MERCEDES-BENZ VANS: PREMIERA ELEKTRYCZNEGO CONCEPT EQT

Dzięki Concept EQT można naprawdę poczuć i zobaczyć, co przyniesie Mercedes-Benz Klasa T i jej w pełni elektryczny wariant, czyli pierwszy pojazd premium w segmencie małych vanów.

Ten bardzo już zbliżony do wersji seryjnej pojazd koncepcyjny posiada dużą i wielofunkcyjną przestrzeń dla maksymalnie siedmiu pasażerów oraz obszerny bagażnik. Mercedes-Benz Vans przekłada formułę, która przyniosła sukces Klasie V, na kompaktowy format, wprowadzając nową jakość premium do segmentu małych vanów. Concept EQT łączy komfort i funkcjonalność z przyjemnością jazdy samochodem elektrycznym i na elektrycznym longboardzie, doskonale zintegrowanym z bagażnikiem.


Zobacz także:

PREMIERY

ROZMAITOŚCI


 

– Poszerzamy naszą ofertę w segmencie małych samochodów dostawczych o Klasę T, która niebawem pojawi się na rynku. Zaprojektowaliśmy ją dla rodzin i wszystkich tych prywatnych klientów, niezależnie od wieku, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas i potrzebują dużo miejsca oraz maksymalnej funkcjonalności bez rezygnacji z komfortu. Klasa T w atrakcyjny sposób wprowadzi ich do świata Mercedes-Benz. Pojazdem koncepcyjnym EQT pokazujemy natomiast nasze konsekwentne dążenie do pozycji lidera w elektromobilności, ponieważ w przyszłości będziemy oferować także w pełni elektryczną wersję nowego modelu – mówi Marcus Breitschwerdt, szef Mercedes-Benz Vans.

Różnorodność i funkcjonalność w dobrym stylu

Concept EQT (długość / szerokość / wysokość: 4945/1863/1826 milimetrów) jest wyposażony w przesuwne drzwi po obu stronach kabiny z dużym wejściem, dzięki czemu można bez problemu dostać się do obu pełnowymiarowych pojedynczych foteli w trzecim rzędzie. W drugim rzędzie siedzeń można zamontować trzy foteliki dziecięce obok siebie. Panoramiczny dach ozdobiony naniesionymi laserem trójramiennymi gwiazdami wypełnia wnętrze światłem. Elegancka sylwetka pojazdu, przypominająca z profilu butelkę rozszerzającą się od przodu do tyłu, sprawia, że ​​pojazd wydaje się dłuższy. Stromo zakończony tył z wygodną, ​​pionową klapą i oknem zapewnia przestronną przestrzeń ładunkową. Jeśli potrzeba więcej miejsca, siedzenia trzeciego rzędu można całkowicie złożyć lub wyjąć, pozostawiając wystarczającą ilość miejsca na wózek dziecięcy, transporter dla psa lub sprzęt rekreacyjny.

W środku Concept EQT charakteryzuje się eleganckim kontrastem czerni i bieli. Siedzenia są pokryte białą skórą nappa; aplikacje z plecionej skóry na środkowej części siedzenia są wykonane ze skóry pochodzącej z recyklingu. Górna część deski rozdzielczej ma kształt profilu skrzydła i dynamicznie łączy się z zestawem wskaźników, nad którym znajduje się praktyczny pół zamknięty schowek, co zapewnia łatwy dostęp do ważnych akcesoriów lub dokumentów. Okrągłe wloty powietrza w błyszczącej czerni, ocynkowane elementy ozdobne oraz wielofunkcyjna kierownica z przyciskami Touch Control podkreślają wysokiej jakości, nowoczesny wygląd. Stylowego charakteru wnętrza dopełnia nastrojowe oświetlenie na konsoli środkowej, w drzwiach i we wnęce na nogi.

Pojazd koncepcyjny łączy przestronność i wiele rozwiązań dla rodzin oraz fanów outdooru przewożących dużą ilość bagażu lub sprzętu sportowego z dość zaskakującym dodatkiem – elektrycznym longboardem zintegrowanym z przestrzenią ładunkową. Sprzęt przechowywany jest w umieszczonej pod podłogą części bagażowej komorze, przykrytej pokrywą z pleksi w ramie aluminiowej, która zamyka się równo z podłogą. Sam elektryczny longboard jest również wykonany z aluminium i ma emblemat gwiazdy.

Intuicyjny, samouczący się system informacyjno-rozrywkowy MBUX

Dzięki systemowi informacyjno-rozrywkowemu MBUX (Mercedes-Benz User Experience) Mercedes-Benz wprowadza nową koncepcję obsługi pojazdu i wyświetlacza do segmentu małych samochodów dostawczych. System można wygodnie obsługiwać za pomocą centralnego wyświetlacza z funkcją dotykową, przycisków dotykowych na kierownicy oraz, opcjonalnie, asystenta głosowego „Hej Mercedes”. Dzięki sztucznej inteligencji samochód posiada zdolność uczenia się. Funkcja predykcyjna MBUX może przewidzieć, co kierowca chciałby zrobić dalej. Na przykład, jeśli ktoś regularnie dzwoni do określonej osoby w piątki w drodze do domu, system zasugeruje jej numer telefonu na wyświetlaczu w tym dniu tygodnia. Inne zalety MBUX w połączeniu z Mercedes me connect obejmują bieżące informacje o ruchu drogowym i aktualizacje online.

Na wyświetlaczu multimedialnym o wysokiej rozdzielczości ikonka EQ w menu głównym służy jako centralny punkt dostępu do określonych informacji i ustawień. Obejmują one bieżący poziom naładowania, czas odjazdu, przepływ energii i histogram jej zużycia. Wyświetlacz multimedialny może być również używany do obsługi nawigacji oraz programów jazdy. W połączeniu z Mercedes me connect oferowane są także usługi i funkcje nawigacyjne dla samochodów elektrycznych, takie jak wyświetlanie stacji ładowania, zasięgu i zoptymalizowane planowanie trasy z uwzględnieniem poziomu naładowania, pogody lub sytuacji na drogach.

– Pojazd koncepcyjny EQT daje pogląd na to, jak w segmencie małych samochodów dostawczych można połączyć przestrzeń i maksymalną różnorodność zastosowań z wyrafinowanym komfortem. Nasza przyszła Klasa T jest wszechstronnie utalentowana – dzięki niej przyciągniemy nowe grupy klientów i będziemy się rozwijać w sposób zrównoważony – mówi Marcus Breitschwerdt.

Debiut rynkowy w przyszłym roku

Nowa Klasa T, która zostanie wprowadzona na rynek w 2022 r., uzupełnia portfolio Mercedes-Benz Vans w segmencie małych samochodów dostawczych wraz z przeznaczonym dla klientów biznesowych Citanem, który swoją premierę będzie świętował w tym roku, razem z w pełni elektrycznym wariantem. Elektryczna wersja Klasy T, pojazdu dla klientów prywatnych, pojawi się w późniejszym terminie.