozycja pod tytułem „Ładny Kraj”, prezentująca najciekawsze projekty oraz koncepcje architektoniczne i urbanistyczne ostatniego dwudziestolecia w Polsce.

Mazda Motor Poland już po raz trzeci będzie również obecna w Łodzi, podczas jesiennego festiwalu Łódź Design.

NAGRODY W KONKURSIE MAZDA DESIGN 2012

– Nagroda Grand Prix w kategorii – Przestrzeń Miejska, parking dla MAZDY CX-5: nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 (odbywającym się w dniach 7-15 lipca) i prezentacja pracy na wystawie Festiwalu .
– Nagroda Grand Prix w kategorii – Sprzęt Sportowy dla MAZDY CX-5: nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 (odbywającym się w dniach 7-15 lipca) i prezentacja pracy na wystawie Festiwalu.
– Wyróżnienie w kategorii – Przestrzeń Miejska: zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®.
– Wyróżnienie w kategorii – Sprzęt Sportowy: zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®.
– Nagroda dla najwyżej ocenionego projektu przez internautów: zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®.