MERCEDES: EUROPEJSKA NAGRODA DLA ACTROSA

Nowy Mercedes-Benz Actros “zgarnął” nagrodę “European Transport Sustainability Prize 2012” w kategorii “Ciężarówki powyżej 7,5 tony”. Jury doceniło go za wyjątkowo niski apetyt, i to przy zachowaniu restrykcyjnej normy emisji spalin Euro VI.

Nowy Actros jest pierwszą ciężarówką na rynku, która spełnia normę Euro VI i w związku z tym może pochwalić się 80-procentową redukcją emisji tlenków azotu. Latem 2011 roku, w ramach zawodów “Record Run”, nowy Actros 1845 BlueTec 6 uzyskał średnie zużycie paliwa na poziomie 25,9 l/100 km, o 4,5 proc. niższe od dotychczasowego rekordzisty.

Jeszcze lepiej wypadł Actros BlueTec 5, spełniający normę Euro V, osiągając wynik 25,1 l/100 km, czyli aż o 7,6 proc. niższy. W oszczędnej jeździe kierowcom pomógł montowany standardowo system telematyczny FleetBoard.

Actros został wyposażony m.in. w czujniki ciśnienia w oponach oraz wydajny układ hamulcowy z wodnym retarderem. Dodatkowo poziom bezpieczeństwa zwiększa System Proximity Control Assist z automatycznym układem zatrzymywania się i ruszania oraz lusterko z funkcją manewrowania.

Liczne zalety nowego Actrosa zapewniły mu sukces w walce o nagrodę “European Transport Sustainability Prize 2012”. Ufundowane przez monachijskie wydawnictwo Huss-Verlag wyróżnienia wręczono po raz pierwszy, łącznie w 11 kategoriach.

Nagrodę z rąk Bernharda Kerschera, dyrektora zarządzającego TÜV-Süd Auto Service GmbH, odebrał Georg Weiberg, dyrektor ds. inżynierii produktu Daimler Trucks.