MERCEDES: NA PODBÓJ NARCIARSKICH STOKÓW

Już niedługo serca fanów jazdy na nartach lub desce zabiją mocniej – do rozpoczęcia sezonu coraz bliżej. W wielu krajach – o czym trzeba pamiętać – obowiązuje jazda na zimowych oponach. Należy o tym pamiętać ruszając w zagraniczną trasę, bowiem można narazić się na mandat!

Kierowcy Mercedesów są dobrze przygotowani do zimowych eskapad – i to nie tylko za sprawą inteligentnych systemów bezpieczeństwa oraz wyrafinowanego napędu na cztery koła 4MATIC. Nowe akcesoria, dedykowane także dla najnowszych Klas B i M, oraz kursy doskonalenia techniki jazdy pozwolą w pełni cieszyć się mroźnym sezonem.

Razem z nową Klasą M na rynku debiutuje przeprojektowany boks dachowy “450” o pojemności 450 l. Ma on 220 cm długości, 80 cm szerokości, 40 cm głębokości i waży zaledwie 19 kg. Jego ładowność wynosi 75 kg. Wbudowany uchwyt pozwala bezpiecznie przewieźć w środku do pięciu par nart lub cztery dopasowane torby podróżne i dwa pokrowce na narty (każdy mieszczący dwie pary nart).

Katalog akcesoriów obejmuje również kompaktowy boks “330” o pojemności 330 l (dostępny w kolorze metalicznego tytanu lub matowego srebra), zdolny pomieścić trzy pary nart. Mierzy on 220 centymetrów długości, 60 cm szerokości oraz 41 cm głębokości i waży 14 kg.

Alternatywną dla fanów sportów zimowych są uchwyty na narty lub deskę snowboardową z rodziny Alustyle, idealnie dopasowane do poszczególnych modeli Mercedes-Benz. W ofercie nie zabrakło bagażników dedykowanych dla roadsterów SL oraz SLK, a także najnowszych Klas B i M (Alustyle Quickfix oraz Alustyle Easy-Fix II). Innowacyjny system mocowania pozwala na błyskawiczny montaż bagażnika bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Kto mieszka w miejscu, w którym śnieg jest częstym gościem, ten doceni całoroczne maty podłogowe i bagażnikowe Mercedes-Benz. Wykonane z solidnego tworzywa sztucznego, są łatwe do utrzymania w czystości, a ich głębokie krawędzie chronią wykładzinę podłogową przed brudem i wilgocią.

By wszystkie drobiazgi zostały podczas podróży na swoim miejscu, Mercedes-Benz oferuje szeroką gamę organizerów. Nowością w Klasie M jest moduł typu plug-in z teleskopowym prętem do elastycznego podziału przestrzeni bagażowej.

Najnowsze osiągnięcie w dziedzinie mobilnej rozrywki to iPad Rear Seat Integration Plus – pasażerowie tylnych foteli mogą wykorzystywać go jako centrum rozrywki, a InCar Hotsport zapewnia im dostęp do internetu.

Inna propozycja to Rear Seat Entertainment System z odtwarzaczem DVD i zdalnym sterowaniem. Dwa ekrany o przekątnej 17,8 cm pozwalają oglądać ulubione filmy i zdjęcia lub grać w gry wideo bez rozpraszania uwagi kierowcy.

Nowoczesne łańcuchy śniegowe w mgnieniu oka lądują na swoim miejscu i często nie wymagają napinania. Dla Klasy B to model łańcuchów easy2go. Dla Klasy M dzięki plastikowym tarczom chronią aluminiowe felgi, a łączniki znajdują się od zewnętrznej strony koła, stąd montaż i demontaż ich przebiega błyskawicznie.

OPONY ZIMOWE I ŁAŃCUCHY

Chociaż w wielu krajach Europy nie ma obowiązku stosowania zimowego ogumienia, często wymaga tego sytuacja lub specjalne przepisy:

Kraj Ogólne zalecenia co do stosowania opon zimowych lub wielosezonowych Wyjątkowe zalecenia co do stosowania opon zimowych lub wielosezonowych Łańcuchy śniegowe
Niemcy Brak Obowiązkowe, gdy na drogach panują warunki zimowe Obowiązek stosowania wskazują znaki
Francja Brak Opony zimowe mogą być wymagane okresowo (obowiązkowe ich stosowania wskazują znaki) Obowiązek stosowania wskazują znaki
Włochy Obowiązkowe w Aosta
Valley od 15 października do 15 kwietnia
W wybranych regionach zimowe opony mogą być wymagane okresowo W wybranych regionach łańcuchy należy wozić ze sobą; obowiązek ich stosowania wskazują znaki
Austria Brak Obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia, gdy na drogach panują warunki zimowe Obowiązkowe dla aut bez opon zimowych lub na drogach pokrytych lodem od 1 listopada do 15 kwietnia
Szwajcaria Brak. Jeśli jednak pojazd wyposażony w opony letnie utrudnia ruch lub bierze udział w wypadku, jego kierowca może zostać ukarany. Brak Obowiązek stosowania wskazują znaki
Finlandia Obowiązkowe od 1 grudnia do 28 lutego dla aut o DMC do 3,5 t Brak W razie konieczności
Szwecja Obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca (również w przyczepach) Brak Stosowanie dopuszczalne
Czechy Brak  Obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, gdy na drogach panują warunki zimowe Stosowanie dopuszczalne na zaśnieżonych drogach, obowiązek montażu łańcuchów wskazują znaki
Słowenia Obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca Brak Obowiązkowe podczas zimowej aury, gdy pojazd nie posiada ogumienia zimowego