MERCEDES: W POGONI ZA INFIORMACJĄ (VIDEO)

Unikalny system AMG Performance Media umożliwia pełną integrację z samochodem. W zasięgu wzroku kierowcy pojawiają się dane dotyczące silnika, przeciążenia czy czasy przejazdów na torze. Chwila przerwy? Podczas postoju AMG Performance Media zamienia się w przeglądarkę internetową i zapewnia szybki dostęp do sieci.

System AMG Performance Media zadebiutował na pokładzie modelu SLS AMG Roadster i Coupé, a w przyszłości pojawi się również w kolejnych modelach spod szyldu AMG. Inspirowany motorsportem, dostarcza kierowcy cenne, wyświetlane w czasie rzeczywistym informacje telemetryczne, takie jak moc i moment obrotowy silnika, temperatura oleju i płynu chłodzącego, dane dotyczące przyspieszeń, a także czasy okrążeń. Tak wszechstronne narzędzie umożliwi ambitnym kierowcom kompleksową analizę i osiąganie coraz lepszych wyników przejazdów na zamkniętym torze.

Oto lista kluczowych funkcji systemu AMG Performance Media:
– wyświetlanie w czasie rzeczywistym temperatury oleju silnikowego, cieczy chłodzącej i oleju w przekładni (Temp);
– wyświetlanie w czasie rzeczywistym mocy silnika, momentu obrotowego i pozycji pedału przyspieszenia (Power);
– wyświetlanie w czasie rzeczywistym przyspieszeń bocznych i wzdłużnych oraz skuteczności hamowania (Race, funkcja z możliwością zapamiętania wyników);
– wyświetlanie w czasie rzeczywistym ciśnienia w poszczególnych oponach;
– wyświetlanie czasu potrzebnego na przyspieszenie od 0 do 100 km/h lub na pokonanie dystansu 1/4 mili;
– pomiar i zapamiętywanie czasów okrążeń na zamkniętym torze oraz możliwość zestawiania ich ze sobą;
– integracja z funkcją RACE START;
– zapisanie wyników na dysku przenośnym USB, podłączonym za pośrednictwem Media Interface.

Do aktywacji AMG Performance Media służy przycisk AMG, umieszczony na panelu AMG Drive Unit. Jego obsługa odbywa się za pośrednictwem kontrolera multimedialnego układu COMAND APS. Wszystkie informacje pojawiają się na 7-calowym, kolorowym ekranie o wysokiej rozdzielczości. Wiele z nich, dostępnych za pośrednictwem wyświetlacza pomiędzy zegarami, można w formie graficznej odnaleźć także w menu AMG Performance Media. Przykład? Wartość ciśnienia w oponach, tryb pracy skrzyni biegów, układu ESP® czy zawieszenia oraz temperatura oleju silnikowego, przekładniowego i cieczy chłodzącej.

Górne menu składa się z pozycji “Data”, “Race” i “Setup”, zaś dolne – z “Temp”, “Power” i “Tyres”. Po wskazaniu jednego z przycisków, menu znika, a cały ekran zajmują odpowiednie wskaźniki. Kierowca może jednocześnie śledzić trzy z nich. Wzorową czytelność zapewnia cyfrowa grafika zegarów, zaopatrzonych w czarne tło i czerwone wskazówki.

Do konfiguracji pojazdu służy pozycja „Setup”. Na wyświetlaczu pojawia się wtedy aktualnie wybrany tryb pracy skrzyni biegów i układu ESP® (po lewej stronie), indywidualne ustawienia (pośrodku) oraz konsola funkcji RACE START (po prawej).

Tryb “Power”: moc i moment obrotowy w zasięgu wzroku

Emocje za kierownicą podgrzewa tryb “Power” – zależnie od pozycji pedału gazu, zilustrowanej po prawej stronie wyświetlacza, centralny wskaźnik na bieżąco podaje moc generowaną przez silnik (w koniach mechanicznych), a lewy – moment obrotowy (w niutonometrach). Tym sposobem AMG Performance Media obrazuje potężne możliwości SLS AMG. Po wybraniu menu “Temp” na ekranie pojawiają się dane dotyczące temperatury oleju silnikowego (pośrodku), cieczy chłodzącej (z lewej) i oleju przekładniowego (z prawej).

Tryb “Race”: miernik przeciążenia obrazuje dynamikę jazdy

W trybie “Race” na środku ekranu pojawia się miernik przeciążenia (G-Meter), informujący kierowcę o bieżących przyspieszeniach bocznych i wzdłużnych. Zależnie od sytuacji na drodze, czerwony punkt przesuwa się w górę, w dół, w lewo lub w prawo, a skalę przeciążenia wyznaczają trzy okręgi (odpowiednio: 0,5, 1 i 1,5 g). Fani motorsportu znają z pewnością podobny wykres z telewizyjnych relacji z wyścigów Formuły 1. Szary pasek na wyświetlaczu wskazuje największe przyspieszenia, uzyskane od momentu ostatniego zresetowania wyników. Funkcja “History” przywołuje z kolei przyspieszenia z ostatnich 10 minut. W pamięci przechowywane są również informacje na temat godziny pomiaru, kąta skrętu kół oraz prędkości samochodu. Sąsiadujące wskaźniki informują natomiast o aktualnym ciśnieniu w układzie hamulcowym oraz o pozycji pedału gazu. Na zewnętrznym nośniku pamięci USB można zapisać zrzut ekranu z wynikami poszczególnych parametrów.

Menu “Track”: osobisty inżynier na pokładzie

Jeszcze więcej sportowych emocji dostarcza tryb “Track”, stworzony z myślą o harcach na zamkniętym torze. Pomiar czasów okrążeń i możliwość zapisywania ich w pamięci to dopiero początek jego możliwości. “Track” zastępuje osobistego instruktora, pomagającego doskonalić technikę jazdy torowej za kierownicą SLS AMG. W menu podawane są czasy pokonania okrążeń i sektorów, różnica w stosunku do najlepszego uzyskanego wyniku, a także liczne parametry techniczne, uzyskane na każdym z okrążeń: ciśnienie w układzie hamulcowych, pozycja pedału gazu oraz przyspieszenia boczne i wzdłużne (tryb “Parameter”). Zestawienie indywidualnie wybranych odcinków pozwala kierowcy sprawdzić, w których miejscach można jeszcze zyskać cenne ułamki sekund.

Tryb umożliwia porównanie nawet 5 wybranych okrążeń, przechowywanych w pamięci AMG Performance Media. Czas najszybciej pokonanego okrążenia podświetlany jest na zielono, a najwolniej – na czerwono. Na ekranie wyświetlana jest mapa toru (fabryczne oprogramowanie zawiera Północną Pętlę toru Nürburgring oraz tor Hockenheimring; można wzbogacić je o mapy innych obiektów). Czasy okrążeń i pozostałe parametry można przechowywać w pamięci lub zgrać na pamięć przenośną USB i przeanalizować na domowym komputerze.

Tryb RACE START: szybszy i wygodniejszy niż kiedykolwiek

Dzięki AMG Performance Media obsługa funkcji RACE START jest teraz jeszcze bardziej wygodna. Po wskazaniu jej za pośrednictwem kontrolera COMAND, wykres słupkowy poinformuje kierowcę o niezbędnym poziomie ciśnienia w układzie hamulcowym. W celu potwierdzenia aktywacji trybu RACE START wystarczy tylko nacisnąć łopatkę zmiany biegu z napisem “Up”, wcisnąć pedał gazu i zwolnić pedał hamulca. Nie jest już konieczna ręczna preselekcja za pomocą pokrętła, ani aktywacja trybu ESP SPORT.

Szybki dostęp do Internetu

Podczas postoju, za pośrednictwem systemu operacyjnego Android, AMG Performance Media oferuje także bezprzewodowy dostęp do internetu. Zależnie od możliwości, wykorzystuje on technologię transmisji danych HSDPA/UMTS i EDGE/GPRS. Warunkiem korzystania z internetu jest umowa z operatorem sieci komórkowej z opcją transmisji danych. Za obsługę kursora i przeglądarki www odpowiada kontroler systemu COMAND. Ze względów bezpieczeństwa, funkcja przeglądania stron internetowych nie działa, gdy samochód jest w ruchu.
Samochodowy hotspot z funkcją WLAN

Netbooki, laptopy i smartfony mogą korzystać z połączenia internetowego bezprzewodowo udostępnionego przez AMG Performance Media – w przypadku pasażera również wtedy, gdy samochód jest w ruchu. Podłączanie urządzeń przebiega szybko i wygodnie, podobnie jak korzystanie z funkcji Bluetooth.
Instalacja i użytkowanie aplikacji podczas podróży

AMG Performance Media zezwala na instalację aplikacji, ukrytych w menu pod hasłem “Apps”. Mogą być one ściągnięte z internetu za pośrednictwem przeglądarki lub przy użyciu komputera, czemu służy interfejs USB zlokalizowany w schowku na rękawiczki. Z wybranych aplikacji można korzystać podczas jazdy, o ile aktywowany został tryb Drive Mode.