MAZDA: NAGRODA RED DOT BEST THE BEST DLA MODELU MX-5

ma_MX5_RF_de1

Nowa Mazda MX-5 RF zdobyła nagrodę „Red Dot: Best of the Best” podczas gali 2017. To kolejny dowód uznania dla stylistyki KODO — Dusza ruchu.

Dwumiejscowy model z nadwoziem Retractable Fastback powtarza sukces modelu czwartej generacji z miękkim dachem, który zdobył tę nagrodę w 2015 roku.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Red Dot to nagroda o międzynarodowym uznaniu przyznawana wyłącznie za naprawdę wyjątkowy i niecodzienny design. Według organizatorów, zdobywcy wyróżnienia „Best of the Best” to produkty wizjonerów wzornictwa, którym udało się uzyskać doskonałą harmonię pomiędzy jakością, pociągającą stylistyką i funkcjonalnością.

ma_MX5_RF_de2

Mazda RF to pierwsze w historii wcielenie stylistyki KODO w nadwoziu typu fastback, ze składanym automatycznie dachem typu hardtop. Zamykanie dachu trwa 13 sekund. Model łączy w sobie praktyczność coupé z frajdą z jazdy kabrioletem, dochowując wierności filozofii Jinba Ittai — koń i jeździec w idealnej harmonii. Na tym opiera się legenda MX-5, najlepiej sprzedającego się roadstera w historii.

– Wersja RF prowadzi MX-5 na całkiem nowe drogi. Za każdym razem, gdy patrzę na ten samochód, przypominam sobie wielki wysiłek całego zespołu i współpracę pomiędzy projektantami, inżynierami i specjalistami ds. produkcji. Naprawdę każda z tych osób może uważać się za współautora sukcesu – mówi Ikuo Maeda, główny projektant Mazdy.

Nagroda Red Dot jest przyznawana produktom spełniającym najwyższe standardy wzornictwa w swojej kategorii przez jury złożone z 39 projektantów, wykładowców i redaktorów. Jurorzy wybierają 102 zwycięzców „Best of the Best” spośród ponad 5500 zgłoszeń pochodzących z 54 krajów.

ma_MX5_RF_de3

Wśród nagradzanych cech są innowacyjność, funkcjonalność, ergonomia, zawartość symboliczna i emocjonalna, jakość i ekologia. Mazda i pozostali laureaci oficjalnie odbiorą nagrody 3 lipca podczas gali w Aalto Theatre w Essen. Wydawany tego samego dnia album Red Dot Design Yearbook zawiera prezentację zdobywców tytułu „Best of the Best” wraz z krótkim biogramem autorów projektów.

Będzie to już szósta nagroda Red Dot dla aktualnej generacji samochodów Mazda, hołdujących filozofii KODO. W 2015 roku oprócz MX-5 w wersji soft-top, nagrodzone zostały Mazda CX-3 i Mazda2 2015. W latach 2014 i 2013 nagrodę zdobyły Mazda3 i Mazda6.

Nagroda „Red Dot Design Award” jest przyznawana od 1955 r. przez niemieckie Centrum Wzornictwa w Essen w Nadrenii- Północnej Westfalii (Design Zentrum Nordrhein Westfalen) w jednym z największych na świecie konkursów wzornictwa. Nagrodzone w tym roku wzory zaklasyfikowano do 47 kategorii, w tym m.in. samochody i motocykle. Każdy z nagrodzonych wzorów ma prawo stosowania symbolu czerwonej kuli („red dot”), międzynarodowego znaku wyróżniającego się wzornictwa.

Oprócz tego nagrodzone wzory będą wystawione w Red Dot Design Museum w Essen na największej światowej wystawie nowoczesnego wzornictwa. Wystawa trwa przez 5 tygodni po ceremonii przyznania nagród.