MERCEDES-BENZ: FUTURYSTYCZNY F 015 ATRAKCJĄ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Już ponad rok temu w warszawskim Centrum Nauki Kopernik otwarto pierwszą część wystawy „Przyszłość jest dziś. Cyfrowy Mózg?”

Wystawa przybliża korzyści i wyzwania związane z wykorzystaniem cyfrowych technologii. Partnerem wystawy jest Mercedes-Benz, a jej motoryzacyjnym ambasadorem – koncepcyjny model F 015 Luxury In Motion, który wizualizuje elektryczną i autonomiczną przyszłość mobilności w wielkich miastach. Futurystyczny prototyp od samego początku wystawy cieszy się bardzo dużą popularnością wśród zwiedzających. Przez 13 miesięcy wystawę obejrzało już ponad 700 000 widzów.


Zobacz także:

OSRAM: PROFESJONALNE NARZĘDZIA DO OBSŁUGI AKUMULATORÓW

ROZMAITOŚCI


 

Centrum Nauki Kopernik to największe centrum nauki w Polsce. Miejsce, gdzie można eksperymentować, samodzielnie poznawać świat oraz zjawiska, które nim rządzą. Jego misją jest inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

4 listopada 2021 r. w Koperniku ruszyła wystawa „Przyszłość jest dziś”. Jej pierwsza część pt. „Cyfrowy mózg?” jest poświęcona zagadnieniom związanym z cyfryzacją i sztuczną inteligencją. Kilkadziesiąt eksponatów przybliża korzyści i wyzwania związane z wykorzystywaniem cyfrowych technologii i wskazuje kierunki ich rozwoju. Zachęca przy tym do poszukiwania odpowiedzi na pytania o granice naszego bezpieczeństwa oraz komfortu w świecie jutra.

Oczywiście na wystawie nie mogło zabraknąć reprezentanta branży motoryzacyjnej. Wizję mobilności przyszłości obrazuje pojazd z Mercedes-Benz – marki, która jako najstarszy producent samochodów na świecie doskonale rozumie związek pomiędzy wynalazkiem automobilu a jego nieustannym doskonaleniem oraz kreowaniem i właściwym interpretowaniem trendów na przyszłość. Nieodłączną częścią tego procesu są auta koncepcyjne – to one pozwalają wizualizować obraz mobilności jutra i przecierać szlak dla rozwiązań seryjnych.

Gwiazdą wystawy „Przyszłość jest dziś” jest koncepcyjny Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (z ang. luksus w ruchu), który przybliża wizję samochodu przyszłości jako autonomicznego azylu na kołach – lokalnie bezemisyjnego, w pełni bezpiecznego i komfortowego miejsca relaksu, pracy lub spotkań. Odpowiada on na wyzwania najbliższej przyszłości, na czele z zanieczyszczeniem powietrza, korkami oraz autonomicznym podróżowaniem. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe. Korzystając z zasobów sztucznej inteligencji, F 015 uczy się zwyczajów swoich użytkowników, co potrafią już spotykane na ulicach modele Mercedes-Benz z systemem multimedialnym MBUX (Mercedes-Benz User Experience).

Jak mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik Centrum Nauki Kopernik, koncepcyjny Mercedes to jeden z ulubionych eksponatów zwiedzających, którzy z ekscytacją zaglądają do wnętrza. I nic dziwnego, samochód ukazuje optymistyczny wariant przyszłości technologicznej.

Wszystkie eksponaty zgromadzone na wystawie nie tylko ukazują nowoczesne rozwiązania, ale także zachęcają do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwracają uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi. Skąd sztuczna inteligencja wie, o czym myślimy? Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Jak bardzo można zaufać maszynom? Gdzie szuka natchnienia komputerowy artysta? Na te pytania każdy musi znaleźć własne odpowiedzi.

24 listopada 2022 r. w Koperniku ruszy druga część wystawy „Przyszłość jest dziś”, pt. „Misja: Ziemia”. Trzecią część („Człowiek 2.0”) będzie można oglądać od 29 czerwca 2023 r.

Centrum Nauki Kopernik mieści się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie.