MERCEDES: FLOTA AUT DOSTAWCZYCH DLA SIECI TESCO

Tesco 1_9671

W zeszłym roku sieć sklepów Tesco nabyła 120 samochodów dostawczych Mercedes-Benz Sprinter. Dbając o najwyższą jakość swoich usług, detalista zadbał również o profesjonalne szkolenie swoich kierowców.

Zamówienia z dostawą do domu są coraz popularniejszą formą handlu – również w przypadku zakupów codziennych. Dlatego też sieć sklepów Tesco intensywnie rozwija sprzedaż z wykorzystaniem internetu. Aby produkty dotarły szybko i bezpiecznie do swoich nabywców, firma znacznie rozbudowała flotę aut dostawczych, przystosowanych do transportu zakupów o zróżnicowanych wymaganiach.


Zobacz także:
UŻYTKOWE
ROZMAITOŚCI


Wybór padł na model Mercedes-Benz Sprinter 313 CDI. Od jesieni 2012 we flocie Tesco jeździ już ponad 150 takich pojazdów.

– Usługa Tesco Ezakupy staje się coraz ważniejszą częścią naszej działalności, dlatego bardzo zależy nam na utrzymaniu wysokiej jakości tej usług. Samochód i zabudowa do przewożenia zamówień muszą spełniać wysokie wymagania. Dostawa powinna odbyć się możliwie szybko i zawsze bezpiecznie. Poszczególne produkty muszą być przewożone w różnej temperaturze. Istotne są oczywiście również koszty, dlatego szczególną uwagę przykładaliśmy do niskiego spalania. Te wszystkie wymagania skłoniły nas do wyboru marki Mercedes-Benz – jako lider w swojej branży chcemy współpracować z najlepszymi – powiedział Wojciech Regucki, CE&Turkey fleet manager Tesco.

Tesco 2_9913

Flota Mercedesów spod znaku Tesco to pojazdy szczególne. Wszystkie zostały wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, co wpływa na ekonomię i komfort kierowców podczas dominującej jazdy w mieście. Pojazdy posiadają długi rozstaw osi oraz wyposażone są w 2,2-litrowy, 129-konny silnik Diesla.

Poza szczególną specyfikacją samochodów, bardzo istotne były odpowiednie zabudowy. Wszystkie zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane przez firmę Solomon dla Tesco, z takich samych zabudów korzystają wszystkie oddziały sieci handlowej w Europie. Zabudowy posiadają trzy komory, utrzymujące temperaturę odpowiednio: do -20ºC, 2ºC oraz temperaturę otoczenia.

Opieką nad brytyjską siecią hipermarketów zajął się bezpośrednio importer – Mercedes-Benz Polska i dedykowany Key Account Manager, Sławomir Chabiera. Również wybór dealera nie był przypadkowy – biorąc pod uwagę doświadczenie w obsłudze dużych flot, Tesco wskazało na Sobiesław Zasada Automotive.

Współpraca obu firm nie kończy się jednak na sprzedaży produktu – jej przedłużeniem są organizowane wspólnie szkolenia, mające na celu przygotowywać i profesjonalizować pracujących na co dzień ze Sprinterami kierowców. Cykl szkoleń prowadzony jest na torze doskonalenia jazdy Sobiesław Zasada Centrum (SZC) w Bednarach pod Poznaniem. Tesco prowadziło dotychczas tego typu szkolenia wyłącznie dla pracowników korzystających na co dzień z samochodów osobowych.

Tesco 3_9786

– Różnice między jadzą małą i zwinną osobówką, a dużym, obciążonym samochodem dostawczym są ogromne. Pojazdy te inaczej hamują, skręcają i reagują na ciężkie warunki atmosferyczne, takie jak lód i śliska powierzchnia – mówi Tomasz Czopik, Prezes SZC i jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych.

W ramach szkoleń, uczestnicy mieli okazję porównać drogę hamowania pojazdów osobowych oraz obciążonych samochodów dostawczych. Instruktorzy zaprezentowali techniki jazdy slalomem oraz bezpiecznego wchodzenia w sztucznie wywołane poślizgi samochodu. Kierowcy ćwiczyli praktyczne umiejętności w zakresie pokonywania wzniesień, a także w szczególnie istotnym dla przedsiębiorców eco-drivingu, znacząco wpływającym na koszty użytkowania floty.

Bogate szkolenie nie ograniczało się wyłącznie do praktyki. Profesjonalny kierowca powinien również znać zasady działania prowadzonego przez siebie pojazdu. Dlatego w ramach specjalnie zorganizowanego warsztatu, szkoleniowiec Mercedes-Benz Polska, Grzegorz Gos, przybliżył uczestnikom budowę oraz mechanikę m.in. automatycznej skrzyni biegów Nowego Sprintera.

– Wychodzimy z założenia, że wysoki poziom usług wymaga dobrych narzędzi pracy i wykwalifikowanych pracowników. Dlatego jesteśmy dumni prezentując naszą nowoczesną flotę spod znaku Mercedes-Benz, obsługiwaną przez dobrze wyszkolonych kierowców – podsumowuje Wojciech Regucki.

Tesco 4_3541