MERCEDES-BENZ POLSKA: ZMIANY W ZARZĄDZIE

Trzeci kwartał przyniósł zmiany w zarządzie Mercedes-Benz Polska. Od 1 września spółką kieruje Niels Kowolik. Za finanse od 1 lipca odpowiada Wiesława Markiewicz.

Nowy prezes Mercedes-Benz Polska, Niels Kowolik (ur. 1962) zastąpił na tym stanowisku Jana Madeję. Jest absolwentem Uniwersytetu w Lipsku/Saksonia, gdzie studiował dziennikarstwo i teorię sportu.

Karierę zawodową rozpoczął pod koniec lat 80-tych jako radiowy dziennikarz sportowy. Z Mercedesem związał się w 1992 roku początkowo jako jako sprzedawca samochodów osobowych w salonie firmowym Mercedes-Benz w Berlinie. Szybko awansował i w 2000 roku był już dyrektorem sprzedaży salonu i serwisu firmowego Mercedes-Benz w Magdeburgu, a od 2005 toku jego prezesem. Od 2007 zarządzał salonem i serwisem firmowym Mercedes-Benz w Kassel. Ma też doświadczenie w pracy handlowca poza koncernem – w 2004 roku pracował w firmie TG Autohandels GmbH.

Niels Kowolik jest żonaty, ma dorosłą córkę. Poza ojczystym niemieckim, zna angielski i rosyjski. Jest pasjonatem sportów motorowych (F1, DTM i wyścigi motocyklowe, w których czasem bierze udział), lubi literaturę amerykańską i podróże. Polskę znał dotychczas jako turysta.

Nową wiceprezes i CFO jest Wiesława Markiewicz, która z Mercedesem związana jest od 2000 roku. Po studiach na polsko – niemieckim Uniwersytecie Viadrina i szwedzkim Linköpings Universitet zajmowała się takimi obszarami jak finanse & controlling, leasing i zarządzanie ryzykiem. W centrali Daimlera w Stuttgarcie była odpowiedzialna za audyt korporacyjny, forensic investigations i finanse. Jej pasją są podróże (Azja i Ameryka Pd.).